Czym usunąć silikon? Poradnik krok po kroku

Silikon jest niezbędny podczas prac remontowo–budowlanych, a zwłaszcza wykończeniowych, kiedy należy zabezpieczyć szczeliny przed wilgocią i uszczelnić miejsca szczególnie na nią narażone. Wypełnia się nim wolną przestrzeń między zlewem a blatem, fuguje się styk kabiny prysznicowej czy wanny z płytkami, a także zabezpiecza się framugi okienne oraz uszczelnia armaturę. Z silikonu często korzystamy samodzielnie podczas naprawy drobnych usterek w domu – np. cieknącego kranu lub prysznica. Zdarza się jednak, że silikon został przez nas zaaplikowany w zbyt dużej ilości. Jak go usunąć, kiedy masa zdążyła już zastygnąć? Oto najlepsze metody na usuwanie silikonu!

Czym usunąć silikon? Poradnik krok po kroku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

24.09.2020 14:31

Materiał Partnera: Homebook.pl

Zabrudzenia z silikonu – jak ich uniknąć?

Nakładanie silikonu to dość proste zadanie, z którym poradzi sobie nawet największy amator remontów. Tubkę z masą umieszcza się w specjalnym pistolecie, dzięki któremu możemy wyciskać silikon i aplikować bezpośrednio w szczelinę. Często zdarza się jednak, że niechcący nakładamy zbyt dużą ilość silikonu lub w trakcie prac brudzimy miejsca dookoła. Jak się przed tym ustrzec?

Zanim przystąpimy do pracy, zabezpieczmy okolicę aplikowania silikonu taśmą malarską lub przezroczystą folią – nie będziemy musieli się martwić się usuwaniem plam. Warto także przewidzieć miejsce na odłożenie pistoletu, z którego może kapać silikon (może to być zwykły karton, tacka lub korytko malarskie). Pamiętajmy również o założeniu odzieży roboczej na czas prac. Plamy z silikonu dość trudno jest usunąć z ubrań.

Co należy zrobić, jeśli – mimo ostrożnej i uważnej pracy – nałożyliśmy zbyt dużą ilość silikonu lub pobrudziliśmy inne miejsca? Oto najlepsze metody na pozbycie się silikonu.

Czym należy usunąć silikon? Porady specjalisty

Usuwanie nadmiaru silikonu z fugi łazienkowej

Podczas uszczelniania styku między wanną lub kabiną prysznicową a płytkami aplikuje się sporą ilość silikonu, aby mieć pewność, że masa wypełni wolną szczelinę. Gdy silikon zaschnie, możemy usunąć nadmiar, który nachodzi na ścianę. W tym celu należy naciąć silikon za pomocą cienkiego nożyka do tapet. Robimy to bardzo ostrożnie, aby nie zarysować płytek. Silikon możemy lekko pociągnąć za wystający koniec– w ten sposób cała masa powinna szybko odejść od ściany.

Usuwanie silikonu ze szkła

Plamy z silikonu na kabinie prysznicowej? W przypadku usuwania masy z szyby musimy zachować szczególną ostrożność, aby nie zniszczyć powłoki. Grubsze kawałki silikonu można delikatnie zeskrobać nożykiem do tapet. Jeśli boimy się zarysowań, możemy podgrzać silikon ciepłym powietrzem z suszarki, które zmiękczy masę i pozwoli ją usunąć za pomocą gąbki kuchennej.

Usuwanie silikonu z lustra

Jeśli chcemy pozbyć się zabrudzeń z silikonu z lustra, na pewno zrezygnujmy z zeskrobywania masy za pomocą nożyka. Do tego zadania przyda się natomiast delikatniejszy, ale wysoce skuteczny skrobak z tworzywa sztucznego. Z pozostałościami po silikonie poradzi sobie specjalny preparat do usuwania silikonu, który bez problemu dostaniemy w popularnych marketach budowlanych.

Obraz
© Materiały prasowe

Poradnik został przygotowany przez redakcję Homebook.pl.

Materiał Partnera: Homebook.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)