Trwa ładowanie...
Płatna współpraca z marką Polisoteka.pl

Czy warto wykupić ubezpieczenie na życie? Praktyczny poradnik

Codzienne życie obfituje w wiele niespodziewanych wydarzeń. Niestety, są to nie tylko przyjemne niespodzianki, ale również pechowe wypadki i zdarzenia. Zazwyczaj takie wypadki nie są groźne i kończą się jedynie stratą czasu oraz nerwami. Jednak czasem ich konsekwencje okazują się dużo bardziej dotkliwe, gdyż dotyczą naszego zdrowia lub życia. Takie wydarzenie potrafi dosłownie wywrócić codzienne życie do góry nogami. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób chce w jakiś sposób zabezpieczyć się przed taką ewentualnością. Rolę takiego zabezpieczenia może pełnić dobrze dobrane ubezpieczenie na życie. Jego zadaniem jest szeroko rozumiana ochrona życia oraz zdrowia ubezpieczonego, a także zadbanie o bezpieczeństwo jego bliskich. Co należy wiedzieć o tych świadczeniach? Czy warto wykupić ubezpieczenie na życie?

ubezpieczenie na zycieubezpieczenie na zycieŹródło: unsplash.com, fot: Nathan Anderson
d25xjsf
d25xjsf

Ubezpieczenie na życie – co to za polisa?

Ubezpieczenie na życie to polisa należąca do szerokiej grupy ubezpieczeń osobowych. W ich przypadku gwarantowana ochrona skupia się na zabezpieczeniu zdrowia oraz życia ludzkiego. Jeśli natomiast ubezpieczenie ma zabezpieczać posiadane nieruchomości lub dobra materialne, wtedy jest to ubezpieczenie majątkowe.

Same ubezpieczenia na życie stanowią naprawdę popularny rodzaj świadczeń. Ich fundamentem jest bowiem gwarancja wypłaty wysokiego odszkodowania w przypadku nagłej śmieci osoby objętej ochroną. Takie środki mają przede wszystkim zabezpieczyć przyszłość najbliższej rodziny zmarłego i pomóc im w pokryciu powstałych kosztów.

Z drugiej strony ubezpieczenia na życie przez lata ewoluowały wraz z rozwojem całego rynku ubezpieczeń. Dlatego dzisiaj są one dostępne w wielu różnych wersjach. Obecnie naprawdę dużym zainteresowaniem cieszą się nieco bardziej złożone ubezpieczenia na życie i zdrowie. Jak sama nazwa wskazuje, takie polisy łączą w sobie opisaną wcześniej ochronę życia z dodatkowym zabezpieczeniem zdrowia ubezpieczonego. W praktyce oznacza to, że ubezpieczenie gwarantuje odszkodowanie także w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu. Jest to ważne ze względu na fakt, że dotkliwy uszczerbek na zdrowiu często oznacza czasową lub trwałą niezdolność do pracy.

Przed czym może zabezpieczać polisa na życie?

Podstawowym zapisem we wszystkich tego typu świadczeniach jest gwarancja wypłaty odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego. Wysokość takiego odszkodowania zazwyczaj wynosi kilkaset tysięcy złotych. Koniec końców taka kwota ma zabezpieczyć przyszłość bliskich zmarłego. Toteż niektórzy ubezpieczyciele oferują nawet wyższe kwoty sięgające miliona złotych. Warto jednak mieć na uwadze to, że wyższa suma gwarantowanego odszkodowania idzie również w parze ze wzrostem składki.

d25xjsf

Wspomniane odszkodowanie wypłacane w razie zgonu to kluczowy, ale nie jedyny zapis, jaki może znaleźć się we wspomnianych polisach. Oprócz tego w wielu polisach znajduje się także gwarancja wsparcia w ważnych sytuacjach życiowych. Rzecz jasna zazwyczaj dotyczy ona sytuacji, takich jak: nagły wypadek, hospitalizacja, choroba lub niezdolność do pracy. Wtedy ubezpieczyciel zapewnia pomoc finansową, która ma pomóc w pokryciu wydatków, jakie powstały we wspomnianym okresie.

