Dekalog mitów obalonych w aranżacji wnętrz

Dekalog mitów obalonych w aranżacji wnętrz

25.11.2016 14:56

W dziedzinie, jaką jest aranżacja wnętrz, pokutuje wiele mylnych przekonań. Okazuje się, że urządzanie domu może być o wiele bardziej spontaniczne, niż by się wydawało. Obalamy powszechne wnętrzarskie mity.

W dziedzinie, jaką jest aranżacja wnętrz, pokutuje wiele mylnych przekonań. Okazuje się, że urządzanie domu może być o wiele bardziej spontaniczne, niż by się wydawało. Obalamy powszechne wnętrzarskie mity.
Wielu z nas podobają się ubrania odmienne w charakterze: podarte jeansy - owszem, elegancka marynarka - tak! A najlepiej razem! Dlaczego więc z aranżacją wnętrz miałoby być inaczej? Czasem łączenie przedmiotów pochodzących z różnych wzorniczo światów składa się na indywidualny styl użytkownika, który zachwyca o wiele bardziej niż układ odtworzony z katalogu. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by antyki wypełniły wnętrze loftu, a kilka orientalnych mebli dzieliło salon z nowoczesnymi stolikami i krzesłami z transparentnego tworzywa sztucznego. Urządzanie domu to eksperyment!

1 / 9

Do małych pokoi nadają się tylko małe meble

Obraz
© Grafika i Projekt Architektura Wnętrz

Wręcz przeciwnie! Nagromadzenie stoliczków, szafeczek czy półeczek w niewielkim wnętrzu wprowadza wrażenie bałaganu! Na minimetrażu lepiej sprawdza się kilka większych i pojemniejszych mebli. Urządzanie domu w myśl tej zasady sprawia, że wydaje się on mniej zagracony.

2 / 9

Biała kuchnia jest niepraktyczna

Obraz
© Patryk Kowalski Architektura i Projektowanie Wnętrz

Biel zwykle szybciej ujawnia zabrudzenia niż ciemne powierzchnie. W kuchni jednak czystość jest szczególnie istotna i właśnie dzięki białej aranżacji wnętrz żadna plamka nie ujdzie twojej uwadze. Biała podłoga czy blat kuchenny muszą być jednak wykonane z odpowiednio trwałych i odpornych na czyszczenie, nienasiąkliwych surowców. Nieimpregnowane, bielone drewno nie jest tu może najbardziej wskazane, za to śnieżnobiałe płytki ceramiczne o gładkiej fakturze - tak! Bez obaw, nowoczesne białe fronty nie żółkną pod wpływem kuchennych oparów.

3 / 9

Ciemne ściany czynią wnętrze ponurym

Obraz
© Pracownia Architektoniczna Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej

Niekiedy rzeczywiście tak jest. Gdy jednak pomieszczenie jest odpowiednio duże albo wyposażone w ogromne okna, ciemne barwy dodają mu przytulności. Antracytowe, granatowe czy czekoladowe ściany można zresztą zrównoważyć jasnymi meblami czy dywanami. Ciemna barwa to idealne tło dla białej stolarki, wydobywające unikalne łączenie szprosów czy dekoracyjne obramowanie drzwi. Daje efekt głębi we wnętrzu, zwłaszcza gdy towarzyszy jej odpowiednio rozplanowane oświetlenie.

4 / 9

W dziecięcym pokoju powinny królować pastele

Obraz
© ORANGESTUDIO

Wielu z nas uważa, że jasne i delikatne kolory są najbardziej przyjazne maluchom. Tymczasem kontrasty i akcenty w intensywnych barwach wyzwalają w dzieciach pokłady kreatywności! Stymulującą kolorystykę w takich aranżacjach wnętrz powinno stosować się zwłaszcza w strefie zabawy (jedynie kącik do nauki można zaprojektować w stonowanych odcieniach). Najbezpieczniej jest stworzyć neutralną bazę (ściany, posadzka, meble) i dobrać do niej 2-3 intensywne, ulubione przez dziecko kolory w postaci wymiennych elementów, np. rolet, dywaników czy dekoracji ściennych.

5 / 9

Białe wnętrza są bezduszne

Obraz
© Justyna Lewicka Design

Wielu osobom białe wnętrza wydają się laboratoryjne. Nie tylko chłodne, nowoczesne pomieszczenia upodobały sobie jednak ten kolor. Ceni ją styl angielski, prowansalski czy shabby chic. Z pomocą bieli można skończyć urządzanie domu, uzyskując efekt niezwykłej przytulności. Biały piec kaflowy, biała sztukateria czy bielony parkiet sprawiają, że aranżacja wnętrz przestaje być monotonna i jednowymiarowa. Biel bieli nie jest zresztą równa - jeśli boisz się sterylnego efektu w nowoczesnym wnętrzu, postaw na jej złamane odcienie lub zastosuj kilka metalicznych akcentów - koniecznie w ciepłym odcieniu miedzi.

6 / 9

Wzorów się nie miesza

Obraz
© Evoluxury Design

Pasy, graficzne mazaje i stylizowane ornamenty mogą ze sobą równie dobrze funkcjonować w aranżacji wnętrz jak chevron, kropki i marokańska kratka. Podczas urządzania domu jesteśmy tylko odpowiedzialni za to, czy nie wprowadzimy ich zbyt wiele i czy dobrze zgramy je kolorystycznie. By nie zapanował chaos, najlepiej łączyć ze sobą pochodne lub kontrastowe barwy.

7 / 9

Wnętrza w kolorach ziemi są nudne

Obraz
© formativ.kasia i michał dudko

Bynajmniej, jeśli oprócz brązu weźmie się pod uwagę całe spektrum ziemistych barw - od naturalnych zieleni po delikatne piaskowo-złote odcienie. Nie każde wnętrze wymaga wprowadzenia intensywnych kolorów. Stonowana aranżacja nie znaczy nijaka. Może bić od niej blask i elegancja. Łączenie odcieni z tej samej palety podczas urządzania domu dodaje mu wysmakowania. Aranżację wnętrz mogą również wzbogacać różnego typu faktury.

8 / 9

Płytki ścienne? Tylko do kuchni i łazienki

Obraz
© Ceramstic

Płytki imitujące cegłę z powodzeniem udekorują ścianę w salonie, szklana mozaika uświetni zagłówek łóżka w sypialni, a przypominający wężową skórę gres zada szyku w domowym gabinecie. Urządzanie mieszkania w nowoczesnym stylu oznacza branie pod uwagę płytek w różnych pomieszczeniach i w rozmaitych stylach. To praktyczna i efektowna alternatywa okładzin ściennych i tapet.

9 / 9

Stół i krzesła muszą być z jednego kompletu

Obraz
© Wielkie Małe Rzeczy

Najpewniej ma to źródło w tej samej teorii, że torebka i buty powinny być w tym samym kolorze. Mogą, ale nie muszą! Połączenie różnych kolorów, tekstur czy brył mebli dynamizuje wnętrze. Warto jednak w doborze kierować się jakimś kluczem. Twoja jadalna może wyglądać zawrotnie, byle tylko na jej widok nikt nie dostał zawrotu głowy!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)