Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
pompa ciepła
07-06-2018 16:21

Czym ogrzewać dom żeby nie truć własnych dzieci?

Według najnowszego Raportu Światowej Organizacji Zdrowia aż 33 spośród 50 europejskich miast o największym zanieczyszczeniu powietrza znajduje się w Polsce. Wiemy już, że zanieczyszczone powietrze powoduje choroby układu oddechowego oraz nowotwory, co w skrajnych przypadkach jest przyczyną zgonu. Szacuje się że rocznie w Polsce z tego powodu umiera ponad 44 tys. osób.

Czym ogrzewać dom żeby nie truć własnych dzieci?Źródło: NIBE
dbt33tf
dbt33tf

Główną przyczyną tego stanu jest niska emisja zanieczyszczeń do powietrza wydobywających się przez kominy do 40 m wysokości, pochodzących z ogrzewania domów węglem i drewnem. Mają one postać gazową lub stałą (pył) i kumulują się w najbliższym otoczeniu źródła emisji, trując nas samych, naszych sąsiadów i nasze dzieci. Normy tych substancji w okresie od października do kwietnia są przekraczane w Polsce nawet kilkudziesięciokrotnie, co ma ścisły związek z sezonem grzewczym i korzystaniem z nieefektywnych kotłów stałopalnych, kominków, spalaniem złej jakości paliwa, a nawet śmieci.

Najtańsze ogrzewanie domu, z gruntu doskonałe

W przypadku instalacji pompy ciepła, niska emisja zanieczyszczeń do powietrza w miejscu jej zastosowania nie występuje. Chcąc więc przestać być lokalnym trucicielem, do ogrzewania domu powinniśmy wybrać pompę ciepła.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Rys. 1 Emisja pyłów z urządzeń grzewczych. Źródło: PIE/ Polski Alarm Smogowy

dbt33tf

Oprócz tego że pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym, bezpiecznym i komfortowym źródłem ciepła, jest też niezwykle tania w eksploatacji, ponieważ spośród wszystkich urządzeń grzewczych osiąga najwyższą klasę efektywności A++. Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie dotyczącym efektywności energetycznej z 2016 uznała pompy ciepła za najlepszą dostępną technologię (BAT) ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Do ogrzewania nowych domów polecane są szczególnie gruntowe pompy ciepła np. NIBE F1245 i F1255 z możliwością chłodzenia pasywnego w okresie letnim, które charakteryzują się najwyższą efektywnością, a co się z tym wiąże: najniższym kosztem eksploatacji (ok 1500 zł/rok dla domu o pow. 130mkw.).

Urządzenie czerpie energię cieplną zakumulowaną w gruncie i wykorzystuje ją do ogrzewania budynku. Pompę ciepła instaluje się wewnątrz budynku, a energia pozyskiwana jest przez poziomy lub pionowy kolektor gruntowy, wypełniony niezamarzającym płynem. Urządzenie może również produkować ciepłą wodę użytkową we wbudowanym 180 litrowym zbiorniku c.w.u. Kolektor gruntowy podłączony jest do pompy ciepła i stanowią układ zamknięty. Pompa ciepła pracuje niezależnie od warunków pogodowych przez cały rok, z wysoką efektywnością, dzięki czemu roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 130 mkw. będzie wynosił około 1500 zł, czyli zaledwie 125 zł miesięcznie. Aktualnie największą popularnością w Polsce cieszą się pompy ciepła NIBE F1245 oraz inwerterowe pompy ciepła najnowszej generacji NIBE F1255, które samodzielnie dostosowują wydajność do bieżącego zapotrzebowania na ciepło budynku.

Powietrzne pompy ciepła gwarantują krótki okres zwrotu inwestycji

Jeżeli chcesz wymienić stary kocioł na źródło ekologiczne i tanie w eksploatacji, wybierz powietrzną pompę ciepła NIBE, która jako źródło ciepła wykorzystuje powietrze zewnętrzne i wykorzystuje je do ogrzewania budynku, nawet przy niskich temperaturach do -25°C. Urządzenie instaluje się przy ścianie na zewnątrz budynku (jednostka zewnętrzna), a powietrze zasysane jest przez wentylator wbudowany w pompę ciepła. Urządzenie może również produkować ciepłą wodę użytkową w centrali wewnętrznej i realizować funkcję chłodzenia. Brak konieczności wykonywania kolektora gruntowego sprawia, że instalacja powietrznej pompy ciepła NIBE bardzo szybko się zwraca, szczególnie w przypadku domów termomodernizowanych, pozwalając na redukcję rachunków za ogrzewanie, do 75 proc. Koszt inwestycji w powietrzną pompę ciepła stanowi głównie koszt urządzenia, którego cena jest już porównywalna z konwencjonalnymi kotłami grzewczymi. Aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem są zestawy NIBE SPLIT, które można kupić już od 13 000 zł netto! Bardziej wymagającym osobom polecamy najnowszą powietrzną pompę ciepła NIBE F2120, która nawet przy -25°C ma wysoką wydajność i osiąga sprawność porównywalną do pomp gruntowych (SCOP=5,0).

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pompy ciepła NIBE – najtańsze źródło ciepła

#

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Rys. 2 Roczny koszt ogrzewania budynku i c.w.u. Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC)

Pompy ciepła NIBE można łączyć w systemy kaskadowe, uzyskując moc aż do 640 kW, co sprawia, że znajdują one zastosowanie również w większych obiektach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Potwierdzeniem wysokiej sprawności i jakości pomp ciepła NIBE jest znak jakości EHPA (Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła) przyznany przez niezależne laboratoria badawcze.

dbt33tf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbt33tf