Trwa ładowanie...
zima
03-10-2023 17:39

Czy chłodzenie pompą ciepła swojego domu jest możliwe?

W dobie upalnych sezonów letnich i coraz cieplejszych jesieni jeszcze więcej osób poszukuje skutecznych metod na utrzymanie komfortowej temperatury w swoim domu. Wielu automatycznie myśli o klimatyzacji, ale czy to jedyna opcja? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie.

Materiał sponsorowany przez KAISAI
Chłodzenie pompy ciepła w ciepłe wieczoryChłodzenie pompy ciepła w ciepłe wieczoryŹródło: materiały partnera
d4ecbxv
d4ecbxv

W tym artykule przyjrzymy się bliżej alternatywie, jaką jest chłodzenie pompą ciepła! Czy to mit, czy rzeczywistość? Zamiast generować ciepło poprzez spalanie paliwa, pompa ciepła przenosi energię cieplną z jednego miejsca do drugiego. W teorii zatem wykorzystanie jej do schłodzenia naszych domów w upalne dni jest możliwe – a jak ma się ona do praktyki?

Pompa ciepła powietrze-woda materiały partnera
Pompa ciepła powietrze-wodaŹródło: materiały partnera

Pompa ciepła powietrze-woda: efektywne rozwiązanie do chłodzenia domu?

Pompa ciepła powietrze-woda to urządzenie, które wykorzystuje powietrze, jako źródło przekazywanej potem do układu wodnego energii cieplnej. Z jego pomocą ogrzewane jest wnętrze domu oraz woda użytkowa. Co istotne: pompy ciepła powietrze-woda działają nawet przy niskich temperaturach rzędu -25°C, zachowując przy tym swoją efektywność energetyczną. Co więcej: są w stanie oddać wielokrotnie więcej energii w postaci ciepła grzewczego, niż zużyły energii elektrycznej – informuje o tym współczynnik SCOP. Są też stosunkowo łatwe w instalacji i nie wymagają wykopów ani głębokich odwiertów, jak to jest w przypadku niektórych innych rodzajów urządzeń (np. pompy typu grunt-woda).

Pompy ciepła powietrze-woda znajdują szerokie zastosowanie w ogrzewaniu zarówno domów, jak i budynków komercyjnych. Nie emitują CO2 ani innych szkodliwych substancji do atmosfery, co sprawia, że są przyjazne dla środowiska. Właśnie dlatego mogą być też dofinansowywane z publicznych programów wsparcia inwestycji zrównoważonych i ekologicznych.

Pompy ciepła mogą grzać nawet podczas mrozów materiały partnera
Pompy ciepła mogą grzać nawet podczas mrozówŹródło: materiały partnera

Podwójna funkcja pompy ciepła: mit czy rzeczywistość?

Nowoczesne czynniki chłodnicze, na przykład R32 (difluorometan), sprawiają, że pompy ciepła potrafią ogrzać obiekty nawet w trakcie trwania bardzo niekorzystnych warunków pogodowych. To istotny, choć nie jedyny argument za tym, że urządzenia te stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla osób poszukujących efektywnych metod zarządzania temperaturą w domu.

d4ecbxv

Dodatkową funkcją, która może przemawiać za ich wyborem, jest… chłodzenie pompą ciepła! Pozwala na to tzw. odwrócony cykl – czynnik chłodniczy przenosi wówczas ciepło z wnętrza domu na zewnątrz. Dzięki takiej technologii nie ma konieczności montowania dodatkowego klimatyzatora, który nie dość, że zajmie miejsce, to jeszcze będzie generował dodatkowe koszty. Pompy ciepła KAISAI z funkcją chłodzenia w zupełności zrealizują wszystkie potrzeby w zakresie kontrolowania temperatury wnętrz.

Pompy ciepła są ekologiczne i bezpieczne dla użytkowników materiały partnera
Pompy ciepła są ekologiczne i bezpieczne dla użytkownikówŹródło: materiały partnera

Chłodzenie pompą ciepła: jak to działa w praktyce?

Wiemy już, że pompy ciepła pobierają energię z zewnątrz, przekazują ją do wnętrza domu. W upalne dni proces ten da się odwrócić, by urządzenie mogło obniżać temperaturę w domu. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że skuteczność chłodzenia pompą ciepła zależy od wielu dodatkowych czynników, takich jak właściwe dobranie mocy pompy do wielkości domu, jego izolacji termicznej, a także warunków zewnętrznych.

Pomimo tych wyzwań pompy ciepła są coraz częściej wybierane jako alternatywa dla tradycyjnych klimatyzatorów, nie tylko ze względu na ich efektywność czy obniżanie kosztów, ale także ze względu na korzyści dla środowiska. W przeciwieństwie do klimatyzatorów, pompy ciepła nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych, co czyni je bardziej ekologicznymi.

Konserwacja pompy ciepła powietrze-woda materiały partnera
Konserwacja pompy ciepła powietrze-wodaŹródło: materiały partnera

Chłodzenie pompą ciepła – fakty i mity

Aby pompa ciepła mogła efektywnie chłodzić dom, musi być prawidłowo dobrana i zainstalowana. Typ emitera, do którego jest podłączona pompa, ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonalności i wydajności. Najczęściej stosowane są instalacje powierzchniowe, takie jak ogrzewanie ścienne lub podłogowe, pompa ciepła może być jednak podłączona również do klimakonwektorów

d4ecbxv

Pompy ciepła są więc nie tylko efektywne, ale również ekologiczne. Nie wymagają dostarczenia paliw stałych, dzięki czemu nie emitują do atmosfery szkodliwych gazów. To również dobra wiadomość dla portfela: nie trzeba martwić się kosztami węgla czy gazu, ponieważ można całkowicie się od nich uniezależnić. Pompy ciepła są ciche, wydajne i mogą znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne budynku.

Materiał sponsorowany przez KAISAI
d4ecbxv
d4ecbxv