Trwa ładowanie...

Czy 10 tys. zł wystarczy na łazienkę w nowym mieszkaniu?

Czy 10 tys. zł wystarczy na łazienkę w nowym mieszkaniu?Źródło: MPROJEKT Architektura Wnętrz
d4ftkda
d4ftkda
Większość mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego znajduje się w stanie deweloperskim, co oznacza dodatkowe koszty wykończenia wszystkich pomieszczeń. Najwięcej wydasz na łazienkę. Ile średnio musisz na nią przeznaczyć?

Wymiary łazienki i założenia

Koszt wykończenia łazienki zależy od jej metrażu oraz założeń inwestora. W obliczeniach uwzględniamy pomieszczenie o powierzchni 12 m2, w którym ułożymy płytki podłogowe oraz ścienne (do wysokości 1,5 m). Pozostałe fragmenty ścian oraz sufit pomalujemy białą farbą lateksową. Czeka nas też zakup oraz montaż sanitariatów i podstawowych elementów wyposażenia. W wyliczeniach bierzemy pod uwagę uśrednione ceny materiałów, robocizny oraz elementów wyposażenia. Szczegółowy kosztorys wszystkich prac znajdziesz tutaj.

Przeróbki hydrauliczne i elektryczne

Łazienka w stanie deweloperskim często wymaga przeniesienia punktów instalacji elektrycznej oraz hydraulicznej. Zakładamy, że prace nie są zbyt skomplikowane i nie trzab kuć zbyt dużo w ścianach. Do prac zatrudniamy sprawdzone ekipy fachowców. W łazience znajdują się 4 punkty instalacji hydraulicznej. Uśredniony koszt pojedynczego punktu to 200 zł, zatem za całość prac hydraulicznych zapłacimy 800 zł.

d4ftkda

Nieco mniejszym wydatkiem będzie wykończenie instalacji elektrycznej. Zakładamy, że trzeba przenieść 5 punktów instalacji elektrycznej. Za robociznę u niedrogiego elektryka zapłacimy ok. 350 zł. Niezbędnym wydatkiem będzie także zakup lampy sufitowej, która oświetli pomieszczenie. Produkt ze średniej półki cenowej będzie kosztował ok. 89 zł.

Łącznie koszt wykonania instalacji elektrycznej i hydraulicznej wyniesie ok. 1200 zł.

Podłoga w łazience

To pierwszy etap większości prac wykończeniowych. Na podłodze umieścimy płytki o standardowym formacie (koszt ok. 41,50 zł/m2). W wyliczeniach należy także uwzględnić koszt zakupu chemii. Do ułożenia płytek na podłogę o powierzchni 12 m2 trzeba będzie dokupić 4,2 kg fugi (56,78 zł), 60 kg kleju do płytek (72 zł) oraz 1 kg preparatu gruntującego (6,25 zł). Ostatnim wydatkiem związanym z wykończeniem podłogi jest wynajęcie sprawdzonego glazurnika. Średni koszt robocizny to wydatek rzędu 50 zł/m2.

Łączne wydatki na podłogę w łazience wynoszą więc 1200 zł.

Wykończenie ścian oraz sufitu

Ściany zostaną wykończone przyzwoitej jakości płytkami ściennymi do wysokości 1,5 m. Ich całkowita powierzchnia wyniesie 21 m2. Koszt zakupu płytek ze średniej półki cenowej to wydatek rzędu 41,50 zł/m2, za zakup kompletu ceramiki zapłacimy zatem ok. 700 zł (zawsze należy kupić trochę więcej płytek, gdyż przy docinaniu jest min. 10 proc. straty). Należy też uwzględnić zakup chemii - do położenia płytek potrzeba ponad 7 kg fugi (ok. 100 zł), ponad 100 kg kleju (120-130 zł), a także niecałe 2 kg preparatu gruntującego (10-15 zł). Całkowity koszt robocizny nie powinien przekroczyć 1050 zł.

d4ftkda

Czas oszacować koszt malowania ścian oraz sufitu. Ich łączna powierzchnia wynosi 27 m2. Do malowania użyjemy białej farby lateksowej, nakładanej trzykrotnie. Potrzebne będzie 8 l farby (do nabycia za niecałe 200 zł). Do prac wynajmiemy niedrogiego malarza. Uśredniona cena robocizny wynosi 10 zł/m2. Za pomalowanie ścian i sufitu zapłacimy zatem łącznie 270 zł.

Na jednej z najbardziej widocznych ścian łazienki umieścimy szklany panel elewacyjny z ozdobnym nadrukiem - modny obecnie element wyposażenia łazienek oraz kuchni. W ofertach handlowych znajdziemy panele z oryginalnymi cytatami, krajobrazami czy motywami zwierzęcymi. Za grafikę ścienną o rozmiarach 100x150 cm zapłacimy około 350 zł. Jej montaż jest dość prosty - na tyle, że można go wykonać samodzielnie.

