Trwa ładowanie...

Czyste i gładkie ubrania. Parownica czy żelazko?

Prasowanie ubrań nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale jeżeli chce się dobrze wyglądać, to trzeba poświęcić chwilę czasu. Efekt gładkiego i wolnego od zagnieceń materiału można uzyskać nie tylko przy pomocy żelazka. W ostatnich latach dużą popularność zyskały również parownice.

Parownice do ubrań ułatwiają prasowanie sztywnych, jak i wyjątkowo cienkich tkaninParownice do ubrań ułatwiają prasowanie sztywnych, jak i wyjątkowo cienkich tkaninŹródło: Adobe Stock
d3agnu5
d3agnu5

Klasyka gatunku

Najpowszechniejszym rozwiązaniem od dziesięcioleci są oczywiście żelazka. Proste modele służą jednak tylko do pracowania i na tym kończy się ich rola. Przy nieumiejętnym wykorzystaniu pojawia się ryzyko uszkodzenia tkanin. Dodatkowo żelazko musi być używane w pozycji poziomej. Z czasem na rynku pojawiły się bardziej funkcjonalne urządzenia, które są wyposażone w dodatkowy zbiornik na wodę. Ta podgrzewana jest do odpowiedniej temperatury i tak powstaje para wspomagająca prasowanie. Tkanina staje się miękka, dzięki czemu zagniecenia łatwiej się poddają.

Choć wcześniej wymieniliśmy głównie wady żelazka, to oczywiście ma ono dużo zalet. Jedną z nich jest praca ze znacznie wyższą temperaturą, co pozwala uzyskać odpowiedni efekt. Stopa ma większy rozmiar niż płytka parowa, a to zwiększa wydajność. Jej kształt pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Dodatkowo wysoka temperatura likwiduje wilgoć. Na rynku są już żelazka, które automatycznie dostosowują parametry do prasowanych tkanin, więc są bezpieczniejsze od tanich i prostych modeli.

Nowy poziom prasowania

Parownice i stacje parowe znacznie różnią się konstrukcją i zastosowaniem. Przede wszystkim para sprawdzi się lepiej przy delikatnych tkaninach. To jednak nie koniec, ponieważ jak zapewniają producenci, parownicy można użyć w dowolnym momencie. To oznacza, że wystarczy wysuszyć pranie, włożyć rzeczy do szafy i dopiero przed użyciem usunąć zagniecenia z pomocą pary. Zarówno żelazka, jak i parownice potrafią idealnie wygładzić ubranie, ale dzięki wysokiemu ciśnieniu te drugie zrobią to szybciej. Para poradzi sobie również z grubymi i sztywnymi tkaninami.

Jakie jeszcze są zalety parownic? Nie trzeba pochylać się nad deską i zdejmować ubrań z wieszaków, ponieważ prasowanie za pomocą pary odbywa się dosłownie w powietrzu. Oczywiście kombajn w postaci systemu do prasowania ułatwi sprawę, gdyż jest wyposażony w niewielkich rozmiarów deskę.

Ogień czy woda?

W obliczu wielu zalet parownicy zastanawiacie się pewnie, dlaczego w ogóle zaprzątamy sobie głowę żelazkami. Otóż oprócz wspomnianych wcześniej modeli z automatycznym ustawianiem temperatury, żelazka są polecane przy większej ilości prania. Do tego coraz częściej spotyka się funkcję generatora pary, który może być wbudowany lub występować osobno. Parownice są często polecane jako dodatek, który ma służyć odświeżeniu wcześniej wyprasowanej odzieży. Sprawdzą się, jeżeli nie macie na pokładzie dużej rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3agnu5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3agnu5