Trwa ładowanie...
ycipk-y135i5

Cztery najważniejsze zalety palenia w kominku

Marzysz o kominku ze względu na niepowtarzalną atmosferę i przytulny klimat, jaki tworzy migoczący w palenisku ogień? A czy wiesz, że dogrzewanie domu kominkiem ma także inne zalety?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cztery najważniejsze zalety palenia w kominku
(Pixabay.com)
ycipk-y135i5

Ozdoba, źródło ciepła, miejsce spotkań i udanych wieczorów we dwoje. Kominek
to coś naprawdę magicznego. Najlepszym dowodem na to jest utrwalona w naszej kulturze symbolika ognia, która każe znaleźć dla kominka miejsce szczególne we współczesnym domu. Czy oprócz wprowadzenia ciepłej i nastrojowej atmosfery w zaciszu domu są jeszcze inne przesłanki, dla których warto zdecydować się na montaż kominka?

Ekonomia

Wkład kominkowy, odpowiednio użytkowany i przystosowany do potrzeb domowników, jest tanim źródłem ogrzewania. Wystarczy trzymać się reguł dobrego palenia, a korzyści finansowe będą wyraźnie odczuwalne. Po pierwsze, rodzaj paliwa – jednym z najtańszych dostępnych na rynku jest drewno. - Najdłużej się pali dąb, grab i buk. Te gatunki dają też najwięcej ciepła. Pod warunkiem że drewno z tych drzew jest sezonowane (suszone) co najmniej dwa lata – mówi Marcin Brysiak, rzecznik prasowy kampanii Nie Rób Dymu. - Żywica i wilgoć to wrogowie kominka, portfela inwestora i środowiska. Palenisko zawsze należy rozpalać od góry – na ułożoną stertę drewna trzeba położyć rozpałkę. Będziesz mieć wtedy pewność, że nawet najdrobniejszy popiół spali się i wytworzy energię – dodaje ekspert.

ycipk-y135i5

Ekologia

Zachowanie powyższych zasad to klucz do ekologicznego palenia w kominku. Palenie sezonowanym drewnem liściastym i rozpalanie go od góry sprawia, że nie tworzy się dymu, a więc nie przyczynia się do powstawania smogu. Znaczenie ma jednak także urządzenie, którym się dogrzewamy. Decydując się na zakup kominka, zwróć uwagę, by spełniał normy przeciwsmogowe.

– Wśród produktów dostępnych na rynku nietrudno znaleźć wkłady kominkowe spełniające wyśrubowane unijne normy - dla emisji gazowych zanieczyszczeń organicznych (poniżej 120 mg/Nm3), tlenku węgla (mniej niż 1500 mg/Nm3) i tlenku azotu (mniej niż 300 mg/Nm3). Właściwe ich użytkowanie jest niegroźne dla środowiska – zapewnia Marcin Brysiak.

Niezależność

ycipk-y135i5

Zadbany wkład kominkowy nie psuje się i szybko nagrzewa pomieszczenie. Podłączony do systemu rozprowadzania ciepłego powietrza może być nawet jedynym źródłem ciepła w całym domu, a wkład kominkowy z płaszczem wodnym ogrzewa też wodę.

Kominek jest niezależny od zewnętrznych dostaw energii, więc nawet najpoważniejsza awaria systemu grzewczego nie będzie zagrożeniem dla mieszkańców domu z kominkiem.

Klimat

Ostatnia, ale chyba najważniejsza zaleta kominka to atmosfera, którą wytwarza. Salon
z kominkiem to miejsce, w którym zawsze jest ciepło i przytulnie. Skupiające wokół siebie rodzinę palenisko jest symbolem spokoju i bezpieczeństwa, a tańczące w nim płomienie hipnotyzują i odprężają po ciężkim dniu pracy. Dużą zaletą tych urządzeń jest obecnie ich różnorodność. Niezliczone modele wkładów i bardzo zróżnicowane obudowy dają nieskończone możliwości aranżacyjne we wnętrzu.

ycipk-y135i5
Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-y135i5

ycipk-y135i5
ycipk-y135i5