Czysty dom. Jak go urządzić, żeby zawsze mieć porządek?
Dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrz znacznie łatwiej będzie ci utrzymać dom w idealnym porządku. Wystarczy kilka prostych zabiegów, takich jak urządzenie kuchni zgodnie z zasadami roboczego trójkąta, ograniczenie do minimum dekoracyjnych drobiazgów czy wymiana meblościanki na pojemną i funkcjonalną szafę, by w mieszkaniu na co dzień zagościła czystość.
26.12.2017 | aktual.: 28.12.2017 14:12
Robienie porządków bywa czasochłonne. Statystyczny Polak poświęca średnio 70 minut dziennie na sprzątanie – wynika z badań przeprowadzonych przez GUS (Badania budżetu czasu ludności w 2014 r.). Jednak praktyczne zaaranżowanie przestrzeni oraz funkcjonalne umeblowanie może skrócić ten czas i skutecznie usprawnić utrzymanie czystości. Od czego zacząć? Na początek warto postawić na odpowiednią stylizację wnętrza.
Mniej znaczy… czyściej
Wszechobecna biel, skromne umeblowanie, rezygnacja z bibelotów - minimalizm we wnętrzach wyróżnia się prostotą formy i oszczędnością detali. Urządzenie mieszkania w tym stylu dodaje wnętrzu klasy i elegancji, wprowadza też wrażenie nieskazitelnego porządku. Czystość w domu łatwiej zachować, gdy nie ma w nim zbyt wielu rzeczy. Dlatego aranżując mieszkanie, warto ograniczyć się jedynie do niezbędnych elementów wyposażenia: sofy, stolika, szafy, telewizora w przypadku salonu lub łóżka, stolika nocnego i garderoby w sypialni.
– By zachować idealny porządek w mieszkaniu, warto zwrócić uwagę na wzornictwo mebli. Ich fronty powinny być proste, pozbawione żłobień. Zakamarki sprzyjają osadzaniu się kurzu, co znacznie utrudnia sprzątanie. Ważna jest także kolorystyka mebli: na białych, beżowych, czy szarych kurz jest mniej widoczny niż na czarnych lub ciemnobrązowych – komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor.
Kuchnia bez skazy
Miejscem, w którym szczególnie trudno zadbać o czystość, jest kuchnia. Podczas gotowania, smażenia czy zmywania nietrudno o kolejne zabrudzenia. Jednak odpowiednio zagospodarowana przestrzeń przyczynia się do utrzymania idealnego porządku, wpływając także na komfort i ergonomię pracy podczas codziennych czynności.
Na czystość w kuchni w dużym stopniu wpływa układ zabudowy. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest ustawienie mebli w kształt litery L, U lub G. Takie rozplanowanie przestrzeni umożliwia zastosowanie się do praktyczniej zasady roboczego trójkąta, która opiera się na ułożeniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki na trzech wierzchołkach figury. Takie zagospodarowanie pomieszczenia sprawia, że wszystkie sprzęty usytuowane są niedaleko siebie, dzięki czemu zmniejszają się odległości pokonywane podczas przyrządzania posiłków, co jednocześnie ułatwia zachowanie porządku.
Urządzając kuchnię, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest podłoga. Tutaj najlepiej sprawdzą się płytki. Ich powierzchnia nie pochłania zanieczyszczeń i ułatwia usuwanie plam powstałych podczas gotowania. Kafelki spełnią również swoją "porządkową funkcję” nad blatem kuchennym – łatwo usuwa się z nich tłuszcz, zacieki czy inne zanieczyszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest także kolorowe szkło lub takie z nadrukiem, które wystarczy umyć płynem do szyb.
Zorganizowana szafa kluczem do czystości
Zmniejszenie liczby rzeczy w "zasięgu oka” w dużym stopniu wpływa na porządek w mieszkaniu. W utrzymaniu czystości niezbędne okazują się pojemne szafy. Jak odpowiednio je zagospodarować? Na początku należy zadbać o odpowiedni podział stref: na rzeczy codziennego użytku oraz te, których używa się sporadycznie. Ubrania czy najczęściej wykorzystywane urządzenia domowe powinny znajdować się w zasięgu ręki. Natomiast te używane rzadko należy umieścić w wyższych partiach szafy.
– Ważne jest także zagospodarowanie wnętrza garderoby. Już na etapie projektowania pamiętaj o jej docelowym przeznaczeniu, czyli o odpowiednich odległościach między półkami, wygodnych wysokościach zawieszenia drążków oraz o zapewnieniu przegród na deskę do prasowania lub odkurzacz - podpowiada Monika Szczęsny.