Czy mycie okien może stać się przyjemną zabawą? Poznaj sprytne patenty i gadżety

Czy postrzeganie mycia okien w kategoriach przyjemności jest w ogóle możliwe? Z myślą o tych, którzy pucowania szyb i szorowania framug unikają jak ognia, powstał zbiór trików, dzięki którym dotychczas męczący proces ma szansę stać się dobrą zabawą.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

20.10.2023 18:05

Jesień to ostatni dzwonek na umycie okien przed nastaniem mrozów i śnieżyc. Warto ten czas wykorzystać, nawet jeśli pucowanie szyb znajduje się na szarym końcu listy priorytetowych prac domowych. Osób, które unikają tej czynności jak ognia, na pewno jest wiele. Głównym powodem jest zapewne czasochłonność i mała efektywność całego procesu. Rezultaty prasowania czy zmywania naczyń widać od razu. To daje satysfakcję i poczucie dobrze wykonanej pracy. Tymczasem pozbycie się smug z szyb okupione jest dużym wysiłkiem, a uzyskany efekt i tak nie zawsze jest zadowalający.

Dlatego głównym zadaniem trików na mycie okien jest uczynienie całego procesu szybszym

i efektywniejszym. Tak, żeby móc cieszyć się idealnie czystymi szybami bez smug i bez nadmiernego wysiłku.

4 triki na efektywne mycie okien

Wybierz dobry czas

Dobra organizacja pracy to połowa sukcesu! Zanim zabierzesz się za mycie okien, przygotuj sobie grunt do pracy – zestaw wszystko z parapetów, ściągnij firanki i zasłonki, wszystkie potrzebne przedmioty, sprzęty i gadżety zgromadź w jednym miejscu, żeby nie musieć się odrywać od pracy w poszukiwaniu niezbędnych rzeczy.

Wybierz także odpowiedni czas do wykonania tego zadania. Skorzystaj z pochmurnego dnia (których przecież nie brakuje jesienią). Słońce sprawia, że środek czyszczący zasycha zbyt szybko i tworzą się smugi, które w promieniach jeszcze trudniej będzie dojrzeć. Dlatego mycie szyb w pochmurny dzień jest szybsze i dużo skuteczniejsze.

Decydując się na mycie okien w słoneczną pogodę, pamiętaj, żeby promienie słońca nie padały wprost na myte szyby. Okna znajdujące się od północnej strony można myć o dowolnej porze dnia. Południowe najlepiej jest umyć do południa lub po południu, po 15. Jeśli masz mieszkanie z widokiem na wschód, dogodną porą na mycie okien będą wczesnopopołudniowe godziny, zaczynając już od 11. Okna znajdujące się od zachodniej strony najlepiej jest myć do godziny 15.

Obierz właściwą kolejność

Mycie okien zawsze zacznij od ram i framug - myjąc je na końcu ryzykujesz ponowne zabrudzenie szyb. Zabierając się za czyszczenie szyb w pierwszej kolejności pozbądź się kurzu, ale nie rób tego suchą ściereczką! W pozornie łatwych do usunięcia zabrudzeniach kryją się drobinki piasku, które mogą porysować szkło. Dlatego już na pierwszym etapie mycia korzystaj z płynów do czyszczenia.

Jeśli masz do czynienia z większymi zabrudzeniami, namocz je, by móc łatwiej się ich pozbyć. To zadanie świetnie wykona który automatycznie dozuje płyn na ściereczkę czyszczącą i drga, imitując czyszczące ruchy. Dzięki temu namacza brud bez wysiłku i szorowania. Zmiękczone nieczystości dużo łatwiej będzie usunąć.

Dobierz odpowiednie środki

W osiągnięciu nieskazitelnego efektu bez smug niezbędne jest użycie odpowiedniego środka myjącego. Powinien odznaczać się wszechstronnym działaniem: usuwać brud i nie zostawiać zacieków.

Okna w kuchni mają tłuste zabrudzenia, które osadzają się na szybach podczas smażenia, dlatego w tym pomieszczeniu najlepiej jest sięgnąć po środek, który nie tylko czyści, ale ma także właściwości odtłuszczające.

© materiały partnera

Sięgnij po nowoczesne gadżety

Nic tak nie przyspieszy i uprzyjemni czynności mycia okien, jak nowoczesne gadżety. Dzięki myjkom Kärcher nawet największy sceptyk mycia okien polubi tę czynność. Marka ma bardzo bogate portfolio, dopasowane do różnych oczekiwań i możliwości finansowych klientów, w nim np. model WV 6, który ma bardzo wydajną baterię, na jednym ładowaniu może pracować ok. 100 minut, co z powodzeniem wystarczy na umycie około 300m2, czyli aż 100 okien. Poza tym myjka nie zostawia smug, a jej użycie nie wymaga wysiłku, jest wręcz banalnie proste – urządzenie pracuje w pionie i poziomie, jest poręczne i wielofunkcyjne.

Myjka WV 6 występuje także w zestawie z padem wibrującym KV 4. To idealny duet do poskromienia brudu z okien. Pad KV 4 dozuje automatycznie środek czyszczący na ściereczkę, a dzięki drganiom nie ma konieczności dodatkowego szorowania powierzchni. Urządzenie KV 4 jest łatwe w obsłudze i konserwacji - ściereczkę czyszczącą można prać w pralce i ponownie wykorzystać. Kiedy brud na szybie zostanie zmiękczony, wkracza myjka WV 6, która usunie go za pomocą innowacyjnych listew ssących, pozwalających na łatwe czyszczenie także przy krawędziach.

Ten zestaw jest w stanie zmienić życie w niejednym gospodarstwie domowym. Tym bardziej że świetnie radzi sobie nie tylko z myciem okien, ale też innych płaskich i gładkich powierzchni np. szyb w kabinie prysznicowej, blatów stołów wykonanych ze szkła, luster, czy płytek.

Korzystając z myjek Kärcher oszczędzisz czas i wodę w stosunku do mycia tradycyjnego, zamienisz żmudny proces w dobrą zabawę i uzyskasz efekt czystych szyb, o którym zawsze marzyłaś.

Dlaczego praktycznie nic z tych pomysłów nie zostało wykorzystane?

BENEFITY:

  • Znacznie krótszy czas mycia okien w porównaniu do mycia tradycyjnego
  • Mycie bez smug
  • Różnorodne zastosowania - nie tylko okna, ale też wszystkie płaskie i gładkie powierzchnie np. szyby w kabinie prysznicowej, blaty stołów wykonane ze szkła, lustra, płytki
  • Zamiana ciężkiej pracy w zabawę (obsługiwanie urządzenia jest przyjemniejsze od mycia szmatką).
  • Informacja z badania przeprowadzonego przez centralę
  • Możliwość pracy w pionie i w poziomie (umożliwia zwiększenie zastosowań)
  • Łatwa obsługa (to banalnie proste!)
  • Oszczędność wody w stosunku do mycia tradycyjnego (nie potrzebujemy miski/wiaderka z wodą do płukania szmatki, którą musimy wymieniać)
  • Duże portfolio urządzeń dopasowanych do oczekiwań i budżetu klienta
  • Niewielki rozmiar urządzenia sprawia, że jest zawsze pod ręką gotowe do pracy
  • Wibrujący pad ułatwia czyszczenie okien (oraz ram okiennych) - zwilża szybę i zmiękcza brud
  • Dla WV 6 - długi czas pracy na jednym ładowaniu baterii wynoszący ok. 100 minut - praca bez przerw na ładowanie 
Wybrane dla Ciebie