Jeżeli natomiast chodzi o wspomniane już ubezpieczenia na życie i zdrowie, ich zakres jest dużo szerszy. Obejmuje on bowiem także świadczenia związane stricte z ochroną zdrowia. Toteż takie polisy mogą zagwarantować również dodatkowe odszkodowanie w razie powstania uszczerbku na zdrowiu. Jednocześnie w takich polisach często pojawia się np. możliwość uzyskania refundacji w zakresie zakupu lekarstw lub kosztów rehabilitacji.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie?

Podstawowym typem takich świadczeń są polisy indywidualne. Zakres takich świadczeń jest w pełni przystosowany do zapewnienia ochrony konkretnej osobie. Tym samym ewentualna wypłata odszkodowania może nastąpić, gdy posiadacz polisy umrze lub dozna uszczerbku na zdrowiu. Wówczas pieniądze trafią bezpośrednio do niego albo do jego bliskich (wskazanych w umowie ubezpieczenia).

Nieco bardziej kompleksową formą takich świadczeń są ubezpieczenia rodzinne. Co jasne, ich celem jest zabezpieczenie nie tylko posiadacza polisy, ale także jego najbliższej rodziny. W porównaniu do polis indywidualnych ceny takich świadczeń są wyraźnie wyższe. Jednak w zamian ochrona ubezpieczeniowa obejmuje kilka osób. Dlatego w wielu przypadkach jest to naprawdę korzystna alternatywa.

d25xjsf

Jednak wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszą się grupowe polisy na życie. Duża popularność tych świadczeń ma swoje uzasadnienie. Otóż takie polisy bardzo często są oferowane np. osobom pracującym w danej firmie. Z punktu widzenia pracowników jest to korzystne rozwiązanie, gdyż ceny takich świadczeń w przeliczeniu na osobę są zdecydowanie niższe. Niemniej polisy tego typu mają również dość istotną wadę. Mianowicie przy wyborze świadczenia grupowego zakres ochrony jest ustalany odgórnie. Dlatego poszczególni pracownicy nie mogą sami określić preferowanego zakresu.

Komu szczególnie warto polecić ubezpieczenie na życie?

Istnieje przynajmniej kilka okoliczności, które sprawiają, że zakup ubezpieczenia na życie staje się naprawdę dobrym pomysłem. Przede wszystkim takie świadczenia warto polecić wszystkim tzw. żywicielom rodziny. Dochody takich osób stanowią bowiem główne zabezpieczenie pieniężne dla ich bliskich. Z tego względu nagła choroba lub inna sytuacja skutkująca niezdolnością do pracy staje się ogromnym problemem. W takich momentach dodatkowe zabezpieczenie pieniężne w formie polisy jest niezwykle przydatne.

W teorii ubezpieczenie na życie przyda się także osobom, które są narażone na wyższe ryzyko zawodowe. Mogą więc to być przedstawiciele zawodów, takich jak: budowlańcy, zawodowi kierowcy, marynarze. Tu jednak pojawia się pewien haczyk. Przy wyższym ryzyku zawodowym składka polisy znacząco wzrośnie, a niektórzy ubezpieczyciele mogą nawet odmówić sprzedaży polisy. Dlatego ważne jest wtedy znalezienie takiego asekuratora, który zgodzi się na zapewnienie odpowiedniej ochrony.

d25xjsf

Z polis na życie mogą także skorzystać sportowcy oraz aktywne dzieci i młodzież. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się bardziej rozbudowane ubezpieczenia na życie oraz zdrowie. One zapewnią bowiem pomoc w razie poważniejszej kontuzji, która będzie oznaczać np. konieczność przerwania pracy lub nauki.

Jak długo trwa ochrona gwarantowana w ramach polisy na życie?

