Trwa ładowanie...
d1a739g
Parterem treści jest BOŚ BANK

Czy pandemia to dobry czas na kredyt hipoteczny?

Rok 2020 zapamiętamy na długo. Pandemia spowodowała, że ostrożniej podejmowaliśmy nowe zobowiązania finansowe. Wiele osób odłożyło plany i inwestycje mieszkaniowe. Może jednak czas do nich wrócić.
Share
BOŚ BANK
BOŚ BANKŹródło: materiały partnera
d1a739g

Dlaczego warto rozważyć kredyt hipoteczny w czasie pandemii?

Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wraz z pierwszą falą pandemii, liczba wniosków o kredyt hipoteczny gwałtownie spadła. Trudno się temu dziwić. Sprzyjała temu niepewna sytuacja na rynku pracy i lęk o zdrowie swoje i najbliższych. Obawa przed brakiem płynności finansowej oraz szukanie oszczędności skutecznie wstrzymały realizację wielu planów mieszkaniowych. Wraz z poluzowaniem obostrzeń rządowych, a także odmrożeniem gospodarki w okresie wiosenno-letnim wróciło zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi, a wraz z nim - miesiąc po miesiącu - stały wzrost liczby wniosków składanych w bankach. Eksperci BIK zwracają uwagę na zależność jaką widać między wprowadzanymi działaniami rządu w związku z pandemią, a liczbą wniosków. Kiedy oddala się widmo lockdownu, klienci chętniej udają się do banku po kredyt hipoteczny. Dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do historycznie niskich poziomów, dzięki czemu obniżyło się oprocentowanie kredytów. Obniżenie WIBOR czyli podstawy wyznaczania oprocentowania dla większości kredytów udzielanych przez polskie banki, to aż 40-50 zł mniej wysokości raty za każde pożyczone 100 tys. zł na okres 30 lat.

Kredyt hipoteczny rozwiązaniem na niedogodność

Co roku do banków wpływają setki tysięcy indywidualnych wniosków o kredyt hipoteczny, m.in. od młodych małżeństw, osób zmieniających miejsce zamieszkania czy powiększających rodziny. W minionym roku można było zauważyć nowy trend, któremu sprzyjały konieczność pozostawania w domach, a także zmiana trybu pracy na zdalny. Kiedy wszyscy członkowie rodziny spędzają ze sobą większość czasu w obrębie mieszkania, to nagle okazuje się, że staje się ono za małe, by mogło pogodzić funkcje szkoły biura oraz strefy relaksu. Wiele osób, aby zwiększyć swój komfort, decydowało się na inwestycję w większe mieszkanie. Konieczność izolacji, sprzyjała również decyzji o wyprowadzce poza miasto, gdzie skutki pandemii mogą być mniej odczuwalne.

d1a739g

Pandemia nie zawsze musi być przeszkodą

Jeśli nasza sytuacja zawodowa jest stabilna i rozważamy inwestycję w mieszkanie lub inną nieruchomość, to pandemia nie musi mieć wpływu na nasze plany. Pomimo, że wkład własny mimo wszystko wzrósł w niektórych bankach w stosunku do lat poprzednich, to równocześnie znacznie zmalała stopa procentowa kredytów, przez co zyskały one na atrakcyjności.

Jak przygotować się do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny

Starając się o kredyt hipoteczny, warto się odpowiednio przygotować i zabezpieczyć. Uporządkować domowe finanse, wyrobić historię kredytową oraz zgromadzić kwotę na wkład własny. Ustalając z bankiem warunki kredytu, rozważmy czy nie zdecydować się na dłuższy okres spłaty kosztem niższych rat, czy równe raty, zamiast malejących - w celu podwyższenia zdolności kredytowej. Wreszcie poszukać dodatkowych opcji, które mogą korzystnie wpłynąć na warunki kredytu. Jeśli inwestycja będzie domem ekologicznym, można skorzystać ze specjalnego ekologicznego kredytu hipotecznego w Banku Ochrony Środowiska.

d1a739g


źródło: Pixabay

Bezpieczne kredyty hipoteczne z myślą o klimacie

BOŚ, zgodnie ze swoją misją, konsekwentnie zachęca klientów do podejmowania działań proekologicznych. Jeżeli inwestycja spełnia kryteria zawarte w regulaminie ekologicznego kredytu, klient może liczyć na preferencyjne warunki. Wymagania dotyczą obniżonego zapotrzebowania na energię lub wyposażenia budynku w odnawialne źródło energii. Spełnienie tych wymogów gwarantuje nie tylko niższe raty kredytu, ale również późniejsze oszczędności, płynące z niskich rachunków eksploatacji domu lub mieszkania.

Odnawialne źródła energii (OZE) z roku na rok zyskują coraz większa popularność w Polsce. Wybór rozwiązań jest duży - m.in. ogniwa fotowoltaiczne, kotły grzewcze na biomasę, przydomowe elektrownie wiatrowa, kolektory słoneczne czy gruntowe wymienniki ciepła.

d1a739g

Ekologiczny kredyt hipoteczny przeznaczony może zostać na sfinansowanie inwestycji dotyczącej budynku jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub lokalu mieszkalnym w budynku z lokalami o funkcjach użytkowych. Okres spłaty wynosi do 35 lat w ratach stałych lub malejących. Sfinansować można do 80% wartości nieruchomości. Kredytobiorca może także liczyć na do 3 miesięcy wakacji kredytowych w roku.

Polacy, dokonując inwestycji proekologicznych, przede wszystkim kierują się długofalowymi korzyściami ekonomicznymi (90%). Niemal tak samo ważna jest troska o środowisko – na ten aspekt wskazuje 86% respondentów. Dla jednej czwartej odpowiadających na pytanie motywację stanowi możliwość́ skorzystania z rządowego (27%) bądź samorządowego programu wsparcia (25%). Perspektywa produkowania energii i sprzedawania nadwyżek (system prosumencki) skłania do działania 13% ankietowanych.*

*źródło: Barometr Ekologiczny Polaków

d1a739g

Podziel się opinią

Share
d1a739g
d1a739g