Dach - remontować czy wymieniać?

Regularny przegląd dachu jest jednym z podstawowych obowiązków właściciela domu. W wypadku jakichkolwiek problemów trzeba podjąć decyzję – remont czy całkowita wymiana.

Dach jest miejscem najbardziej narażonym na takie niebezpieczeństwa jak obfite opady atmosferyczne, wiatr czy mikroorganizmy. Tak jak każda inna rzecz i dach nie jest wieczny. Warto jest więc o tym pamiętać. Gdy z dachem dzieje się coś niepokojącego, warto zatrudnić fachowca, który stwierdzi, czy konieczny będzie remont czy całkowita wymiana dachu.

Dach - remontować czy wymieniać?
Źródło zdjęć: © shutterstock.com

19.03.2013 16:11

Trzeba pamiętać, że na jakiekolwiek prace na dachu trzeba zgłosić odpowiednim urzędom zgodne z prawem budowlanym. Bez zgody urzędu możliwe jest jedynie naprawianie na powierzchni dachu niewielkich przecieków.

Zgłoszenie trzeba złożyć co najmniej 30 dni przed planowanym terminem wykonania robót na formularzu pobranym z urzędu lub jego strony internetowej. Należy w nim określić rodzaj, zakres i sposób przeprowadzania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Formalnie za remont uznaje się wszelkie działania, które mają na celu odtworzenie stanu pierwotnego dachu. Zgłoszenie remontu dachu musi nastąpić co najmniej 30 dni przez jego rozpoczęciem.

Pozwolenie na budowę będzie niezbędne, jeżeli przy okazji remontu dachu zechcemy zmienić jego konstrukcję (kształt), podwyższyć budynek, zaadaptować nieużytkowe poddasze na cele mieszkalne, dobudować dodatkowe pomieszczenia albo wstawić okna połaciowe. Roboty te wykraczają bowiem poza zakres remontu domu i stanowią przebudowę.

Gdy dach często przecieka, a z powodu wilgoci tworzy się niebezpieczny dla zdrowia grzyb albo gdy dach jest niszczony przez szkodniki, trzeba pomyśleć o jego wymianie.

Jeśli mamy dach pokryty dachówką, wymiany wymagają jedynie zniszczone elementy – nie ma tu konieczności wymiany wszystkich. Jeżeli jednak konieczna jest naprawa więźby czy odgrzybianie niezbędne jest zdjęcie całego pokrycia.

W bardzo starych domach, gdzie dach kryty jest papą, najlepiej pomyśleć o zerwaniu starej papy i ułożeniu nowej niż naprawianie jej fragmentów. Możliwe jest też ułożenie nowej na starą. Unikniesz wtedy uciążliwego zrywania.

Trudniejsza sytuacja występuje gdy dach jest pokryty blachodachówką bądź gontem bitumiczny, gdyż w każdym z przypadków niezbędna jest wymiana całego pokrycia.

W dachach skośnych 80% nieszczelności ma przyczynę w popsutej lub źle zrobionej obróbce blacharskiej – komina, ściany attykowej, ewentualnie kosza dachowego. Wadliwa obróbka blacharska powinna być czym prędzej wymieniona na nową. Do tego czasu trzeba ją jednak uszczelnić, aby zatamować przeciek. Do takich uszczelnień służą specjalne dekarskie taśmy butylowe oraz uszczelniacze dekarskie.

Nim wybierzemy nowy materiał pokryciowy na nasz remontowany dach sprawdźmy, czy na terenie naszej działki nie obowiązuje plan miejscowy. Jeśli tak, to warto udać się do wydziału budownictwa i architektury urzędu gminy lub miasta i dokładnie się z nim zapoznać. To bardzo ważne, ponieważ mogą się tam znajdować ustalenia zakazujące stosowania pewnych kolorów dachu, określające dopuszczalną kolorystykę albo rodzaju użytych materiałów. Pełna dowolność obowiązuje tylko wtedy, gdy nieruchomość leży na obszarze bez planu zagospodarowania.

Źródło artykułu:WP Kobieta
remontdachypozwolenie na budowę
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)