Trwa ładowanie...

Czytaj gazety! Domowe sposoby na wykorzystanie starej prasy

Gazety, oprócz tego, że wzbogacają naszą wiedzę o świecie, mają tę zaletę, że możesz je wykorzystać na wiele sprytnych sposobów ułatwiających codzienne życie. Przewertowana od A do Z prasa znajdzie jeszcze niejedno zastosowanie. Sprawdź, jakie może być jej niestandardowe przeznaczenie.

Share
Czytaj gazety! Domowe sposoby na wykorzystanie starej prasy
Źródło: Shutterstock
dfwoa49
Gazety, oprócz tego, że wzbogacają naszą wiedzę o świecie, mają tę zaletę, że możesz je wykorzystać na wiele sprytnych sposobów ułatwiających codzienne życie. Przewertowana od A do Z prasa znajdzie jeszcze niejedno zastosowanie. Sprawdź, jakie może być jej niestandardowe przeznaczenie.

Na czas remontu

Zadrukowana płachta to doskonały przyjaciel każdego, kto remontuje dom. Gazety można z powodzeniem zastosować do ochrony podłogi czy mebli podczas malowania. Złożone na kształt prostej czapeczki osłonią również włosy przed pryskająca farbą, szczególnie podczas przesuwania wałkiem czy pędzlem po suficie.

Do butów

Zwinięte strony starych gazet i czasopism świetnie sprawdzają się jako prawidła do butów. Jeśli nie chcesz, by chowane na lato kozaczki czy botki straciły fason, wypchaj ich czubki zgniecionym papierem. To także jeden ze skutecznych domowych sposobów na to, by pozbyć się przykrej woni z obuwia. Gazety skutecznie pochłaniają bowiem zapach potu.

dfwoa49

Do pakowania

Owinięte gazetami prezenty nie muszą wcale kojarzyć się z towarem spod lady z dawnych czasów. Domowych sposobów pakowania rzeczy w zadrukowane stronice jest wiele. Efekt takich zabiegów dekoracyjnych prezentuje się na ogół oryginalnie, a nawet designersko. Gazety można przewiązać zwykłym sizalowym z sznurkiem albo udekorować brokatem i kolorową kokardą. Można też zabawić się, zakreślając na nich na kolorowo litery, i w ten sposób podpisać prezent lub nawet umieścić na nim życzenia.

Do mycia

Gazety spryskane płynem do mycia szyb to jeden z najstarszych domowych sposobów na mycie okien. Zadrukowane strony doskonale ściągają brud, a wypolerowane nimi na sucho szkło nabiera krystalicznego połysku. Gazety to nadal stosowany przez gospodynie domowe prekursor ściereczek z mikrofibry. Warto wypróbować ich czyszczącą siłę.

Do przechowywania

Rzadko używane świąteczne dekoracje czy bombki choinkowe zwykle wkłada się do kartonów. By jednak zapobiec ich wzajemnemu obijaniu się o siebie, a tym samym obtłukiwaniu się i niszczeniu, warto dodatkowo każdą z nich zawinąć w kawałek papieru ze starych gazet. Domowe sposoby podpowiadają też, że kawałkami przeczytanych gazet warto oddzielać od siebie talerze ze świątecznej zastawy ustawione w stosy, filiżanki stojące jedna na drugiej czy inne delikatne, szklane i ceramiczne elementy, zwłaszcza podczas transportu, np. przeprowadzki.

Do odświeżania

Przeczytane gazety świetnie nadają się do wykonania odświeżaczy powietrza. Wystarczy złożyć je i skleić na kształt torebek, a następnie wypełnić suszonymi płatkami kwiatów skropionymi ulubionym olejkiem eterycznym i przewiązać u góry tasiemką. Cienki papier będzie stopniowo uwalniał aromat. Gazetową torebeczkę można umieścić w szafie, na regale, a nawet w pojemniku na pościel. Przeczytana prasa dobrze sprawdzi się też jako pochłaniacz niepożądanych zapachów w lodówce - w tym przypadku do wypełnienia małych papierowych torebek należy jednak użyć zmielonej kawy.

dfwoa49

Na rozpałkę

Nic tak skutecznie nie pomoże ci rozpalić w kominku czy grillu jak stare gazety. Dlatego zawsze warto mieć ich stosik pod ręką. Także ci, którzy ogrzewają zimą dom, paląc w piecu, mogą zrobić z nich użytek, zamiast po przeczytaniu od razu wyrzucać je do śmieci.

Do dekoracji

Choć może to zabrzmieć nieprawdopodobnie, gazety mogą stać się oryginalną ozdobą wnętrz. Wystarczy przykleić je do ścian za pomocą kleju do tapet, a następnie polakierować. Taka nieszablonowa tapeta będzie nie tylko przykuwać uwagę, ale też nie pozwoli zapomnieć o ważnych wydarzeniach, jakie miały miejsce na świecie. Pożółkłe strony dodatkowo ocieplą aranżację wnętrz. Podobnie można ozdobić także fronty mebli.

dfwoa49

Podziel się opinią

Share
dfwoa49
dfwoa49