Trwa ładowanie...
d2l7d0a

Czyszczenie płytek i fug. Poradnik

Na płytkach ceramicznych osadza się kurz, brud, kamień, a w spoinach wystawionych na działanie wilgoci chętnie rozwija się pleśń. Jak się uporać z tego rodzaju zabrudzeniami? Poznaj sprawdzone metody czyszczenia płytek i fug.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czyszczenie płytek i fug. Poradnik
(Shutterstock)
d2l7d0a

*Na płytkach ceramicznych osadza się kurz, brud, kamień, a w spoinach wystawionych na działanie wilgoci chętnie rozwija się pleśń. Jak się uporać z tego rodzaju zabrudzeniami? Poznaj sprawdzone metody czyszczenia płytek i fug.*

Kuchenne i łazienkowe płytki pokrywające ściany lub posadzkę wystawione są na różne rodzaje oddziaływań, choć woda i odkładający się z niej kamień występują w obu tych pomieszczeniach. W kuchni z kafelków trzeba usunąć również tłuszcz i zabrudzenia powstające podczas gotowania, w łazience zaś chlapiąca woda może pozostawić zacieki oraz osady z mydła. Na każdy problem znajdzie się jednak sposób.

Czyszczenie płytek kuchennych

d2l7d0a

Mocno zanieczyszczone płytki kuchenne bywają pokryte grubą warstwą tłuszczu. To nie lada wyzwanie podczas domowych porządków. Jeśli jednak zaopatrzysz się w specjalistyczne preparaty, które rozpuszczają nawet stary, mocno przywarty tłuszcz, wówczas nie będzie konieczności tarcia i szorowania. Preparaty przeznaczone do czyszczenia kuchni oraz piekarników mają właściwości pozwalające na odspojenie zabrudzeń od powierzchni płytek. Należy je pozostawić na kilka chwil na powierzchni okładziny, a następnie przetrzeć miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Dobrze też jest wybrać preparaty tworzące na czyszczonych powierzchniach aktywną pianę. Po odczekaniu określonego na opakowaniu czasu środek można zetrzeć wraz z tłuszczem. Dobrym domowym sposobem jest umycie płytek ceramicznych roztworem soli emskiej. Wystarczy w równych proporcjach wymieszać proszek z wodą. Namoczoną w preparacie gąbką pocieramy kafelki. Bród podda się bez wątpienia.

Czyszczenie płytek łazienkowych

W łazience najbardziej narażona na zabrudzenia jest podłoga oraz fragmenty ściany przy wannie, prysznicu i umywalce. Pryskająca woda potrafi dotrzeć całkiem wysoko i dość szerokim wachlarzem objąć okładzinę. Jeśli masz w domu twardą wodę, nalot kamienny będzie jeszcze obfitszy. Również osady z mydła tworzą uporczywą do zmywania warstwę. Z oboma problemami uporają się środki chemiczne przeznaczone do mycia łazienki, które bazują na działaniu odkamieniacza. Po naniesieniu na zanieczyszczenia płyn wchodzi w reakcję i zaczyna się pienić. W tym czasie kamień rozpuszcza się i zanieczyszczenia odchodzą od powierzchni płytek. Zamiast gotowych preparatów możesz użyć octu. Na mocno zanieczyszczone kafelki zastosuj sam ocet na myjce. Na mniej zabrudzone kafelki wystarczy roztwór 1:1 wody z octem. Pozbędziesz się w ten sposób większości plam, zanieczyszczeń i osadów.

Czyszczenie fug

Ciemne fugi straszą tam, gdzie jest wilgotno, czyli przy zlewozmywaku w kuchni, zlewie w łazience, brodziku i wannie. Najlepszym narzędziem do ich czyszczenia jest zużyta szczoteczka do zębów. Szorowanie zwykłym środkiem jest szalenie męczące, a dodatkowo powoduje ubytki w spoinie, jej kruszenie i w następstwie konieczność uzupełniania fugi. Dlatego dobrze jest polać spoiny płynem specjalnie do tego przystosowanym, który nie tylko oczyści z brudu, pleśni i bakterii, ale również przeznaczony jest do czyszczenia płytek ceramicznych (także porowatych). Warto wybrać środek, który nie odbarwia fug.

d2l7d0a

Zostawili klucze znajomej. To, co zastali po powrocie do domu, kompletnie ich zaskoczyło

Zamiast specyfików tego typu możesz zastosować sodę oczyszczoną. Bezpośrednio na pleśń i silne zabrudzenia można nałożyć szczoteczką proszek z odrobiną wody. W ten sposób utworzy się pasta, którą należy pozostawić na noc. Rano wystarczy przetrzeć fugi wilgotną ściereczką, a zanieczyszczenia znikną. Równie skutecznym sposobem jest użycie amoniaku. Pół szklanki rozpuść w litrze wody. Uzyskanym roztworem można myć nie tylko fugi, ale też całe płaszczyzny płytek. Dzięki niemu łazienkowe okładziny będą wyglądały jak nowe i zyskają piękny połysk.

d2l7d0a

Podziel się opinią

Share

d2l7d0a

d2l7d0a