Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku – sprawdzone sposoby

Któż z nas nie marzy o podmuchu chłodu w upalne letnie dni? Komfort ten zapewnia klimatyzacja domowa. To niesamowita wygoda dla domowników, jednak sam fakt posiadania tego urządzenia nakłada na nas obowiązek regularnej konserwacji oraz przeglądów. Konieczne jest więc okresowe czyszczenie. Czym i jak odgrzybić klimatyzację w domu, jeśli okazało się, że ma pleśń?

Czyszczenie klimatyzacji krok po kroku – sprawdzone sposoby
Źródło zdjęć: © Fotolia | Andery Popow

06.06.2018 | aktual.: 30.01.2019 13:30

Czyszczenie domowym sposobem

Klimatyzacja to urządzenie, które wymaga pielęgnacji i czyszczenia. Brak konserwacji urządzenia może doprowadzić do chorób domowników. Poprzez nagromadzony na powłoce osad w postaci bakterii i zanieczyszczeń, wydalane do pomieszczenia powietrze jest zanieczyszczone. Na rynku można kupić specjalne filtry, które wychwytują kurz i bakterie oraz takie z atomami srebra, które działają bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie.

Na szczęście samodzielne czyszczenie nie jest trudne. Najważniejsze są filtry, które znajdują się w łatwo dostępnym miejscu, dzięki czemu upraszczają konserwację urządzenia. Ważne jest też dbanie o czystość paneli, ponieważ to przez nie odbywa się cyrkulacja powietrza z i do klimatyzatora.

Czyszczenie filtrów domowym sposobem jest proste. Wystarczy zaopatrzyć się w ściereczkę, delikatny środek myjący, odkurzacz i ciepłą wodę. Najpierw usuwamy kratkę przednią. Należy dokładnie ją umyć. Następnie, jeśli to możliwe, wyciągamy filtr i delikatnie go myjemy. Możemy też użyć odkurzacza do usunięcia nadmiaru kurzu. Czyszczenie klimatyzacji powinno się robić minimum co dwa, trzy tygodnie. Podczas konserwacji należy sprawdzić też rurkę odprowadzającą wodę oraz wylot wody z klimatyzacji.

Czyszczenie klimatyzatora przenośnego

Klimatyzator przenośny okazuje się niezastąpiony w upalny dzień. Bez problemu można ustawić go w dowolnym miejscu. Na efekt chłodu trzeba poczekać trochę dłużej niż w przypadku naściennej klimy. Aby jednak był bezpieczny dla zdrowia, wymaga podobnie jak klimatyzacja stacjonarna, regularnego czyszczenia.

Czyszczenie klimatyzatora przenośnego to przede wszystkim czyszczenie filtra. Tę czynność powinno się wykonywać średnio co 2 tygodnie. Są modele, które same sygnalizują konieczność odświeżenia filtra. Czyszczenie wykonujemy najczęściej za pomocą szmatki i odkurzacza. Czasem trzeba wymienić filtr na nowy.

Klimatyzator przenośny ma tendencję do zbierania kurzu na całej obudowie. Dlatego należy przecierać panel wilgotną szmatką. Do czyszczenia urządzenia można zastosować również gotowe środki chemiczne. Występują w formie sprayu, koncentratu lub płynu. Popularny jest preparat Axor Clinair (specjalistyczny aerozol do konserwacji i czyszczenia klimatyzatorów) oraz Faren F20 (środek bakteriobójczy).

Odgrzybianie

Brak konserwacji urządzenia oraz odpowiedniej pielęgnacji bardzo często prowadzi do zagrzybienia klimatyzacji w domu. To bardzo niebezpieczne, ponieważ wydmuchiwane powietrze z bakteriami może odbić się na naszym zdrowiu. Ważna jest dokładna dezynfekcja tacy skroplin. To tam tworzy się wilgotne środowisko – idealne miejsce dla bakterii i grzybów. Można też wlać od góry parownika preparat grzybobójczy, który wyeliminuje wszelkie grzyby. Ale czym skutecznie odgrzybiać klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji stacjonarnej można wykonać samodzielnie, korzystając z jednego z trzech sposobów. Pierwszy to metoda piankowa. Czyli środek grzybobójczy w postaci pianki (często z wężykiem w celu lepszej aplikacji), którym spryskuje się parownik. Listę najlepszych preparatów do odgrzybiania klimatyzacji znajdziesz tu. Druga metoda polega na wykorzystaniu ozonu, który z łatwością usuwa grzyby. Tutaj potrzebna jest jednak profesjonalna firma.

Ostatni sposób na odgrzybianie to metoda ultradźwiękowa. Polega na zastosowaniu specjalistycznego płynu dezynfekującego i urządzenia emitującego dźwięki w częstotliwości 1,7 MHz. Reakcja powoduje wytworzenie się pary, która bez trudu dotrze do wnętrza klimatyzacji i usunie wszelkie zarazki. Wiedząc już, czym odgrzybiać klimatyzację, wystarczy wybrać jeden ze sposobów i do dzieła!

Jakie mogą być skutki zaniedbania pielęgnacji tego urządzenia?

Odkażanie klimatyzacji jest niezwykle ważną rzeczą. Zaniedbanie urządzenia może nieść za sobą nieprzyjemne skutki, np. choroby. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy potrafimy dobrze wyczyścić urządzenie lub nie wiemy czym odgrzybiać klimatyzację, skorzystajmy z usług fachowców.

Zanieczyszczona klimatyzacja domowa obciążona jest małą wydajnością i zwiększonym poborem energii. Klimatyzator wówczas głośniej pracuje, co może drażnić domowników. Przeglądy są więc koniecznością. Jeśli chcemy cieszyć się komfortem chłodu w upalne dni, warto zadbać o regularne czyszczenie klimatyzacji domowej.

Generalny przegląd klimatyzacji domowej powinien być jednak wykonany przez specjalistów. Taki serwis powinien mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Wtedy możemy być spokojni, że nasze urządzenie działa w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia.

Źródło artykułu:Kalkulatory Budowlane
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)