Trwa ładowanie...
d1o0d8w

Dach płaski czy spadzisty?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dach płaski czy spadzisty?
(shutterstock.com)
d1o0d8w

Płaski dach jest znacznie droższy w wykonaniu niż stromy. Przede wszystkim ze względu na konieczność zastosowania znacznie lepszej izolacji instalacji wychodzących ponad dach.

To, jaki rodzaj dachu zależy przede wszystkim od konstrukcji całego domu, tego jak wyglądają domy w najbliższej okolicy . Kształt i typ dachu powinien sprostać nie tylko estetycznym wymogom, ale również być odpowiedni dla lokalizacji działki.

Plan zagospodarowania prawdę Ci powie

d1o0d8w

Wybierając gotowy projekt domu, trzeba pamiętać, że musi być przystosowany do warunków panujących na danej działce i w jej otoczeniu. Z tego względu w pierwszej kolejności (przed kupnem gotowego projektu) konieczne jest zapoznanie się z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeśli gmina nie posiada planu, wówczas należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Wiatr czy słońce?

Jeśli działka znajduje się na otwartej przestrzeni, trzeba się liczyć z silnymi podmuchami wiatru. W takich warunkach najlepszy będzie dach o znacznym nachyleniu. Jeśli na dodatek w pobliżu jest las, musisz mieć świadomość ryzyka uderzania gałęzi o dach. Dlatego najlepsza będzie dachówka ceramiczna lub betonowa, która dodatkowo jest mniej podatna np. na zarastanie mchem.

Dach skośny

d1o0d8w

Zdecydowana większość projektowanych domów to budynki z dachem spadzistym, o różnych kątach pochylenia i kształcie. Optymalny dach to dach dwuspadowy, o pochyleniu 35-45°.

Dach skośny dwuspadowy, dzięki możliwości zaprojektowania poddasza użytkowego, pozwala w znaczący sposób zwiększyć metrażu domu. Dobrze spełnia też funkcje ochronne – kąt nachylenia połaci zapewnia szybkie odprowadzanie wody deszczowej oraz zapobiega gromadzeniu się na dachu liści, drobnych gałęzi itp. Ponadto nie posiada koszy, w których zalegałby śnieg.

Do jego zalet, trzeba zaliczyć też to, że dzięki nachyleniu połaci, wentylacja przestrzeni między pokryciem dachu, a wiatroizolacją jest łatwiejsza. No i co chyba najbardziej istotne. Konstrukcja takiego dachu jest lekka.

Dach płaski

d1o0d8w

W przypadku domów jednorodzinnych dachy płaskie są gorszym rozwiązaniem. Mają prostą konstrukcję, której podstawą jest strop ostatniej kondygnacji. Dużo trudności nastręcza prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie układu izolacji, odpornej na wahania temperatur. Trzeba też pamiętać, że z dachu płaskiego trudniej odprowadza się wodę opadową i zanieczyszczenia, a także śnieg. Decydując się na taki dach, musimy też pamiętać o częstym i fachowym przeglądzie stanu połaci. Może się to wiązać z kosztownymi naprawami. Płaski dach ma też zalety. Przede wszystkim do jego pokrycia można zastosować tradycyjne papy bitumiczne, które są tańsze od innych pokryć dachowych. Dodatkowo taki dach jest dużo bardziej dostępny od spadzistego. I co najważniejsze: klienci niepozbawieni ekstrawagancji mogą sobie pozwolić na zaprojektowanie na takim dachu tarasu czy ogrodu. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami związanymi przede wszystkim z koniecznością przygotowania wysokiej jakości instalacji nawadniających i
odprowadzających wodę. Mimo to, zdaniem specjalistów, dach płaski w przypadku budynków jednorodzinnych sprawdza się niezmiernie rzadko.

Podziel się opinią

Share

d1o0d8w

d1o0d8w
d1o0d8w