Trwa ładowanie...

Czy można samemu wybudować dom za 180 tys. zł? Koszt budowy domu

Koszt budowy domu jednorodzinnego jest na tyle wysoki, że wielu inwestorów szuka sposobu na ograniczenie wydatków inwestycyjnych. Jednym z nich może być samodzielna budowa domu systemem gospodarczym. Przy dużym nakładzie pracy własnej można liczyć na odczuwalne oszczędności. Sprawdzamy, czy jest możliwe wybudowanie 140-metrowego domu z poddaszem użytkowym do stanu deweloperskiego za 180 tys. zł.

Czy można samemu wybudować dom za 180 tys. zł? Koszt budowy domuŹródło: Shutterstock
d1n8xg2
d1n8xg2

Koszt budowy domu jednorodzinnego jest na tyle wysoki, że wielu inwestorów szuka sposobu na ograniczenie wydatków inwestycyjnych. Jednym z nich może być samodzielna budowa domu systemem gospodarczym. Przy dużym nakładzie pracy własnej można liczyć na odczuwalne oszczędności. Sprawdzamy, czy jest możliwe wybudowanie 140-metrowego domu z poddaszem użytkowym do stanu deweloperskiego za 180 tys. zł.

W wyliczeniach uwzględnione zostaną koszty budowy małego domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym. Powierzchnia zabudowy to 85 mkw., ponieważ jednak budynek ma mieszkalne poddasze, efektywna powierzchnia użytkowa to ok. 140 mkw.

Dom będzie się odznaczać prostą bryłą, a dach - konstrukcją dwuspadową. Większość prac budowlanych będzie wykonywana samodzielnie. W wyliczeniach uwzględniono też koszty materiałów z dolnej i średniej półki cenowej. Koszty wykończenia wnętrz pod klucz oraz zagospodarowania ogrodu nie zostały uwzględnione.

Koszt budowy domu do stanu deweloperskiego wynosi nieco ponad 180 tys. zł. Szczegółowy spis wszystkich pozycji kosztorysu można znaleźć TUTAJ. Sprawdźmy, co się na niego składa.

Zewnętrzna konstrukcja budynku

To dość kosztowny etap budowy, który pochłania największe wydatki inwestycyjne. Warto podzielić go na kilka etapów:

  • Budowa fundamentów – W przypadku typowych ław fundamentowych na przepuszczalnym podłożu fundament będzie miał powierzchnię 85 mkw.. Przy wykorzystaniu materiałów ze średniej półki cenowej i samodzielnym wykonaniu prac koszt materiałów zamknie się w kwocie ok. 16 tys. zł.
  • Ściany nośne i działowe – prace nad budową ścian warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Ściany nośne (o powierzchni ok. 250 mkw.) będą wykonane z najtańszych pustaków Porotherm P+W 25 (ich koszt razem z pozostałymi potrzebnymi materiałami wyniesie średnio 36 zł/mkw.). Z kolei ściany działowe (o powierzchni 119 mkw.) wybudujemy z cieńszych o połowę pustaków Porotherm P+W 11,5 (łączny koszt materiałów to w przeliczeniu 28 zł/mkw.). Prace murarskie również wykonamy samodzielnie. Łączny koszt materiałów wyniesie ok. 12 300 zł. Zobacz koniecznie: Mówili, że lubią kolory. Zmiana kompletnie ich zaskoczyła!
  • Kominy – w małym domu jednorodzinnym znajdzie się miejsce dla sześciu szachtów kominowych oraz jednego komina dymowego. Do prac wykorzystamy najtańsze materiały budowlane i tym razem wynajmiemy niedrogą ekipę fachowców. Minimalny koszt budowy oraz wykończenia kominów to 5300 zł.
  • Strop i schody – pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym trzeba wykonać solidny strop, dlatego na tym poziomie zdecydowaliśmy się na prefabrykowany strop teriva o powierzchni 85 mkw. Tu niestety nie obędzie się bez zatrudnienia ekipy budowlanej, co da finalny koszt na poziomie ponad 27 tys. zł (z czego 25 tys. to materiały, a tylko nieco ponad 2 tys. zł to robocizna).
  • Nad poddaszem użytkowym zastosujemy tańszy strop drewniany. Jego powierzchnia wyniesie około 60 mkw., a koszt samych materiałów to ok. 14 500 zł.
  • Elewacja – istotnym wydatkiem jest ocieplenie budynku. Zakładamy, że powierzchnia do ocieplenia wynosi 170 mkw. Prace zostaną wykonane przy użyciu stosunkowo taniego styropianu z wykończeniem tynkiem akrylowym. Minimalny koszt materiałów (przy założeniu, że prace wykonujemy samodzielnie) wyniesie około 11 500 zł.
d1n8xg2

