Trwa ładowanie...

Czyścimy elewację

Czyścimy elewacjęŹródło: shutterstock.com
d36s0lh
d36s0lh

Fasada naszego domu to najbardziej reprezentacyjna jego część, a czasem bywa zapomniana. Przynajmniej jej czystość pozostawia wiele do życzenia. Warto co kilka lat: 5-6, dokonać gruntownego czyszczenia elewacji, a silniejsze zabrudzenia usuwać na bieżąco, by nie doszło do ich utrwalenia. Pytanie tylko, jak to zrobić, by nie naruszyć konstrukcji elewacji.

Zwykle planując remont domu, nastawiamy się na prace w jego wnętrzu. Tymczasem po kilku latach użytkowania, renowacji wymaga także jego zewnętrza część. W końcu to fasada domu narażona jest na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych i przyjmuje wszystkie zanieczyszczenia z powietrza. Czyszczenie elewacji nie powinno się odbywać zbyt często: wystarczy co kilka sezonów, bo mimo że czyszczenie (w odpowiedni sposób!) nie narusza struktury elewacji, zawsze jest to jakaś zewnętrzna ingerencja. Czyszczenie elewacji warto zaplanować przy ładnej pogodzie, czyli w sezonie wiosenno-letnim. Tym bardziej, że najwięcej zanieczyszczeń powstaje właśnie w zimie.

Jak czyścić elewację domu?
Sposób czyszczenia elewacji warto, a nawet trzeba dopasować do jej rodzaju. To absolutna podstawa. Drugim kryterium jest siła zabrudzenia: np. lekkie, nieutrwalone jeszcze zabrudzenia z elewacji tynkowej, zmyjemy wodą z odpowiednio dobranym detergentem, za pośrednictwem myjki ciśnieniowej (na małe zabrudzenia, wystarczy około 5 atmosfer). I tu uwaga! Ponieważ nie możemy być pewni, jaki stan ma nasza elewacja, warto przed czyszczeniem całości, wykonać prosty test na małej powierzchni elewacji, gdzieś w mało widocznym punkcie. Innego odświeżenia, będzie wymagała natomiast elewacja z klinkieru, która ma tendencję do występowania wszelkich osadów i przebarwień. Do jej czyszczenia warto użyć szczotki ryżowej. Szczotki nie można używać do tynków mineralnych! Zawsze, bez względu na rodzaj czyszczenia, spłukujemy elewację czystą wodą.

Skąd się biorą zabrudzenia na elewacji
Stopień zabrudzenia elewacji, na pewno będzie zależał od lokalizacji i położenia domu. Budynek zlokalizowany blisko lasu, gdzie wilgotność jest zawsze większa, będzie miał zabrudzeń znacznie więcej: przynajmniej od strony lasu. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja domu względem ruchliwej drogi, gdzie emitowane są spaliny. Dosyć silne zabrudzenia daje też sadza.

Co zrobić, by zapobiec brudzeniu się elewacji
By zbyt często nie czyścić elewacji, warto zapobiegać powstawaniu większych zabrudzeń i usuwać je na bieżąco. Starajmy się też nie dopuścić do rozwoju pleśni i glonów na elewacji – są niezwykle ciężkie do usunięcia i wymagają użycia środków chemicznych. Profilaktycznym działaniem na pewno jest też pilnowanie sprawności działania instalacji odprowadzających wodę z budynku (rynny itd.). Ich wadliwe działanie powoduje powstanie nieestetycznych zacieków.

d36s0lh

Jak czyścić wyjątkowo silne zabrudzenia
W przypadku wyjątkowo silnych zabrudzeń, stosuje się parę wodną (wyjątkiem są elewacje akrylowe i silikonowe). Wymaga to jednak pewnych umiejętności i wiedzy, jak takie czyszczenie przeprowadzić. Jeżeli nie czujemy się na siłach, lepiej takie zadanie powierzyć profesjonalistom. Na rynku jest sporo firm trudniących się czyszczeniem elewacji. Mają bardzo dobre i przede wszystkim skuteczne metody odświeżania fasad naszych domów.

d36s0lh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36s0lh