Zakup panelu ściennego zamyka wydatki związane z wykończeniem ścian oraz sufitu. Wykończenie ścian kosztuje więc niecałe 3000 zł.

Sanitariaty

Łazienka w stanie deweloperskim wymaga montażu sanitariatów. W pomieszczeniu o powierzchni 12 m2 zrezygnujemy z montażu wanny, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia użytkowa, a łazienka będzie wyglądała na bardziej przestronną. Zamiast wanny zamontujemy kabinę prysznicową z hydromasażem i brodzikiem. Warto zainwestować w taką z hartowanego szkła, która odznacza się dużą trwałością, odpornością na zarysowania i łatwo utrzymać ją w czystości. Zwróćmy też uwagę, by kabina była dodatkowo wentylowana (jest to konieczne w przypadku prysznica z hydromasażem). Za dobrą kabinę wraz z brodzikiem i baterią zapłacimy łącznie ok. 1800 zł. Montaż będzie dodatkowym wydatkiem rzędu 200-250 zł.

d4ftkda

W łazience umieszczamy też elegancki kompakt WC ze zbiornikiem zewnętrznym. Produkt ze średniej półki cenowej będzie kosztował niecałe 600 zł. Za montaż zapłacimy dodatkowe 200 zł.

Ostatnim wydatkiem związanym z sanitariatem będzie zakup umywalki. Wybieramy umywalkę podszafkową sprzedawaną w zestawie z szafką oraz syfonem. Średni koszt takiego zakupu nie powinien przekroczyć kwoty 335 zł. Pamiętajmy też o dokupieniu baterii (129 zł) oraz o kosztach montażowych (70 zł).

Całkowity koszt sanitariatów wyniósł 3200 zł.

Dodatkowe wyposażenie łazienki

W łazience są już wszystkie niezbędne instalacje, warto też jednak uwzględnić koszty zakupu podstawowego wyposażenia. Na 12 m2 z pewnością znajdzie się miejsce dla dwudrzwiowej szafki wiszącej (240 zł) oraz dwudrzwiowej szafki stojącej (niecałe 300 zł). Obok nich umieścimy ozdobny kosz na pranie, za który trzeba zapłacić ok. 69 zł. Nieco większym wydatkiem będzie kupno pralki. Za model ze średniej półki cenowej, klasy energetycznej A+ zapłacimy ok. 1100 zł.

d4ftkda

Nie zapomnijmy o podstawowych elementach o charakterze dekoracyjnym i użytkowym: lustrze (160 zł), niewielkiej półce na przybory toaletowe (60 zł), wieszaku na ręczniki (50 zł), mydelniczce (14 zł), uchwycie do papieru (40-50 zł), koszu na śmieci (40 zł), szczotce do WC (50 zł) oraz ozdobnej macie łazienkowej (40 zł). Powyższe akcesoria sprawiają, że łazienka jest już kompletna.

Koszt zakupu podstawowych elementów wyposażenia łazienki wyniósł 2150 zł.

Całkowity koszt remontu łazienki w nowym mieszkaniu

Zgodnie z wyliczeniami średnie wydatki na wykończenie łazienki o powierzchni 12 m2 to około 11 000 zł (wraz z zakupem materiałów, sanitariatów, sprzętów i mebli ze średniej półki cenowej), powyższa kalkulacja stanowi jednak wartość orientacyjną. Szczegółowy kosztorys wszystkich prac znajdziesz tutaj.

Koszt może być nieco niższy, jeśli zdecydujesz się na kupno tańszych płytek bądź na samodzielne pomalowanie ścian i sufitu. W wariancie ekonomicznym wyniósłby on ok. 6500-7000 zł. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie - pamiętajmy, że najtańsze materiały wykończeniowe i najtańsi fachowcy to także najniższa jakość. Najtańsze płytki czy chemia charakteryzują się najniższą żywotnością, a ich zastosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia powierzchniowych uszkodzeń. Wybór materiałów ze średniej półki cenowej jest znacznie bezpieczniejszy.

d4ftkda

Wnętrze można też wykończyć, używając materiałów z górnej półki cenowej. Niestety wiąże się to z dość dużymi wydatkami. Same płytki mogą kosztować ok. 120 zł/m2 (czyli niemal trzykrotnie więcej niż ich standardowe odpowiedniki). Cena wykonania łazienki o najwyższym standardzie pochłonęłaby ponad 20 tys. zł. Wydatki mogą być dodatkowo zwiększone przez zakup projektu aranżacji. Za dobry jakościowo projekt łazienki o powierzchni 12 m2 zapłacimy dodatkowe 1200-1800 zł.

d4ftkda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ftkda