Trwa ładowanie...
dachy
Anna Kowalska
02-01-2017 17:48

Dach pulpitowy. Czy to rozwiązanie dla ciebie?

Dach jednospadowy, nazywany też pulpitowym, to interesująca alternatywa dla stropodachu. Ma on tylko jedną spadzistą połać. Wyglądem przypomina trochę staroświecki pulpit do pisania. Można go uznać za pośrednią formę między dachem płaskim a dwuspadowym.

Dach pulpitowy. Czy to rozwiązanie dla ciebie?Źródło: Shutterstock
d4jxjo6
d4jxjo6

Dach pulpitowy od płaskiego odróżnia konstrukcja. W tym pierwszym strop i dach są rozdzielone. Z zewnątrz różnica bywa czasem mało widoczna – zwykle dach nazywany płaskim nie jest idealnie poziomy, inaczej nie spływałaby z niego woda. Kąt nachylenia to zwykle 2-3 stopnie, ale nawet dach o nachyleniu 10 stopni może być nazwany płaskim.

Tradycyjnie dach pulpitowy stosowany jest najczęściej w budynkach gospodarczych, takich jak komórki, szopy czy warsztaty. W ten sposób kryje się również inne wydłużone, niezbyt szerokie budynki - odległość między ścianami nie powinna w nich przekraczać 6 metrów. Domy wybudowane na wąskich działkach, a więc z konieczności blisko granicy z sąsiadem, często mają dachy jednospadowe. Taki kształt pomaga uniknąć sąsiedzkich nieporozumień. Deszczówkę odprowadza się tylko na własną posesję, nie spływa ona na działkę obok.
Dachy pulpitowe uważano długo za praktyczne, ale mało efektowne i nieodpowiednie do reprezentacyjnych budynków. Współcześnie mają one lepszą opinię. Wciąż są częste w budynkach gospodarczych, ale zyskały też nowe zastosowania. Moda na proste bryły budynków oraz troska o funkcjonalność sprawiły, że dachy płaskie i pokrewne im jednospadowe zaczęły cieszyć się zainteresowaniem inwestorów.

Zalety dachu pulpitowego

Dom z zadaszeniem pulpitowym ma asymetryczną formę. Elewacje różnią się wysokością, co daje możliwość interesującego ukształtowania bryły. Tak przekryty dom kojarzy się z nowoczesną architekturą. Można go zbudować także tam, gdzie warunki planu zagospodarowania nie pozwalają na budowę nowoczesnej willi z dachem płaskim.

Niebagatelną zaletą jest również prostota konstrukcji, zwłaszcza przy małym kącie nachylenia połaci. Nieskomplikowana budowa dachu pulpitowego umożliwia szybsze wykonanie pracy, a przede wszystkim obniżenie kosztów. Dach jednospadowy okazuje się w wielu przypadkach najtańszym rozwiązaniem, wybierany jest więc z powodów ekonomicznych. Dlatego często można zobaczyć domki letniskowe z tak uformowanym dachem. Powszechnie stosuje się też dachy pulpitowe we wszelkiego rodzaju przybudówkach.

Dla inwestorów ważna jest swoboda wyboru, a domy z dachem pulpitowym mogą mieć pokrycia z różnych materiałów. Do wyboru są między innymi blacha trapezowa, papa, gont bitumiczny, ale i tradycyjna dachówka. W tym ostatnim wypadku trzeba zastosować specjalne zwieńczenie zamiast tradycyjnych gąsiorów. Na wybór w wielu wypadkach wpływa kąt nachylenia. Gdy nie przekracza on 30 stopni, można zdecydować się nawet na dach zielony z żywymi roślinami. Decydujące okazują się budżet i gust inwestora, a także sąsiedztwo. Uniwersalna forma dachu pulpitowego sprawia, że można go z powodzeniem dopasować do wielu kontekstów. Szczególnie dobrze sprawdza się w miejskiej, gęstej zabudowie. Nie razi w zestawieniu z dachami dwuspadowymi ani z modernistycznymi willami.

d4jxjo6

Dom na małej działce

Ze względu na korzystne proporcje między powierzchnią zabudowy a powierzchnią użytkową dach pulpitowy sprawdza się w budynkach wzniesionych na małych działkach. W tak zaprojektowanym domu nie ma problemu ze skosami utrudniającymi aranżację typowych poddaszy. Górna kondygnacja budynku może być zwykle wykorzystana bez ograniczeń, a dodatkowa przestrzeń przy tzw. ścianie pulpitowej – najwyższej – umożliwia stworzenie reprezentacyjnego wnętrza, np. salonu. Zwłaszcza że takie pomieszczenie można dodatkowo doświetlić nie tylko tradycyjnymi oknami, ale też dachowymi, uzyskując bardzo jasne wnętrze.

Dach bez wad...

...niestety nie istnieje. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dach pulpitowy o niewielkim nachyleniu może okazać się kłopotliwy tam, gdzie zimy są długie i śnieżne. Zalegający na połaci śnieg obciąża konstrukcję, trzeba go więc usuwać. Jednospadowe dachy są też narażone na działanie gwałtownych wiatrów. Siły ssące są w nich największe przy okapie, dach jednospadowy powinien więc być szczególnie starannie zabezpieczony.

Dach pulpitowy ma wiele zalet, choć jako rozwiązanie kompromisowe nie jest pierwszym wyborem ani dla osób ceniących prostą, modernistyczną architekturę, ani dla zwolenników tradycyjnych brył. Nie doczekał się więc szerszego upowszechnienia, choć w niektórych sytuacjach może się okazać najlepszą opcją.

d4jxjo6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jxjo6