Dach pokryty blachodachówką gotowy na zimę. Mycie dachu, czyszczenie rynien

Właściwe przygotowanie dachu do zimy pozwoli nie tylko uniknąć rozczarowania wiosną, ale też zaoszczędzić czas i pieniądze. Pielęgnacja dachu krytego blachodachówką jest znacznie łatwiejsza niż kosztowny remont pokrycia dachu i wykończenia poddasza. Ekspert podpowiada, w jaki sposób zadbać o dach przed zimą, aby nie zniszczyć blachodachówki.

Dach pokryty blachodachówką gotowy na zimę. Mycie dachu, czyszczenie rynien
Źródło zdjęć: © Ruukki

20.11.2013 09:50

Właściwe przygotowanie dachu do zimy pozwoli nie tylko uniknąć rozczarowania wiosną, ale też zaoszczędzić czas i pieniądze. Pielęgnacja dachu krytego blachodachówką jest znacznie łatwiejsza niż kosztowny remont pokrycia dachu i wykończenia poddasza. Ekspert podpowiada, w jaki sposób zadbać o dach przed zimą, aby nie zniszczyć blachodachówki.

- Właściwie wykonane pokrycie dachu z blachodachówki bardzo dobrej jakości powinno przetrwać bez szkody wiele lat. Warto jednak regularnie sprawdzać stan dachu, najlepiej przed zimą. Dzięki temu można wykryć i naprawić nawet niewielkie usterki. Nie warto oszczędzać i rezygnować z przeglądu dachu, tym bardziej że jego koszt nie jest wysoki, a w pierwszych latach często bywa wykonywany w ramach gwarancji przez ekipę, która układała pokrycie dachu. Michał Jabłonkowski, ekspert firmy Ruukki Polska, radzi, jak pielęgnować blachodachówkę, by pokryty nią dach przetrwał bez szwanku niejedną zimę.

Mycie dachu

Generalnie dachy pokryte blachodachówką po ułożeniu nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Większość zabrudzeń zmywa deszcz. Jest to związane z zastosowanymi powłokami ochronnymi, które ograniczają osadzanie się brudu i innych zanieczyszczeń. Jednak zgodnie z zaleceniami producentów dachy te powinny być poddawane okresowym przeglądom, a w sytuacjach, gdy zabrudzenia utrzymują się na powierzchni pokrycia - myte odpowiednimi środkami czyszczącymi. Nie należy używać do tego celu agresywnych detergentów i preparatów chemicznych nieprzeznaczonych do pielęgnacji dachu – mogą one uszkodzić blachodachówkę i spowodować zmianę koloru jej powłoki.

Pokrycie z blachy można czyścić miękką szczotką i wodą pod ciśnieniem. Uporczywy brud można usunąć, używając detergentu przeznaczonego do czyszczenia powierzchni powlekanych. Po kilku minutach od nałożenia takiego środka dach należy dokładnie spłukać wodą od góry. Uporczywych plam pozbędziesz się, przemywając je ściereczką nasączoną białym alkoholem, terpenem pomarańczowym lub środkiem do czyszczenia dachów. Wcześniej należy sprawdzić w mało widocznym miejscu, czy nie zniszczą one powłoki ochronnej.

Przed nadejściem zimy warto sprawdzić miejsca najbardziej narażone na zaleganie śniegu (rynny koszowe, obróbki wokół okien i kominów) lub jego ciężar (mocowania barier i płotków śniegowych). Są to miejsca, w których ryzyko przeciekania i uszkodzenia pokrycia jest największe.

Prace związane z pielęgnacją i przeglądem dachu przed zimą najlepiej zlecić sprawdzonej ekipie dekarskiej lub firmie, która specjalizuje się w czyszczeniu blachodachówki.

Czyszczenie rynien

Przy okazji kontroli pokrycia dachu warto sprawdzić drożność rynien i rur spustowych, ich ustawienie oraz zamocowanie. Zalegające w rynnach zanieczyszczenia nie tylko utrudniają odprowadzenie wody opadowej z dachu, ale są również dla nich dodatkowym obciążeniem. Zimą w takich miejscach łatwo tworzą się zatory lodowe, które mogą być przyczyną rozsadzania i pękania poszczególnych elementów orynnowania. Wiosną nadawać się one będą wyłącznie do wymiany.

Rynny należy oczyścić z zalegających zanieczyszczeń. Jest to konieczne także wtedy, gdy są w nich ułożone siatki. Zatrzymują one tylko duże liście i gałązki; piasek czy igliwie przedostają się przez oczka i osadzają na dnie rynien. Najlepiej je usuwać strumieniem wody z węża ogrodowego lub przy użyciu myjki ciśnieniowej. Nie wolno stosować metalowych narzędzi, ponieważ łatwo nimi uszkodzić powierzchnię rynien.

Podczas czyszczenia rynien należy też zwrócić uwagę na to, czy woda spływa do rury spustowej. Jeśli nie, konieczne jest skorygowanie spadku rynny. Powinien on wynosić około 3 mm na 1 m jej długości.

Drożne muszą być też rury spustowe. Gdy woda z nich nie wypływa lub jest jej niewiele, należy je oczyścić. Najłatwiej to zrobić, gdy w rurach są umieszczone otwory rewizyjne - czyszczaki. Wówczas wystarczy wyjąć znajdujące się w nich koszyczki i je opróżnić. Jeśli koniec rury wchodzi do osadnika obok domu, trzeba go otworzyć i usunąć nagromadzone w nim zanieczyszczenia.

W domach parterowych, w których okap dachu znajduje się na tyle nisko, że do dokładnych oględzin rynien nie trzeba wchodzić na dach, w zupełności wystarczy drabina. Nie powinno się jej jednak opierać o elementy orynnowania, ponieważ może to spowodować ich deformację, a w systemach wykonanych ze stali powlekanej - również zarysowanie prowadzące do korozji.

W domach wyższych - piętrowych i z poddaszem – ze względu na bezpieczeństwo lepiej prace zlecić specjalistom. Poruszanie się po dachu wymaga odpowiednich zabezpieczeń i wprawy, dlatego lepiej zatrudnić firmę dekarską.

Źródło artykułu:WP Kobieta
dachczyszczenie rynienblachodachówka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)