Dekoracja parapetu. Nietuzinkowe pomysły

Dekoracja parapetu. Nietuzinkowe pomysły

Parapet wewnętrzny to istotny element wykończenia, bez którego trudno wyobrazić sobie okienną wnękę. Wykonany z różnych materiałów - od drewna i kamienia, poprzez tworzywa sztuczne, aż po konglomeraty - nie tylko spełnia w domu różne funkcje, ale może być również elementem ozdobnym. Poznaj nietypowe dekoracje parapetu.

Parapet wewnętrzny to istotny element wykończenia, bez którego trudno wyobrazić sobie okienną wnękę. Wykonany z różnych materiałów - od drewna i kamienia, poprzez tworzywa sztuczne, aż po konglomeraty - nie tylko spełnia w domu różne funkcje, ale może być również elementem ozdobnym.
Parapet w sypialni to idealne miejsce na dodatkowe nastrojowe światło, jeśli więc nie masz w oknach zasłon i firan, ustaw na nim świece. Możesz umieścić je również w szklanych latarenkach, tak by służyły jako źródło światła lub sezonowe ozdoby wypełnione kwiatami, suszonymi gałązkami bądź korkami z butelek po winie.

Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl

1 / 5

Praktycznie na parapecie: zamiast leżanki

Obraz
© Marek Słota/Beautifulminds.pl

Wygodne siedzisko pod oknem to jeden ze sposobów na nisko zawieszony parapet. Jeśli więc twoje okna zaczynają się na wysokości 50 cm od podłogi, warto poprosić stolarza o ich zabudowanie, tak by powstała skrzynia otoczona z dwóch stron ściankami. W ten sposób stworzysz kameralną wnękę z siedziskiem, które może pełnić również funkcje dodatkowego miejsca do przechowywania.

2 / 5

Praktycznie na parapecie: miejsce pracy

Obraz
© Marek Słota/Beautifulminds.pl

Parapet zamiast miejsca do pracy? Czemu nie. Jeśli okna zaczynają się na wysokości około 75 cm od podłogi, parapet możesz wykorzystać w roli biurka. Wystarczy, że w miejscu przeznaczonym do pracy poszerzysz drewnianą płytę parapetu do szerokości 50 cm. Żeby efekt był ciekawszy, możesz zastosować płytę o nieregularnym kształcie.

3 / 5

Praktycznie na parapecie: ławeczka

Obraz
© Agamartin.com

Nic tak nie oddaje ciepła jak poczciwy żeliwny żeberkowiec. Jeśli więc pod oknem masz właśnie taki kaloryfer, wysuń płytę parapetu tak, by miała szerokość minimum 50 cm - stworzysz w ten sposób zawsze ciepłą ławeczkę. Wystarczy tylko kilka poduszek i przytulne siedzisko na zimę gotowe.

4 / 5

Praktycznie na parapecie: praktyczna półka

Obraz
© Agamartin.com

Brakuje ci dodatkowej półki na bibeloty? W zależności od pomieszczenia, w którym się znajduje, parapet będzie idealnym miejscem na różne przedmioty. Świetnie sprawdzi się w roli dodatkowej półki na książki czy maskotki w pokoju dziecka. Łazienkowy parapet to dobre miejsce na przechowywanie wymagających kosmetyków, gdyż temperatura na nim zawsze będzie odrobinę niższa niż wewnątrz pomieszczenia.

5 / 5

Praktycznie na parapecie: ziołowy ogródek

Obraz
© Agamartin.com

Standardową ozdobą parapetu są oczywiście rośliny. W kuchni natomiast parapet to świetne miejsce na donice z ziołami. Stanowią one naturalną dekorację, a poza tym, jeśli jesteś amatorem gotowania, będziesz mieć świeże przyprawy zawsze pod ręką.

parapetdekoracja parapetuparapet wewnętrzny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)