Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
koło
24-10-2019 07:04

Czy warto zrezygnować z wanny? Aranżacja łazienki z prysznicem

Wanna czy prysznic? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie podczas urządzania łazienki, a także najczęściej dyskutowana kwestia wśród domowników – miłośników relaksujących kąpieli w wannie jest co najmniej tylu, co zwolenników szybkich odświeżających natrysków. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Kiedy prysznic jest lepszą opcją? Podpowiadamy.

Czy warto zrezygnować z wanny? Aranżacja łazienki z prysznicemŹródło: Materiały prasowe
d31a914
d31a914

W sytuacji posiadania dwóch łazienek lub jednej dużej nie mamy tego dylematu. Zmieści się zarówno wanna, jak i prysznic. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na taki komfort. Łazienka o małym metrażu lub o nietypowym kształcie znacznie utrudnia instalację wanny. Na decyzję o wyborze wanny lub prysznica ma wpływ co najmniej kilka czynników.

Co warto rozważyć, zanim zaczniemy projektować łazienkę?

  • Czy metraż i układ pomieszczenia pozwalają na instalację obu rozwiązań? Jeśli nie, to która z nich będzie wygodniejsza podczas codziennego korzystania z łazienki? Prysznic zwykle jest łatwiejszy do wkomponowania, czasami wystarczy ograniczyć przestrzeń dwoma lub trzeba ścinkami prysznicowymi, by uzyskać funkcjonalną kabinę prysznicową.
  • Jakie inne meble i elementy wyposażenia (np. pralkę, suszarkę) planujemy „wstawić” do łazienki? Czy ich rozmieszczenie pozwoli na swobodny dostęp do wanny i/lub prysznica? Zastanówmy się, ile szafek potrzebujemy w łazience i jakie powinny mieć wymiary. Już na etapie projektu warto sprawdzić, czy łazienka pomieści wszystkie niezbędne sprzęty i meble, jeśli wstawimy do niej wannę.
  • Jakie są preferencje domowników? Kąpiel w wannie relaksuje, rozgrzewa i odpręża. Wiele osób nie wyobraża sobie dbałości o ciało bez kąpieli z dodatkiem olejków i ziół. Jednak nie każdy jest zwolennikiem „moczenia się” w wannie. Wanna czy prysznic – przedyskutujmy tę kwestię w gronie rodzinnym.
  • Czy z łazienki będzie korzystać osoba mająca problem z poruszaniem się? Wchodzenie i wychodzenie z wanny może być dla niej problematyczne, a prysznic pozwoli na samodzielne korzystanie z łazienki. Na rynku dostępne są kabiny prysznicowe bez brodzika i bez drzwi prysznicowych – to kabiny typu walk-in. To świetne rozwiązanie, z którego bez przeszkód mogą korzystać także starsze osoby.
  • Czy w rodzinie są małe dzieci? Jeśli tak, warto rozważyć jednak instalację wanny lub głębokiego brodzika. Praktyka pokazuje, że wanna znacznie ułatwia kąpiel małych dzieci, zarówno niemowląt, jak i kilkuletnich maluchów. Zabawa w wannie to nie tylko ważny codzienny rytuał, to także świetna okazja, by nauczyć dzieci dbałości o higienę.
d31a914

Jeśli zastanawiamy się, jak powinna wyglądać łazienka z prysznicem, porady KOŁO dostarczą wielu wartościowych i praktycznych informacji. Warto zasięgnąć w tym temacie porady specjalistów od projektowania czy aranżacji łazienek.

Wanna – wady i zalety

Relaksująca i odprężająca kąpiel, a może sesja pielęgnacyjna z aromaterapeutycznymi olejkami? Tego nie da się zrobić bez wanny w łazience, jednak ze względu na jej gabaryty nie zawsze można wstawić ją do łazienki. Wanna, szczególnie ta wolnostojąca, zazwyczaj jest największym sprzętem w łazience. Najmniejsze modele mają 70 cm szerokości i około 120 – 140 cm długości. Dodając do tego absolutne minimum przestrzeni na swobodne wchodzenie i wychodzenie (czyli około pół metra), musimy wygospodarować sporą przestrzeń w łazience, której w małych pomieszczeniach może zwyczajnie brakować.

