Trwa ładowanie...
d3cgxpl

Czym zasłonić okno dachowe? Najlepszy opcje na rynku

Na poddaszu słońce może naprawdę dać w kość. Ale spokojnie, wszystko jest pod kontrolą. Zobacz, jak odciąć się od nadmiaru światła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czym zasłonić okno dachowe? Najlepszy opcje na rynku
(Współczesne osłony okienne zapewniają wiele możliwości operowania światłem. Skutecznie chronią też przed owadami z zewnętrz, fot. Velux)
d3cgxpl

Możemy wybrać moskitiery, żaluzje oraz rolety, i to zarówno montowane od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zawsze też warto sprawdzić, jakie przesłony proponuje producent okien. Wiele z nich można zamontować samodzielnie.

Rolety wewnętrzne

Najczęściej do okien dachowych kupujemy rolety wewnętrzne. W wyborze wzorów i kolorów można przebierać. Od najprostszych po bardzo wyszukane, sygnowane nazwiskami znanych projektantów. Przy zakupie zainteresujmy się, czy są wykonane z materiału odpornego na blaknięcie i pokryte powłoką ułatwiającą czyszczenie – wtedy wystarczy wilgotna szmatka, żeby przywrócić im piękny wygląd. Można też szukać osłon z certyfikatem Oeko-Tex, który poświadcza, że wykonano je z tkaniny bezpiecznej dla zdrowia.

Jeśli promienie słoneczne budzą nas od bladego świtu, możemy poszukać rolet zaciemniająco-plisowanych, odcinających światło zewnętrzne nawet w 100 proc. Łączą one w sobie zalety dwóch modeli – pozwalają uzyskać pełne zaciemnienie lub rozproszyc zbyt mocne światło. Dostępne są też rolety podwójnie plisowane oraz zaciemniające. Roletą podwójnie plisowaną można operować od góry i od dołu, decydując skąd ma padać światło i w jakiej ilości. Z kolei np. w salonie wystarczą dekoracyjne rolety plisowane, które po prostu delikatnie rozproszą promienie słońca. Roletami wewnętrznymi zwykle manewruje się manualnie, a dla tych, którzy mają dość wysoko usytuowane okna, jest też możliwość sterowania elektrycznego.

velux.pl

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne nie tylko skutecznie odcinają światło, ale też mogą zatrzymać nawet 95 proc. ciepła. Warto je więc potraktować jako alternatywę dla klimatyzacji. To w ogóle świetne rozwiązanie dla wielbicieli popołudniowych drzemek, bo te przesłony doskonale tłumią hałas. Zaciąga się je również, kiedy pada grad, żeby uchronić szybę przed uszkodzeniem. Roleta jest ”uzbrojona” w pancerz z wysokiej jakości aluminium, a w środku ma wypełnienie z pianki poliuretanowej, której zadaniem jest izolacja. Montuje się ją na ramie okna, więc może być ono dowolnie uchylane. Podobnie jak rolety wewnętrzne można je otwierać ręcznie lub elektrycznie. W tym drugim przypadku mechanizm bywa zasilany tradycyjnie lub na baterię słoneczną.

velux.pl

Żaluzje i moskitiery

W parze z roletami warto zamontować moskitiery. Szczególnie przydatne będą w sypialni, gdzie zablokują drogę natrętnym muchom i komarom. Siateczka moskitiery może być zrobiona z włókna szklanego pokrytego polichlorkiem winylu, a prowadnice, górny kaseton i listwy – z aluminium.

Z kolei w pomieszczeniach, w których jest wilgotno (przede wszystkim w łazience), przed słońcem powinny nas chronić aluminiowe żaluzje. Kąt ustawienia listewek i ilość wpadającego światła można regulować za pomocą wygodnego w obsłudze suwaka. Podobnie jak pozostałe przesłony można je obsługiwać manualnie lub elektrycznie.

d3cgxpl

Podziel się opinią

Share

d3cgxpl

d3cgxpl