Trwa ładowanie...
d2ikn8b

Czyszczenie kominka. Jak o niego dbać?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czyszczenie kominka. Jak o niego dbać?
(Kratki.pl)
d2ikn8b

Prawidłowe użytkowanie kominka wydaje się dość proste. Dzięki odpowiednim zabiegom konserwacyjnym w sezonie grzewczym, gdy jest najbardziej eksploatowany, możesz jednak wpłynąć na większą wydajność urządzenia. Jak o niego dbać i dlaczego odpowiednie czyszczenie kominka jest tak istotne?

Tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych, również kominek wymaga cyklicznych przeglądów i odpowiedniej konserwacji. Wezwanie fachowca, który rozwiąże zaistniały problem, to nie jedyne wyjście. Poznaj zasady, dzięki którym unikniesz poważniejszych problemów i będziesz się mógł cieszyć ciepłem właściwie działającego kominka.

Po pierwsze: odpowiednie drewno do kominka

Niestety nadal najczęściej powtarzającym się problemem w użytkowaniu kominków jest korzystanie z niewłaściwego materiału opałowego. Warto stawiać na wysokiej jakości, suche drewno, które ogrzeje dom i nie spowoduje cofania się dymu w kominie. Jak mówi Sylwester Kałwiński, doradca ds. technicznych
w firmie Kratki.pl: - Za najlepszy materiał uznaje się drewno liściaste, o niewielkiej zawartości związków żywicznych. Na jego jakość jako paliwa wpływa m.in. gęstość i twardość. Z kolei wysoką wartość opałową zagwarantuje tylko drewno dobrze wysuszone. Nie powinno się palić drewnem iglastym. Zawiera ono dużo żywicy, która parując, może tworzyć na wewnętrznych powierzchniach kominka i przewodu dymowego trudny do usunięcia osad.

Nie warto też stosować drewna lakierowanego, klejonego ani zabezpieczonego środkami chemicznymi. Nie tylko ze względu na możliwość zniszczenia wkładu kominkowego przez substancje chemiczne, ale przede wszystkim z powodu ich szkodliwego oddziaływania na środowisko i nasze zdrowie. Podsumowując: najlepiej stosować rekomendowane przez producenta materiały, które nie zaburzą pracy urządzenia i nie spowodują nadmiernej emisji spalin.

d2ikn8b

Po drugie: regularne przeglądy

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego ważne jest sprawdzenie drożności instalacji odprowadzającej spaliny. Zgodnie z prawem konserwacja komina dymowego powinna być dokonywana co najmniej dwa razy w roku. Drożny komin zapewni prawidłowy ciąg kominowy, który umożliwi bezpieczne i efektywne spalanie drewna w kominku. O wyczyszczenie komina najlepiej poprosić specjalistę, który ma odpowiednie kwalifikacje, czyli czeladnika lub mistrza kominiarskiego.

Jak dodaje Sywlester Kałwiński: - Tę część konserwacji kominka najlepiej powierzyć fachowcom. We własnym zakresie można jedynie oczyścić komin z nieczystości, które nagromadziły się podczas eksploatacji. Robi się to poprzez otwarcie drzwiczek rewizyjnych i opróżnienie ich z nagromadzonych zanieczyszczeń. Samodzielnie należy sprawdzić również stan uszczelnień korpusu paleniska, uszczelek drzwi oraz szyby. W przypadku zużycia powinno się je wymienić na nowe. Ten niepozorny zabieg znacznie wpływa na poprawę procesu spalania w kominku - eliminuje niekontrolowany dopływ powietrza i zabezpiecza przed unoszeniem się nieprzyjemnego zapachu, gdy nie palisz w kominku. Uszczelki drzwi oraz szyby to elementy, które najczęściej wymagają wymiany. Z kolei zużyty sznur we wkładzie można wymienić samodzielnie za pomocą silikonu i papieru ściernego.

Po trzecie: elementy żeliwne i szyba

Efektywne działanie kominka zależy w dużej mierze od czystości elementów wewnętrznych, które bez odpowiedniej ochrony ulegają zniszczeniu. Czystość komory spalania oraz kanałów spalinowych ma duże znaczenie, jeśli chodzi o wydajność cieplną kominka. Na jego wewnętrznych ściankach gromadzą się czarne, tłuste i brudzące sadze spalinowe, które tworzą izolację utrudniającą prawidłowe przenikanie ciepła na zewnątrz. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednią przepustowość urządzenia, kominek będzie produkował mniej ciepła. Do czyszczenia elementów żeliwnych przyda się tradycyjna szczotka, pogrzebacz i zgarniaczka. Stale należy też kontrolować poziom wypełnienia szuflady popielnika. Ważne jest również czyszczenie szyby kominkowej, która podczas użytkowania często ulega zanieczyszczeniu.

d2ikn8b

- Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby szyba szybko nie ulegała zabrudzeniu, jest palenie suchym drewnem. Do czyszczenia kominków ze szkłem samooczyszczającym się, nazywanym potocznie „szkłem z pyrolizą”, zaleca się stosowanie standardowych środków do czyszczenia szyb okiennych. Natomiast do zwykłej ceramiki szklanej należy używać specjalnego płynu do szyb kominkowych. Po myciu trzeba też dokładnie oczyścić szybę z resztek pyłu, gdyż wypalając się, mogą one mocno przywrzeć do szkła – radzi ekspert. Wykluczone jest jednak używanie materiałów ściernych, mogących uszkodzić szybę.

Prawidłowa konserwacja szyby pozwala wyeksponować walory estetyczne kominka.

Po czwarte: bez najczęstszych błędów

Użytkownicy kominków popełniają często te same błędy od wielu lat. Największym z nich jest wybór niskiej jakości opału, który uniemożliwia wydajne palenie. Pieniądze zaoszczędzone na opale w późniejszym okresie i tak będzie trzeba wydać na naprawę kominka. Nie można zapominać o czyszczeniu przewodów kominowych przez firmę kominiarską dwa razy do roku i udokumentowaniu tej czynności w metryce wkładu. W samodzielnych zabiegach konserwacyjnych nie powinno się stosować domowych środków, tylko specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Czynności konserwacyjne można wykonywać tylko wtedy, gdy wkład kominkowy jest wystudzony, tak żeby nie narażać podstawowych elementów wnętrza na uszkodzenia mechaniczne. Mając na uwadze warunki bezpiecznego użytkowania i właściwego działania instalacji kominkowej, możesz być pewny, że kominek będzie ci dobrze służył przez wiele lat.

d2ikn8b

Podziel się opinią

Share

d2ikn8b

d2ikn8b