Za montażem wanny przemawiają niekiedy względy praktyczne. Niewątpliwą jej zaletą są wygodne codzienne kąpiele najmłodszych członków rodziny, wypełnione zabawą z dodatkiem kolorowej pachnącej piany. Pamiętajmy jednak, że łazienka z prysznicem nie oznacza rezygnacji z kąpieli dla maluchów. Wystarczy wybrać kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem, która w tym wypadku pełni tę samą funkcję co wanna.

Praktyka pokazuje, że utrzymanie wanny w czystości jest zdecydowanie bardziej czasochłonne niż w przypadku prysznica. Jest to szczególnie kłopotliwe przy modelach z hydromasażem i z dodatkowymi modułami, wokół których mogą gromadzić się zanieczyszczenia.

d31a914

Podczas projektowania łazienki coraz częściej na pierwszy plan wysuwa się kwestia zużycia wody. Statystyki pokazują, że codzienne napełnianie wanny do kąpieli to zużycie średnio około 80 litrów wody. Co ciekawe, to tyle samo, co podczas 10 minut prysznica. O realnych oszczędnościach można mówić, gdy prysznic rzeczywiście trwa kilka minut lub gdy zakręcamy wodę podczas namydlania się.

Łazienka z prysznicem – kiedy warto się na nią zdecydować?

Rozważyliśmy już "za" i "przeciw" dotyczące wanny, teraz pora na kabiny prysznicowe. Kiedy montaż prysznica jest lepszą opcją?

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
  • Oszczędność miejsca, lepsze zagospodarowanie przestrzeni – wanna, nawet ta o najmniejszych wymiarach, zwykle zajmuje więcej miejsca niż kabina prysznicowa. Ponadto natrysk można wkomponować w niemal każdą przestrzeń. Obecne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na zaprojektowanie kabiny z gotowych komponentów (szyb, ścianek i drzwi) i dopasowanie do dowolnej przestrzeni. Kabina prysznicowa z łatwością zagospodaruje niewymiarową wnękę i niemal każdy narożnik łazienki. Daje o wiele większą swobodę aranżacyjną niż wanna.
  • Aranżacja pomieszczenia, stylowy design – nowoczesne modele kabin prysznicowych są bazą do ciekawych aranżacji łazienki. Proste, minimalistyczne, o ciekawym designie – z łatwością wkomponują się w niemal każdy styl wnętrzarski. We współczesnych projektach łazienek szczególnie dobrze czują się otwarte kabiny bez brodzika typu walk-in.
  • Nietypowy układ łazienki – wnętrze o niestandardowym kształcie, wnęki i ścianki działowe, mimo że trudne w aranżacji, świetnie nadają się jako konstrukcja do kabiny prysznicowej. Na rynku dostępne są ścianki prysznicowe w wielu rozmiarach i kształtach, pozwalają na stworzenie wygodnej strefy prysznicowej w niemal każdej przestrzeni.
  • Oszczędność wody – do wielu osób przemawia aspekt finansowy, szczególnie w kontekście działań proekologicznych na rzecz ochrony środowiska naturalnego i kurczących się zasobów wody pitnej. Szybki prysznic zużywa znacznie mniej wody niż kąpiel w wannie. Jeśli dodatkowo zainstalujemy baterie z perlatorami i postaramy się oszczędnie gospodarować wodą pod prysznicem, to w niedługim czasie zauważymy znaczne obniżenie rachunków za wodę. Zyska na tym nie tylko domowy budżet, ale też środowisko naturalne.
  • Higiena – kąpiel pod prysznicem przez wielu uznawana jest za bardziej higieniczny sposób mycia niż w wannie. Pod natryskiem woda spływa z ciała razem z potem, brudem i mydlinami. A podczas kąpieli w wannie może się osadzać ponownie na skórze.
  • Ekonomia – gdy przynajmniej kilka osób korzysta z tej samej łazienki, prysznic jest zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Zwykle kąpiel pod natryskiem zajmuje mniej czasu i zużywa mniej wody niż korzystanie z wanny.
d31a914

Wanno-prysznic – kompromis czy wygoda?