Wykończenie elewacji zamknęło prace nad budową konstrukcji budynku. Całkowity koszt tego etapu pochłonął ponad 87 tys. zł.

Budowa dachu

Dach jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych domu, dlatego też warto zainwestować w solidną więźbę, dobre jakościowo pokrycie oraz poszycie dachowe. W wyliczeniach uwzględniono cenę materiałów z pośredniej półki cenowej - jest to najlepszy kompromis pomiędzy atrakcyjną ceną a jakością.

Więźba dachowa – całkowita powierzchnia więźby na budynek o powierzchni zabudowy 85 mkw. wynosi ok. 127,5 mkw. Koszt zakupu zaimpregnowanej, prostej więźby o takim rozmiarze wraz z montażem przez specjalistów to ok. 10 300 zł.

d1n8xg2

Poszycie dachowe – Wybieramy nowoczesną membranę dachową, która jest stosunkowo prosta w montażu. Za materiał zapłacimy niecałe 500 zł, prace zaś wykonamy samodzielnie, co przyniesie spore oszczędności.

Pokrycie dachowe – dach zostanie pokryty standardową blachodachówką (ceny od 45 zł). Za materiały zapłacimy ok. 5700 zł. Montaż wykonamy samodzielnie, co pozwoli na poczynienie dodatkowych oszczędności.

Okna dachowe i wyłaz – na dachu umieścimy 4 plastikowe okna dachowe. Koszt zakupu produktów ze średniej półki cenowej nie powinien przekroczyć 1200 zł/szt, zatem za komplet zapłacimy trochę ponad 4 500 zł. Z kolei niewielki wyłaz dachowy będzie mniejszym wydatkiem (kosztuje ok. 400 zł). Powyższe ceny zawierają już usługę montażową.

d1n8xg2

Docieplenie poddasza – poddasze użytkowe powinno być odpowiednio ocieplone. Najłatwiej wykonać ocieplenie z wełny mineralnej. Za materiały ze średniej półki cenowej płacimy ok. 45 zł/mkw. Zatem materiały do ocieplenia ścian i skosów poddasza o powierzchni 119 mkw. będą kosztowały 5300 zł. Prace wykonamy samodzielnie.

Podbitka okapu – Zakładamy, że powierzchnia naszej podbitki wynosi 25 m2. Uśredniony koszt materiałów to 35 zł/m2. Prace wykonamy samodzielnie oszczędzając w ten sposób ponad 30 zł/m2. Sumaryczna cena materiałów na podbitkę okapu wyniesie ponad 800 zł.

Całkowity koszt budowy dachu zamknął się w kwocie 30 000 zł przy założeniu, że wszystko poza montażem więźby dachowej oraz okien robiliśmy samodzielnie.

d1n8xg2

Stolarka zewnętrzna

To ostatni etap prac, który doprowadzi budynek do stanu surowego zamkniętego. Na koszty stolarki składa się zakup okien ściennych oraz drzwi zewnętrznych.

Okna PCV – w domu znajdzie się 34 mkw. tanich okien PCV. Cena nie powinna przekroczyć 10 000 zł. Prace montażowe również warto powierzyć specjalistom. Przy taniej ekipie budowlanej zapłacimy za montaż niecałe 2000 zł, ale nie będziemy mieć pewności, że prace zostały przeprowadzone prawidłowo.

