Czy w mieszkaniu na poddaszu mieszka się wygodnie?

Czy w mieszkaniu na poddaszu mieszka się wygodnie?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

09.05.2017 09:22, aktual.: 11.05.2017 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mieszkanie ze skosami może być miejscem przytulnym, rodzinnym i elegancko urządzonym. Wiele zależy od wyobraźni właściciela. Poznaj zalety i wady mieszkania na poddaszu oraz wybrane pomysły aranżacyjne

Mieszkalne czyli jakie?
Poddasze użytkowe to takie, które nadaje się do zamieszkania przez ludzi lub może być zaadaptowane na pomieszczenia pomocnicze, gospodarcze, techniczne z urządzeniami do obsługi budynku czy przechowalnię. Jego charakterystyczną cechą jest oczywiście skośny sufit, najlepiej zaopatrzony w okna dachowe. Bez nich poddasze często pełni rolę strychu lub przestrzeni wentylacyjnej. Poddasze nieużytkowe zwykle jest zbyt niskie, a jego konstrukcja nie przewiduje większych obciążeń. Urządzenie tam mieszkania jest niemożliwe – nie zezwalają na to przepisy prawa oraz zasady bezpieczeństwa użytkowników.

Na poddaszu użytkowym decydującą rolę odgrywa strop. Konstrukcja nośna musi utrzymać ciężar wszystkich elementów. Aby w ogóle mogła być mowa o zamieszkaniu przez ludzi, poddasze powinno mieć ocieplenie (wiele cennych informacji na ten temat i związanych z tym kosztów można znaleźć w tych artykułach), a także wentylację i ogrzewanie. Konieczna jest też odpowiednia wysokość pomieszczeń (nie mniejsza niż 2,2 m) oraz wygodne schody (nie składane czy drabina). Podsumowując: poddasze mieszkalne może się nim stać tylko w sytuacji, jeśli jest sklasyfikowane jako użytkowe.

Od czego zacząć?
Jeśli poddasze ma służyć do celów mieszkalnych, należy je odpowiednio przystosować. Zabudowa, założenie potrzebnych instalacji oraz odpowiednie ocieplenie poddasza wymagają wynajęcia ekipy budowlano-remontowej. Stosowane pozwolenia są konieczne tylko wtedy, jeśli mamy zamiar ingerować w konstrukcję budynku.

Koszty przystosowania poddasza są niestety niemałe. Trzeba wziąć pod uwagę również zakup i montaż odpowiednich okien dachowych, ewentualne postawienie ścian działowych oraz robociznę. Całkowita wartość inwestycji jest trudna do oszacowania , ponieważ zależy od wielu zmiennych. Liczy się przede wszystkim metraż poddasza oraz zakres wykonywanych prac. Chcąc poznać szczegółowe ceny poszczególnych prac, warto przeczytać * ten artykuł*.

Oczywiście to wszystko nie będzie nas dotyczyć, jeśli zakupimy dom lub mieszkanie już wcześniej zaadaptowane na cele mieszkalne. W takim przypadku zostanie nam tylko aranżacja, ponieważ zabudowa, ocieplenie czy wstawienie okien dachowych nie będą leżały w naszej gestii.

Jednak także w kwestii aranżacji można napotkać na szereg problemów. Jednym z nich jest ustawność mebli, tak aby pomieszczenia pod skosami wykorzystywały możliwie największą dostępną przestrzeń. Jeśli poddasze użytkowe zostało zaprojektowane z użyciem ścianki kolankowej, jego aranżacja jest na ogół znacznie łatwiejsza. Jeśli projekt domu jej nie przewidywał, warto postawić tak zwane przedścianki. Zwiększą one ustawność pomieszczeń, tworząc miejsce na wstawienie szafek na wymiar lub innych niskich mebli. Przy stawianiu przedścianki ważny jest kąt nachylenia dachu.

Usługi projektowania wnętrz
Nie każdy ma zmysł artystyczny i bujną wyobraźnię przestrzenną. Dlatego warto rozważyć zamówienie usług projektowania wnętrz, szczególnie w przypadku poddasza, które niełatwo urządzić samodzielnie.

Wystrój wnętrza i aranżacja wymaga kreatywności oraz estetycznego wyczucia, ale zależy też od wielu czynników, w tym usytuowania okien dachowych. Obecnie usługi biur projektowania wnętrz mają charakter kompleksowy. Oprócz projektu, w grę wchodzi również realizacja pod klucz. Niejednokrotnie, szczególnie w większych miastach Polski, można zamówić w tym samym biurze autorski projekt mebli.

Usługi związane z projektowaniem idą jednak dużo dalej. Projekt koncepcyjny unaoczni nam najlepsze rozwiązania dla poddasza. Częstokroć, aby zwiększyć komfort mieszkania na poddaszu w zimie, projekt przewiduje różne udogodnienia. Dodatkowo możemy liczyć na dokładną specyfikację sprzętów kuchennych, łazienkowych i sypialnych oraz otrzymać propozycje wykończenia obejmującego schody czy dodatkowe ocieplenie.

Obecnie architekci wnętrz ściśle współpracują z konstruktorami oraz ekipami specjalistów wykończeniowych, hydraulikami oraz zakładami stolarskimi. Ceny usług nie są niskie, jednak poddasze wymaga specjalnego potraktowania. Warto ponadto zainwestować w miejsce, które stanie się dla nas domem.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Komentarze (1)