A gdyby tak połączyć oba te rozwiązania? Coraz większą popularnością, szczególnie w małych łazienkach, jest dostawienie ścianki prysznicowej i stworzenie konstrukcji typu 2w1. To też świetna koncepcja, jeśli chcemy pogodzić różne preferencje domowników co do sposobu kąpieli, a metraż i układ łazienki nie pozwalają na instalację i wanny i prysznica. W ten sposób mała łazienka z prysznicem staje się jednocześnie pokojem kąpielowym, w którym można wziąć długą relaksującą kąpiel.

Producenci wyposażenia łazienkowego proponują gotowe zestawy (wanna + dopasowany do niej parawan) lub dają możliwość dostawienia ścianki prysznicowej na istniejącej już wannie. Szyby nawannowe dostępne są w wielu rozmiarach, które z łatwością dopasują się do każdej obecnej aranżacji.

Aby przekonać się, czy opcja wanno-prysznica jest odpowiednim rozwiązaniem dla naszej łazienki, na okres próbny można zamontować drążek rozporowy z zasłonką prysznicową na istniejącej wannie. Rozwiązanie funkcjonalnie takie samo co wanna z parawanem, choć może nie tak komfortowe. Daje jednak możliwość sprawdzenia, czy prysznic sprawdzi się w naszej łazience.

d31a914

Aranżacja łazienki z prysznicem – o czym pamiętać?

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, zdecydowaliśmy się na instalację prysznica. Rynek oferuje ogromny wybór kabin prysznicowych: otwartych lub zamykanych, rozsuwanych, prostokątnych, kwadratowych i owalnych. Od tych bardzo prostych kabin typu walk-in z jedną szybą prysznicową, aż po te w pełni zabudowane z panelami do hydromasażu.

To, jakiej wielkości kabina prysznicowa będzie najlepsza, zależy przede wszystkim od tego, ile miejsca możemy na nią wygospodarować. Przestrzeń o wymiarach około 90 x 90 cm to absolutne minimum, aby zapewnić sobie swobodę ruchów wewnątrz kabiny. A to niewątpliwie wpływa na komfort podczas codziennej kąpieli. Zostawmy sobie także trochę przestrzeni na wygodne wytarcie się, wejście oraz wyjście spod prysznica.

Przy małej łazience z prysznicem warto zastosować kilka „sprytnych” sposobów, które dadzą nam trochę dodatkowej przestrzeni.

  • O wiele mniej miejsca wymagają kabiny typu otwartego lub z rozsuwanymi drzwiami – nie potrzebują dodatkowe przestrzeni na swobodne otwarcie drzwiczek.
  • Wybierajmy raczej konstrukcje z przezroczystych szyb prysznicowych – dają wrażenie głębi i optycznie powiększają pomieszczenie.
  • Starajmy się jak najwięcej instalacji ukryć w ścianach – baterie montowane do ściany także zabierają przestrzeń wewnątrz kabiny.
  • Zadbajmy o dobre oświetlenie strefy prysznicowej. Punkty świetlne wewnątrz kabiny pozwolą wyróżnić ten obszar i optycznie dodadzą mu więcej przestrzeni.
d31a914

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej zamontować prysznic, czy wannę. Zarówno za jednym, jak i drugim rozwiązaniem przemawia wiele argumentów. Wiele zależy od możliwości architektonicznych i metrażu łazienki. Jednak obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na aranżację wygodnej i funkcjonalnej strefy kąpielowej – z pewnością każdy znajdzie dla siebie najlepszą opcję.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d31a914

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31a914