Przy zakupie polisy nabywca może określić nie tylko zakres ochrony, ale także okres ważności świadczenia. Z reguły polisy tego typu są zawierane przynajmniej na okres kilku lat. Jednak zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wydłużyć ten czas nawet do kilkunastu lat.

Tak naprawdę jedynym ograniczeniem może być tutaj kwestia wieku. Niektórzy ubezpieczyciele mogą bowiem zaoferować opisywane świadczenia tylko osobom w wieku np. poniżej 60 lub 65 lat. Rzecz jasna taka granica nie jest stała i znajdą się firmy, które zaoferują takie świadczenia nawet starszym ludziom. Jednak mimo wszystko warto pamiętać o takim ograniczeniu.

d25xjsf

Gdzie można łatwo i szybko kupić ubezpieczenie na życie?

Kupowanie ubezpieczeń do dzisiaj może kojarzyć się niektórym osobom ze żmudnymi wizytami w punktach sprzedaży. Jednak w dzisiejszym świecie nie jest to już konieczne. Osoby zainteresowane zakupem ubezpieczenia na życie lub innej polisy mogą skorzystać ze znacznie wygodniejszego rozwiązania. Jest nim zakup ubezpieczenia online.

Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego zakup polisy przez internet jest wygodniejszy. Koniec końców cała procedura sprowadza się do kilkunastu kliknięć myszką i wypełnienia formularza z danymi. Po opłaceniu składki potwierdzenie zakupu zostanie wysłane na adres e-mail., dzięki czemu nie trzeba będzie wychodzić z domu. Jednak warto wiedzieć o tym, że wygoda to nie jedyny atut związany z kupowaniem ubezpieczeń przez internet.

Polisy sprzedawane online są bowiem tańsze niż te oferowane w punktach lub przez agentów. Jak to możliwe? Odpowiedź jest bardzo prosta. Źródłem dochodu dla agentów nie są same polisy, ale prowizje doliczane do cen sprzedawanych świadczeń. Obecność takich prowizji powoduje, że finalny koszt zakupu jest wyraźnie wyższy. Tymczasem ubezpieczenia sprzedawane online są wolne od takich prowizji, co przekłada się na wyraźnie niższą cenę.

d25xjsf

Jeśli ktoś obawia się samodzielnego kupowania ubezpieczeń online, powinien skorzystać z serwisu Polisoteka.pl. Jest to uniwersalna platforma przeznaczona dla osób, które chcą wygodnie i szybko kupić wybrane świadczenie. Serwis Polisoteka.pl zapewnia dostęp do świadczeń pochodzących z ofert wielu różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu każdy bez problemu znajdzie tutaj odpowiednią polisę dla siebie.

Przejrzysty interfejs pomaga w szybkim znalezieniu najważniejszych funkcji i sprawnym zakupie polisy. Dlatego warto ułatwić sobie życie i skorzystać z Polisoteki.

Podsumowanie

Ubezpieczenie na życie to najczęściej wybierane świadczenie z kategorii polis osobowych. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Jest ono w końcu najlepszym sposobem na uzyskanie zabezpieczenia finansowego na wypadek śmierci lub poważnego uszczerbku zdrowotnego. Dobrze dobrana polisa na życie zapewni odpowiednio wysokie odszkodowanie, które zabezpieczy przyszłość bliskich zmarłego lub ułatwi powrót do zdrowia w przypadku poważnej choroby. Co istotne, ubezpieczenia te są dostępne w kilku wersjach. Osoby prywatne mogą zakupić ubezpieczenie indywidualne lub rodzinną polisę na życie. Takie ubezpieczenia z reguły zostają zawarte na okres kilku albo nawet kilkunastu lat. Jeżeli chodzi o sam zakup polisy, warto to zrobić przez internet. Zakup ubezpieczeń online stanowi bowiem tańszą, wygodniejszą i szybszą alternatywę. Aby zakup przebiegł jeszcze sprawniej, warto skorzystać z serwisu Polisoteka.pl.

Współpraca sponsorowana z marką Polisoteka.pl
d25xjsf

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25xjsf