Dach do remontu lub całkowitej wymiany? Zrób to zgodnie z prawem
Wymieniać czy remontować? To pytanie spędza sen z powiek każdemu właścicielowi domu, którego stan dachu wymaga interwencji ekipy dekarskiej. Bez względu na to, czy ograniczysz się do remontu, czy też zdecydujesz się na całkowitą wymianę pokrycia, musisz to zrobić zgodnie z prawem.
26.10.2016 15:45
Wymieniać czy remontować? To pytanie spędza sen z powiek każdemu właścicielowi domu, którego stan dachu wymaga interwencji ekipy dekarskiej. Bez względu na to, czy ograniczysz się do remontu, czy też zdecydujesz się na całkowitą wymianę pokrycia, musisz to zrobić zgodnie z prawem.
Zdecydowanie taniej jest dach wyremontować, trzeba się jednak zastanowić, czy to rozwiązanie nie będzie generowało dodatkowych kosztów w przyszłości. Jeżeli borykasz się z problemem wilgoci lub przecieków, które powracają bez względu na regularne prace konserwatorskie, rozważ całkowitą wymianę dachu. W podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże ci fachowiec, który stwierdzi, jaki zakres prac jest konieczny. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wymianę, czy też remont dachu – koniecznie musisz to zgłosić do odpowiednich urzędów.
Gdy stan dachu pozwala na remont
Jeżeli problemem są jedynie drobne przecieki, możesz dokonać napraw bez jakiejkolwiek zgody. Pamiętaj jednak, że wszelkie prace na wysokościach wymagają wynajęcia ekipy z odpowiednimi uprawnieniami. Pod żadnym pozorem nie dokonuj napraw na własną rękę. Jeżeli usterka jest poważniejsza niż przecieki i wymagana jest np. wymiana dachówki czy blachodachówki, musisz zgłosić ten fakt odpowiednim organom.
Zobacz też: Tak powstaje dom idealny!
Zgodnie z prawem budowlanym zgłoszenie o naprawie należy złożyć co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Właściwy formularz można pobrać osobiście lub ze strony internetowej odpowiedniego urzędu, jakim jest starostwo lub urząd miasta na prawach powiatu. Należy w nim określić zakres, rodzaj oraz termin rozpoczęcia prac. Do dokumentu trzeba również dołączyć stosowne oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Jeżeli masz wątpliwości, czy działania, jakie planujesz, są w świetle prawa traktowane jako remont, możesz kierować się zasadą: za remont uznaje się działania, których celem jest odtworzenie stanu pierwotnego konstrukcji. Dla przykładu: docieplenie dachu, wymianę rynien i naprawę więźby wystarczy jedynie zgłosić.
Kiedy nie obejdzie się bez całkowitej wymiany
Nie zawsze jednak stan pokrycia pozwala na zastosowanie wersji niskobudżetowej, czyli zakończenia prac na remoncie. Czasem zdarza się, że wynik oględzin ekipy dekarskiej wskazuje na potrzebę wykonania całkowitej wymiany dachu wraz ze zmianą jego konstrukcji. – Przed podjęciem decyzji o poszerzeniu prac remontowych należy dokładnie przyjrzeć się sytuacji zastanej: może się zdarzyć, że wymiany wymagają jedynie zniszczone elementy – wyjaśniaAntoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez.
Gdy zdecydujesz się na całkowitą wymianę dachu, a dodatkowo chcesz zmienić jego konstrukcję (np. kształt) lub zaadaptować nieużywaną przestrzeń na poddaszu czy też podwyższyć budynek, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. – Ta sama zgoda będzie niezbędna w przypadku, gdy celem inwestora jest dobudowa dodatkowego pomieszczenia lub wstawienie okien połaciowych. Taki zakres robót znacznie wykracza poza remont, zatem traktowane są one jako przebudowa – dodaje Antoni Luberda. Wtedy również należy zgłosić się do odpowiednich organów z wypełnionym wnioskiem oraz takimi dokumentami jak: oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, czterema egzemplarzami projektu budowlanego oraz decyzją o warunkach zabudowy. Tę ostatnią tylko wówczas, gdy nie ma planu miejscowego.
Kiedy działasz poza prawem…
W sytuacji gdy remont czy przebudowa odbędzie się bez zgłoszenia lub – co gorsza – pomimo sprzeciwu, zostajesz sprawcą samowoli budowlanej. O to samo można zostać posądzonym w sytuacji, gdy remont został rozpoczęty przed upływem 30 dni od zgłoszenia lub zmieniony został zakres prac. Co ważne: samo wystąpienie o pozwolenie na budowę nie jest jednoznaczne z jej uzyskaniem. Do wszelkich prac możesz przystąpić dopiero po wydaniu decyzji oraz jej uprawomocnieniu. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w sytuacji, gdy twój budżet opiera się na dofinansowaniu z kredytu hipotecznego – bagatelizowanie obowiązków wynikających z prawa budowlanego może grozić wypowiedzeniem umowy kredytowej.
Regulacje prawne są nieco inne w sytuacji, gdy budynek wpisany jest do rejestru zabytków. W tym wypadku bezwzględnie trzeba uzyskać zezwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ponadto wszelkie tego typu prace musi wykonywać ekipa ze stosownymi uprawnieniami oraz odpowiednimi kwalifikacjami.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na remont, czy też całkowitą wymianę pokrycia, musisz działać zgodnie z prawem. Konsekwencje bagatelizowania przepisów i regulacji prawnych mogą być poważne i kosztowne.
Szukasz dostawcy materiałów lub ekipy do położenia dachówki? Wypełnij krótki formularz, a firmy z twojego rejonu same złożą ci oferty.