Trwa ładowanie...

Czym przycinać rośliny w ogrodzie? Przegląd niedrogich sekatorów różnego typu

Dbanie o korony drzew i krzewów to obowiązek każdego właściciela ogrodu, który chce cieszyć się ich najlepszym wyglądem i zdrowiem roślin. Przycinanie jest jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, do których trzeba się odpowiednio przyłożyć. Sprawdź, jakiego sprzętu używać, żeby uzyskać najlepsze efekty.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Czym przycinać rośliny w ogrodzie? Przegląd niedrogich sekatorów różnego typuŹródło: iStock.com
d40hk07
d40hk07

Noże ogrodnicze
Nóż to najprostsze urządzenie do cięcia, jednak często niedoceniane. W ogrodniczym świecie stoi na podium pod względem przydatności i wygody użytkowania. Ostry jak brzytwa, doskonale przycina zarówno gałęzie, jak i korzonki znajdujące się głęboko w ziemi. Jest potrzebny, kiedy wycinamy chwasty w głębi gleby, bo pozwala nam usunąć szkodliwą roślinę z niemal stuprocentową pewnością. Choć istnieje wiele noży, zawsze wybieraj te wykonane z wytrzymałej stali węglowej. Pamiętaj, żeby po każdym użyciu oczyszczać ostrze z zanieczyszczeń, żeby cieszyć się jego jakością przez długie lata.

Poręczne sekatory
Niewielkie i bardzo wygodne w użytkowaniu sekatory przydadzą się nawet w niewielkim ogródku lub w przypadku roślin uprawianych na balkonie czy tarasie. Idealny do cienkich gałązek i formowania małych krzewów - z łatwością pozbędziesz się wystających kępek, które zaburzają wcześniej zaplanowany kształt. Sekator jest na tyle mały, że możesz mieć go zawsze przy sobie, kiedy przechadzasz się po ogrodzie. Wybierając idealny model szukaj takiego, który posiada zapadkę zabezpieczającą sekator przed otwarciem.

Sekatory do zadań specjalnych
Tam gdzie sekator nie może, wyśle... sekator teleskopowy. To urządzenie ogrodnicze jest starszym bratem tradycyjnej wersji sekatora - posiada większe, mocne ostrza oraz długie uchwyty. Z łatwością dociera tam, gdzie należałoby użyć drabiny lub krzesła. Dba o nasze bezpieczeństwo, bo posiadając je w swojej kolekcji nie będziesz musiał wspinać się na wysokości. Dzięki niemu z łatwością dotrzesz i skrócisz niepotrzebne, nawet nieco grubsze gałęzie. Przydatny szczególnie do drzewek owocowych, które wymagają regularnego przycinania.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Siekierki
Niekiedy drzewa chorują i starzeją się. Nawet te owocowe potrafią szybko stracić swoje zdrowie. Z bólem serca co jakiś czas musimy ściąć drzewko w naszym ogrodzie, by zrobić miejsce na inny okaz. To zadanie wymaga przygotowania - przede wszystkim należy ocenić, w którą stronę upadnie drzewko. Jeśli jest pochylone, kierunek ten wyznaczyła sama natura. Jeśli korona jest bardzo duża, pomóc może odcięcie bocznych konarów na samym początku. Pień należy ścinać pod kątem 45 stopni z jednej i drugiej strony na wysokości około 1/3 jego wysokości. Taki sposób umożliwi nam większą kontrolę nad kierunkiem upadku. Koniecznie zadbaj o to, by podczas wycinania na niebezpiecznym terenie nie kręciły się osoby postronne.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d40hk07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40hk07