Trwa ładowanie...

Czyszczenie parownika klimatyzacji w samochodzie. Sprawdzone metody

Utrzymanie klimatyzacji samochodowej w czystości z pewnością gwarantuje komfort podróżowania. Czasem jednak z układu klimatyzacji w samochodzie wydobywa się nieprzyjemny zapach. Świadczy to zwykle o pojawieniu się grzyba. Częścią układu, którą należy wówczas wyczyścić, jest parownik klimatyzacji. Prócz czyszczenia, konieczna jest także dezynfekcja. W jaki sposób odbywa się mycie parownika?

Share
Czyszczenie parownika klimatyzacji w samochodzie. Sprawdzone metody
Źródło: WP.PL, fot: Tomasz Budzik
d1a59po

Czym jest parownik?

Słynny parownik jest nieodłącznym elementem układu klimatyzacji w samochodzie. Znajduje się zwykle w trudno dostępnym miejscu – między kabiną pasażerską a komorą silnika. Jego „ukryta” lokalizacja wprost uniemożliwia amatorom przeprowadzenie czyszczenia. Okazuje się, że parownik klimatyzacji odgrywa bardzo ważną rolę w samochodzie. Do jego zadań należy m.in. pochłanianie ciepła z wnętrza samochodu, odparowywanie czynnika chłodniczego, utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci oraz oczyszczanie powietrza.

Jest bardzo wiele opinii na temat czyszczenia parownika. Większość z nich opiera się głównie na założeniu, że jeśli nic się nie dzieje, to nie należy niczego ruszać. W dużej mierze brak czyszczenia parownika spowodowany jest także trudno dostępną lokalizacją.

Autokult.pl
Źródło: Autokult.pl, fot: Marcin Łobodziński

Jak wyczyścić parownik?

Czyszczenie układu klimatyzacji przeprowadza się za pomocą specjalnych środków, jednak czyszczenie parownika klimatyzacji to już wyższa szkoła jazdy. Nie istnieje perfekcyjna metoda, dzięki której dokładnie wyczyścimy parownik. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest całkowite wyjęcie zespołu.
Parownik to element klimatyzacji o bardzo skomplikowanej budowie. Z tego względu nie jest możliwe jego dokładne wyczyszczenie. Planując jednak odgrzybianie parownika, należy zwrócić uwagę na skład preparatu chemicznego. Nie może on być szkodliwy dla zdrowia oraz dla samego parownika (aluminium).

d1a59po

Inna metoda na czyszczenie parownika klimatyzacji polega na opróżnieniu układu klimatyzacji z czynnika chłodzącego. Następnie wykonuje się mycie układu. Kolejny krok to sprawdzenie szczelności klimatyzacji. Jeśli próba da pomyślny wynik, następuje nabicie klimy oraz wymiana czynnika chłodzącego i filtra kabinowego. Wyczyszczenie całego układu klimatyzacji powinno wyeliminować przykry zapach.

Wnętrze SUbaru WRX STI WP.PL
Wnętrze SUbaru WRX STI Źródło: WP.PL, fot: Tomasz Budzik

Czy dezynfekcja i mycie tej części jest konieczne?

Zarówno parownik, jak i cały układ klimatyzacji w samochodzie wymagają regularnego czyszczenia i odgrzybiania. W przeciwnym razie zanieczyszczona klimatyzacja negatywnie wpływa na zdrowie pasażerów. W dodatku nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji zaburza komfort podróżowania.
Odgrzybianie oraz czyszczenie klimatyzacji zaleca się wykonywać w trakcie przeglądu. Specjaliści zrobią to w fachowy sposób, a my będziemy spokojni o zdrowie swoje i swoich bliskich. Nie wolno lekceważyć pojawiającego się brzydkiego zapachu.

Opinie fachowców są zgodne – regularne czyszczenie układu klimatyzacji jest gwarantem prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji. Nie wolno zapominać przy tym o parowniku, który stanowi główną część układu. Pamiętajmy – mycie i dezynfekcja to podstawa!
Jeżeli chciałbyś znaleźć bardziej kompleksowe informacje na temat czyszczenia klimatyzacji, sprawdź ten artykuł.

kierowca Pixabay.com
kierowca Źródło: Pixabay.com
d1a59po

Podziel się opinią

Share
d1a59po
d1a59po