Czy klimatyzacja jest szkodliwa?
Słowo „klimatyzacja” wywołuje mieszane uczucia. Z jednej strony kojarzy się z wygodą i luksusem, z drugiej może rodzić obawy dotyczące jej wpływu na zdrowie osób, które z niej korzystają. A jaka jest prawda? Czy klimatyzacja szkodzi?
Na pewno nie raz każdy z nas słyszał, że klimatyzacja bywa niezdrowa i niebezpieczna. Rzadko kiedy jednak ktoś dodaje, że dzieje się tak w przypadku, gdy urządzenie jest niewłaściwie zainstalowane, eksploatowane niezgodnie z zaleceniami producenta albo zapomina się o jego czyszczeniu i konserwacji.
21.03.2013 16:20
Czy klimatyzacja powoduje przeziębienia?
Niewłaściwa lokalizacja klimatyzatora, a także złe ustawienie parametrów urządzenia może narażać osoby przebywające w klimatyzowanym pomieszczeniu na bezpośrednie odczuwanie zimnego podmuchu powietrza, co w konsekwencji może być przyczyną przeziębienia. Najczęstszym błędem popełnianym przez użytkownika klimatyzacji jest ustawianie w niej za niskiej temperatury. Producenci klimatyzatorów zalecają, by ustawioną w urządzeniu temperaturę uzależniać od temperatury panującej na zewnątrz lub w sąsiadującym pomieszczeniu. Różnica tych temperatur nie może być wyższa niż 6 stopni. W upalne dni powinniśmy utrzymywać stałą temperaturę 23-24 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura może powodować przeziębienie, a zbyt wysoka wysuszać skórę i śluzówki.
Zagrożeniem dla zdrowia może być również złe ustawienie nawiewu urządzenia. Za najlepszą prędkość nawiewu uważa się taką, która nie przekracza 0,2 m/s. Zbyt silny podmuch powietrza to w efekcie niezdrowy przeciąg.
Klimatyzacja a rozwój bakterii i grzybów
By klimatyzacja nie przyczyniała się do rozwoju bakterii i grzybów musi być należycie czyszczona i konserwowana. Pierwszym sygnałem, który powinien być alarmem dla użytkownika jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia. W takim przypadku należy wezwać firmę serwisującą urządzenie, by zlikwidowała problem. Każdy posiadacz klimatyzatora powinien samodzielnie dbać o jego regularne czyszczenie np. przy pomocy miękkiej szmatki, wody i mydła oraz samemu czyścić filtry wstępne. Są takie modele urządzeń z wbudowanym systemem Auto Clean, które samoistnie przeciwdziałają rozwojowi grzybów i pleśni poprzez funkcję osuszania wymiennika jednostki wewnętrznej. Mimo wszystko podstawą właściwej eksploatacji jest regularny serwis klimatyzatora – minimum raz na rok, z ewentualną usługą odgrzybiania.
Czy grozi mi Legionella?
Ryzyko rozwoju bakterii i drobnoustrojów w poprawnie konserwowanym klimatyzatorze jest bardzo małe. Nie trzeba się obawiać popularnej Legionelli (choroby legionistów). Bakteria ta nie występuje w domowych typach klimatyzatorów, bo nie ma tam dla niej optymalnych warunków do rozwoju. Jeśli się pojawia, to tylko w zanieczyszczonych instalacjach klimatyzacji kanałowej (np. w hotelach, budynkach użyteczności publicznej).
Tekst powstał przy współpracy z Andrzejem Czekajewiczem – właścicielem sklepu www.klimatop.pl