Trwa ładowanie...

Czym się różni penthouse od apartamentu?

Share
Czym się różni penthouse od apartamentu?
Źródło: Shutterstock
d44fhym

Zainteresowanie coraz bardziej luksusowymi nieruchomościami w centrum miasta sprawia, że rynek ekskluzywnych mieszkań w Polsce kwitnie. Stąd też rosnący popyt na wielopoziomowe apartamenty, czyli tzw. penthouse. Słowem: apartamenty przestały nam wystarczać.

Definicja penthouse'u mówi, że jest to lokal położony na najwyższej kondygnacji budynku mieszkalnego, charakteryzujący się wysokim standardem wykończenia i wyposażenia. Zazwyczaj jest to też największy lokal mieszkalny w budynku, przeważnie dwupoziomowy (choć to oczywiście umowna liczba). Tego typu mieszkania wyróżniają bardzo wysokie ceny, co jest gwarancją elitarności i ekskluzywności.

Jaka jest zatem różnica między penthousem a apartamentem?

Oba typy nieruchomości zaliczają się do segmentu luksusowego, oba charakteryzują się bardzo wysokim standardem wykończenia, w obu typach lokali montuje się często system inteligentnego zarządzania. Cechami wyróżniającymi penthouse są:

  • lokalizacja: często, prawie zawsze w centrach dużych miast, a co za tym idzie, w najdroższych rejonach; takie mieszkania umieszczane są na najwyższych kondygnacjach budynków
  • powierzchnia: często powyżej 100 metrów kwadratowych
  • liczba kondygnacji: co do zasady penthouse ma minimum dwie kondygnacje (w przeciwieństwie do apartamentów, gdzie wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie)
d44fhym

Obecnie polski rynek nieruchomości przeżywa duży ruch w segmencie luksusowych nieruchomości. Wystarczy wspomnieć o nowych inwestycjach, takich jak warszawska Złota 44, wrocławskie Ovo czy krakowskie Angel Wawel.

Polskie penthouse'y

Za luksus mieszkania w centrum dużych miast trzeba słono zapłacić. Metr kwadratowy powierzchni penthouse'u w centrum Warszawy, Złota 44, kosztuje - bagatela - 65 tys. zł. Obecnie w sprzedaży jest super-luksusowy penthouse o powierzchni ok. 400 metrów kwadratowych.

Kraków kusi ekskluzywnymi nieruchomościami w inwestycji Angel Wawel, oferującej najdroższy penthouse w Polsce. Cena wywoławcza trzypoziomowego apartamentu to 5 mln euro. Co dostaniemy w tej cenie? 700 metrów kwadratowych powierzchni zlokalizowanej na trzech kondygnacjach, z prywatną windą, wydzieloną strefą spa, salą kinową, własną winnicą, a nawet oddzielną częścią dla służby. Nieruchomość jest o tyle wyjątkowa, że ten królewski apartament znajduje się w byłej... kaplicy. Ściany zdobione są zabytkowymi, oryginalnymi XIX-wiecznymi malowidłami Jana Bukowskiego (jego prace można podziwiać między innymi w Sanktuarium w Mogile oraz w Sali Rady Miasta Krakowa), a sufity zdobią odrestaurowane drewniane stropy.

d44fhym

Piotr Śliwka z Park House potwierdza, że zaledwie kilka tygodni od rozpoczęcia budowy luksusowego apartamentowca Ovo, w ścisłym centrum Wrocławia, jedna piąta najbardziej luksusowych apartamentów – penthouse'ów znalazła już swoich właścicieli. Nie jest to jednak zaskoczeniem dla dewelopera. Ovo wyróżnia się nie tylko lokalizacją (apartamentowiec powstaje tuż obok Galerii Dominikańskiej, 5 minut piechotą od rynku). Największy penthouse Ovo został sprzedany już na starcie inwestycji. 250-metrowy apartament z półokrągłym, dużym tarasem znajduje się na ostatnim, szóstym piętrze ekskluzywnego budynku. Docelowo inwestor buduje 26 takich lokali, o powierzchni od 100 do 250 metrów kwadratowych. Wysokość apartamentów ma sięgać trzech metrów, a od podłogi do sufitu zainstalowane będą panoramiczne przesuwne okna potęgujące uczucie przestrzeni. Dodatkowym atutem zakupu penthouse'u w Ovo jest możliwość korzystania z usług pięciogwiazdkowego hotelu Double Tree by Hilton – dostarczenie kolacji z hotelowej restauracji do
apartamentu może stać się już codziennością.

Oczywiście i za ten luksus trzeba zapłacić. Inwestor podaje ceny od 12 do 20 tys. zł, jednak nie ma oficjalnych danych, ile konkretnie kosztują najbardziej luksusowe penthouse'y. Wiadomo jedynie, że już około 60 proc. lokali w tej inwestycji znalazło swoich właścicieli.

Mimo że segment luksusowych nieruchomości w Polsce zaczyna się rozwijać, w dalszym ciągu brakuje nam sporo do takich inwestycji jak One Hyde Park, gdzie znajduje się najdroższy penthouse świata - kosztuje 227 mln dol., albo Tour Odeon w Monaco, gdzie powierzchnia jednego penthouse'u wynosi ok. 3500 metrów kwadratowych, a cena wywoławcza to 300 mln euro (i to on zyska miano najdroższego na świecie, jeśli znajdzie nabywcę).

Autor: Katarzyna Surma, WGN Nieruchomości

d44fhym

d44fhym

Podziel się opinią

Share
d44fhym
d44fhym