Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
projekty domów
12-02-2020 14:00

Czy można tanio wybudować dom? Sprawdź aktualne wyceny

Dom zaczyna się od dobrego projektu, dlatego jego wybór to ważna decyzja, która wpływa na wiele kwestii, w tym także koszty budowy. Zobacz, jakie możliwości oferują w tym zakresie gotowe projekty domów tanich w budowie.

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Czy można tanio wybudować dom? Sprawdź aktualne wycenyŹródło: materiały partnera
d1b6007
d1b6007

Budowa domu jest jednym z największych przedsięwzięć, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Z pewnością każdy inwestor zadaje sobie pytanie: ile kosztuje budowa domu, a chcąc zmieścić się w zaplanowanym budżecie, zastanawia się również, czy możliwe jest ograniczenie wydatków. Aby spełnić marzenia o własnym domu oraz sprawnie i ekonomicznie zrealizować inwestycję, warto już w fazie planowania uwzględnić wiele czynników.

Dom tani w budowie - jaki wybrać projekt?

Jednym z pierwszych kroków w trakcie przygotowań do budowy jest zakup projektu. Można zdecydować się na współpracę z architektem, który opracuje indywidualny projekt domu, musimy jednak pamiętać, że wiązać się to będzie z dłuższym czasem oczekiwania na dokumentację oraz większym kosztem jego zakupu. Wygodnym rozwiązaniem są gotowe projekty domów, których atutem jest dostępność "od ręki" oraz atrakcyjna cena. Pozwoli to już na samym początku sporo zaoszczędzić. Wybierając gotowe opracowania, można również szybko sprawdzić i porównać koszty budowy poszczególnych projektów i dopasować wybór także pod kątem własnych możliwości finansowych. Ponadto, realizując inwestycję według gotowego projektu, można czerpać z doświadczeń innych inwestorów, którzy na internetowych forach i blogach chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Poszukując oszczędności, warto skorzystać z propozycji należących do kategorii projekty domów tanich w budowie.

To projekty, które powstają z myślą o optymalizacji kosztów realizacji, wyróżniają się prostą konstrukcją bryły oraz dachu. Dzięki regularnej formie budynku zużyjemy mniej materiałów budowlanych, a także szybciej poprowadzimy poszczególne prace, oszczędzając również na kosztach robocizny. Domy tanie w budowie to projekty z dachem, którego wykonanie nie jest bardzo czasochłonne i nie wymaga skomplikowanych obróbek oraz stosowania szeregu kosztownych elementów wykończeniowych.

d1b6007

W projektach domów tanich w budowie nie stosuje się też wielu elementów dodatkowych takich jak: balkony, loggie, wykusze czy lukarny, ponieważ podnoszą one koszty realizacji. Walory estetyczne domów podkreślają efektownie zaaranżowane elewacje. Warto również zauważyć, że uproszczenie formy budynku pozytywnie wpływa na jego standard energetyczny. Ograniczenie ilości miejsc narażonych na powstawanie mostków termicznych, przez które budynek może tracić ciepło, korzystnie wpływa również na koszty przyszłej eksploatacji.

Za ile można wybudować dom?

Chcąc znaleźć odpowiedź na to pytanie, prezentujemy poniżej przykładowe projekty domów wraz z aktualnymi kosztami budowy. Wszystkie propozycje spełniają założenia ekonomicznej realizacji i należą do kategorii: projekty domów tanich w budowie. Są proste, ale dzięki ciekawej kompozycji elewacji prezentują się atrakcyjnie. Wyliczenia zostały wykonane na podstawie szczegółowych kosztorysów, które bazują na minimalnych stawkach krajowych, publikowanych przez Sekocenbud (IV kwartał 2019 r.) i uwzględniają podział na koszty realizacji domu w stanie surowym zamkniętym oraz roboty wykończeniowe.

Ekonomiczna parterówka o minimalistycznej formie i wygodnym wnętrzu

"Dom w kostrzewach 4" to projekt małego domu parterowego, który łączy w sobie walory estetyczne, ekonomiczne i funkcjonalne. Prosta, zwieńczona dwuspadowym dachem bryła prezentuje się nowocześnie, charakteru dodaje jej naturalna okładzina oraz tynk o strukturze betonu. Przemyślany układ pomieszczeń, z klarownym podziałem na część dzienną i nocną gwarantuje mieszkańcom wygodne użytkowanie niewielkiego, jednokondygnacyjnego wnętrza. Przestrzeń dzienna to otwarta, doskonale doświetlona strefa z nowoczesnym, przesuwnym przeszkleniem tarasowym w salonie. W części nocnej mieszczą się trzy wygodne pokoje, łazienka oraz garderoba.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

POWIERZCHNIA
• domu - 94,70 m2
• kotłowni - 5,50 m2

d1b6007

PROGRAM FUNKCJONALNY
4 pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta, garderoba, kotłownia

KOSZTY BUDOWY DOMU
• stan surowy zamknięty - 158 700 zł netto
• roboty wykończeniowe - 104 200 zł netto
• instalacje - 36 800 zł netto

