Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany Domitech

Czym charakteryzuje się dobra szlifierka kątowa?

Szlifierka to narzędzie, którego nie powinno zabraknąć w walizce profesjonalisty i garażu majsterkowicza. Przydaje się do wielu zadań, takich jak cięcie, polerowanie czy szlifowanie. Sprawdza się przy pracy w drewnie, ale może posłużyć także przy metalu i betonie Dobra szlifierka to cenne elektronarzędzie, które potrafi znacznie przyspieszyć pracę.

 Źródło: materiały partnera
desnct0
desnct0

Jak działa szlifierka kątowa?

Aby poznać charakterystykę szlifierek, warto najpierw zrozumieć ich działanie. Najważniejszym elementem jest oczywiście silnik. To w nim wytwarza się energia mechaniczna, która następnie zostaje przetworzona na ruch obrotowy. Dzięki przekładni kątowej ruch przenosi się na wrzeciono, do którego zamontować można dowolny osprzęt. W ciągu jednej minuty tarcza wykonuje od kilku do kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. Szlifierka kątowa w przeważającej większości przypadków napędzana jest elektrycznie. Modele spalinowe to ogromna rzadkość.

Przed zakupem szlifierki warto rozważyć, jakiej wielkości tarcza będzie bardziej przydatna. Duża średnica tarczy wymaga nieco większej wprawy w obsłudze narzędzia, wiąże się także z droższą kwotą zakupu. Jednocześnie pozwala na obróbkę materiałów o pokaźniejszym rozmiarze czy twardości. Dodatkowym plusem większych szlifierek jest to, że często mają one szerszy zakres obrotów, w ramach których mogą pracować.

Jak wykorzystać cały potencjał szlifierki kątowej?

Elektronarzędzie, jakim jest szlifierka kątowa, powinno odznaczać się jak największą precyzją i możliwie jak najbardziej ułatwiać pracę. Jednak jej wielozadaniowość wynika z innych aspektów, przede wszystkim z mnogości dostępnego osprzętu. Do cięcia drewna korzysta się z tarczy łańcuchowej, z kolei tarcza ścierna służy do cięcia twardszych materiałów typu cement czy kamień. Inny wymienny element to szczotka druciana, która przyda się, gdy konieczne jest starcie rdzy i starych powłok farb, a to tylko kilka spośród wielu końcówek, jakie można zamontować na wrzeciono. Warto decydować się na zakup szlifierki w bogatym zestawie, by w jak największym stopniu wykorzystać potencjał urządzenia.

desnct0

Ważnym do rozważenia podczas zakupu parametrem jest także moc elektronarzędzia. Modele wysokiej klasy odznaczają się dużą mocą, ale są także droższe. Jeżeli szlifierka kątowa nie będzie użytkowana często, to nie ma konieczności sięgania po najbardziej rozbudowaną wersję. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy dana szlifierka kątowa posiada regulację obrotów. Dopiero ta funkcja pozwala wykorzystać w pełni cały potencjał narzędzia. Niektóre końcówki robocze, jak choćby szczotka druciana, wymagają niskich obrotów do prawidłowej pracy. Wyższe obroty włącza się, gdy obróbce poddawane są twarde materiały. Przed rozpoczęciem pracy zawsze należy w pierwszej kolejności ustawić właściwe parametry urządzenia.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Jakie funkcje powinna mieć dobra szlifierka?

Podczas wyboru elektronarzędzi zawsze na pierwszym miejscu będzie komfort użytkowania. Ergonomiczny kształt, wygodnie zamontowane przyciski i stabilne uchwyty to absolutna podstawa, aby praca z użyciem sprzętu była jak najlżejsza. Istnieje szereg funkcji, które dodatkowo poprawiają właściwości sprzętu. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa, jak i precyzyjnego wykonania obróbki.

Dużo lepszą swobodę ruchów i kontrolę nad każdym manewrem udaje się uzyskać dzięki systemowi antywibracyjnemu. Narzędzie pracuje w stabilnej pozycji nawet przy dużych oporach, co jest niezwykle cenne przy obróbce twardych materiałów. Docenianym rozwiązaniem technicznym w projektach szlifierek jest także blokada wrzeciona. Ułatwia ona wymianę tarcz, ponieważ pozwala wykonać to zdanie za pomocą tylko jednego klucza.

Artykuł sponsorowany Domitech
desnct0
desnct0