Drzwi zewnętrzne – wybieramy dobre jakościowo drzwi stalowe. Uśredniony koszt zakupu to 2100 zł, wraz z montażem.

d1n8xg2

Łączny koszt stolarki zewnętrznej wyniósł 13 153 zł.

Wykończenie domu do stanu deweloperskiego

Posadzki – to kolejna praca, którą w zasadzie można wykonać samodzielnie. Na parterze posadzka musi być odpowiednio ocieplona, w związku z czym wymaga zastosowania 15-centymetrowej warstwy styropianu. Na piętrze wystarczy warstwa 5-centymetrowa. Uwzględniając wszystkie materiały (izolacja przeciwwilgociowa, styropian, folia, szlichta cementowa – 5 cm), koszt dla obu kondygnacji nieznacznie przekroczy 5000 zł.

d1n8xg2

Tynkowanie – wiele osób próbuje samodzielnie położyć tynki. Wprawdzie solidne i równe otynkowanie ścian jest sporym wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. W dużym domu będziemy mieć ponad 600 mkw. ścian i sufitów do tynkowania. Przy zastosowaniu tynków gipsowych łączny koszt materiałów powinien zamknąć się w kwocie 8000 zł.

Parapety – wewnątrz wykorzystamy niedrogie parapety PCV, na zewnątrz natomiast aluminiowe. Cena zakupu po 15 mb wyniesie nieco ponad 700 zł. Montaż - samodzielny.

Instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna – muszą one zostać wykonane przez wykwalifikowanego fachowca. Wprawdzie układając wszystkie instalacje samodzielnie, można by zaoszczędzić ok. 6000 zł, ale mimo wszystko warto skorzystać z pomocy specjalisty. Przy uwzględnieniu cen materiałów i założeniu, że w domu znajdzie się 100 punktów elektrycznych, łączny koszt wyniesie minimum 8200 zł.

Taniej będzie w przypadku instalacji wodociągowej. Z tanim hydraulikiem jesteśmy w stanie zejść do poziomu 340-350 zł za punkt. Przyjmując, że w budynku potrzebne będzie przynajmniej 17 punktów, koszt zakupu niezbędnych materiałów i ich montażu nie powinien przekroczyć 5800 zł.

Ogrzewanie – to najdroższa pozycja przy wykańczaniu budynku do stanu deweloperskiego. Korzystając nawet z najtańszych materiałów i niedrogich fachowców, zapłacimy ponad 24 tys. zł. Na potrzeby kosztorysu zakładamy, że dom będzie ogrzewamy tradycyjnymi grzejnikami. Rozprowadzenie instalacji C.O. wraz z zakupem grzejników i wynagrodzeniem fachowców będzie kosztowało minimum 13 000 zł. Zakup taniego kotła gazowego wraz z całym osprzętem niezbędnym do kotłowni (sterowniki, zasobnik, komin systemowy, komplet rur i pomp) do ogrzewania domu to wydatek ponad 9000 zł. Nie obejdzie się również bez profesjonalnego montażu – to kolejne 2000 zł.

Podsumowując, wykończenie domu ze stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego kosztuje ok. 50 tys. zł. Należy przy tym pamiętać, że prawie wszystkie prace wykonywane były samodzielnie.

Czy warto budować dom samodzielnie?

Odpowiedź na to pytanie jest niełatwa. Oczywiście, jeżeli budżet nie pozwala na wynajęcie profesjonalnej ekipy budowlanej, warto rozważyć wykonanie pewnych robót samodzielnie, większość prac lepiej jednak zostawić ekspertom, gdyż niewielki błąd – np. przy instalacji pieca centralnego ogrzewania lub instalacji elektrycznej – może mieć opłakane skutki.

Decydując się na samodzielną budowę domu, trzeba mieć świadomość, że to praca na pełen etat co najmniej na kilka lat. Co więcej, bardzo wielu rzeczy nie będziesz w stanie zrobić w pojedynkę, dlatego dobrze mieć szwagra, ojca czy sąsiada, który pomoże w najtrudniejszych zadaniach.

d1n8xg2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n8xg2