Dom tani w budowie, funkcjonalny i oszczędny w użytkowaniu

"Dom w zielistkach" to prosty, a zarazem interesujący wizualnie jednorodzinny budynek z poddaszem użytkowym. Projekt spełnia oczekiwania ekonomicznej realizacji, atrakcyjnej estetyki i wygody użytkowania. Dodatkowym atutem jest możliwość jego realizacji na niedużych, a więc również tańszych w zakupie działkach. Nowoczesnego wyrazu dodaje drewniana okładzina, tworząca ze stonowanymi tynkami elegancką kompozycję. Optymalne doświetlenie wnętrz gwarantują odpowiednio rozmieszczone przeszklenia, na poddaszu przewidziano portfenetry. Otwarty układ strefy dziennej wizualnie dodaje jej przestronności oraz zapewnia wygodną komunikację pomiędzy salonem, jadalnią i kuchnią. Program parteru uzupełnia zaciszny gabinet oraz łazienka, a przestrzeń pod schodami została zagospodarowana na praktyczny schowek. Na poddaszu zaprojektowano dwa pokoje dla dzieci, sypialnię rodziców z garderobą oraz łazienkę.

materiał partnera
Źródło: materiał partnera

POWIERZCHNIA
• domu - 109,64 m2
• kotłowni - 7,38 m2

d1b6007

PROGRAM FUNKCJONALNY
5 pokoi, kuchnia, 2 łazienki, garderoba, schowek, kotłownia

KOSZTY BUDOWY DOMU
• stan surowy zamknięty - 121 000 zł netto
• roboty wykończeniowe - 108 200 zł netto
• instalacje - 32 100 zł netto

Duet oszczędności i komfortu

Zastosowane w projekcie "Dom w malinówkach 11" rozwiązania konstrukcyjne idealnie wpisują się w założenia ekonomicznej budowy, a starannie zorganizowane wnętrze gwarantuje mieszkańcom optymalne warunki do pracy i wypoczynku. Stonowana paleta barw i zastosowane do wykończenia elewacji materiały zapewniają efektowny wygląd budynku. Klimatycznym akcentem jest drewniana okładzina, którą można też zamienić na tynk, dostosowany kolorystycznie do pozostałych elementów elewacji. Przestronna strefa dzienna obejmuje duży salon z miejscem na narożną sofę, jadalnię oraz ustawą kuchnię, której atutem jest przyległa spiżarnia. Narożny taras, dostępny z różnych części strefy dziennej, uzupełnia przestrzeń wypoczynkową domu. Na parterze przewidziano także gabinet oraz łazienkę z prysznicem, a na poddaszu mieszczą się trzy sypialnie, druga łazienka oraz pralnia.

materiały partnera
Źródło: materiały partnera

POWIERZCHNIA
• domu - 114,68 m2
• kotłowni - 4,04 m2

d1b6007

PROGRAM FUNKCJONALNY
5 pokoi, kuchnia, 2 łazienki, spiżarka, pralnia, kotłownia

KOSZTY BUDOWY DOMU
• stan surowy zamknięty - 126 800 zł netto
• roboty wykończeniowe - 113 700 zł netto
• instalacje - 33 700 zł netto

Wszystkie wyliczenia dotyczą budowy prowadzonej w systemie zleconym.

Jak zmniejszyć koszty budowy domu?

Jednym z parametrów, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru projektu domu, jest wielkość budynku. Wśród projektów tanich w budowie można znaleźć domy w różnych przedziałach metrażowych, zarówno projekty małych domków do 80m2, jak i znacznie większe budynki o powierzchni ponad 150 m2. Wielkość domu i jego program funkcjonalny mają zapewnić rodzinie wygodne użytkowanie, jednak warto pamiętać o tym, że budując dom idealnie dopasowany do potrzeb mieszkańców, bez zbędnych pomieszczeń, ograniczymy wydatki zarówno na etapie realizacji, jak i późniejszej eksploatacji.

d1b6007

Na bilans kosztów budowy korzystnie wpływa gospodarczy system realizacji, dlatego wiele osób decyduje się, by właśnie w ten sposób poprowadzić swoją inwestycję. Wymaga on dużego zaangażowania w proces budowy, ale dzięki temu umożliwia spore oszczędności. Inwestor jest odpowiedzialny za kwestie organizacyjne, zamawia materiały, a także we własnym zakresie wykonuje większość robót na budowie, zatrudniając wykwalifikowane ekipy do bardziej skomplikowanych prac.

Aby uniknąć popełnienia błędów, które mogą skutkować kosztownymi przeróbkami, warto zatrudnić doświadczonego kierownika budowy, który na bieżąco będzie kontrolował poprawność wykonania poszczególnych robót. We właściwej organizacji budowy niezwykle pomocny będzie rzetelnie wykonany kosztorys, który powinien zawierać listę i opis wszystkich robót koniecznych do wykonania na danym etapie realizacji domu. Zdecydowanie ułatwi proces zamawiania materiałów, umożliwi także szybkie porównanie ofert otrzymanych od kilku wykonawców, co ważne, oferty będą uwzględniały ten sam zakres prac.

Z kosztorysem można precyzyjnie kontrolować zużycie poszczególnych materiałów oraz wydatki. Narzędzie uwzględnia wskaźniki, mające wpływ na końcowy bilans i daje możliwość modyfikowania poszczególnych stawek, a wprowadzane zmiany przeliczają na bieżąco.

d1b6007

Więcej gotowych projektów domów tanich w budowie znajdziesz na www.archon.pl.

Artykuł sponsorowany
d1b6007

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6007