Czego w wyposażeniu wnętrz unikać jak ognia?

Czego w wyposażeniu wnętrz unikać jak ognia?

Chociaż nowości w zakresie wyposażenia wnętrz często wywołują efekt "wow", nie zawsze są warte zachwytu. Niektóre modne rozwiązania okazują się zwyczajnie niepraktyczne. Zanim przystąpisz do urządzania domu, zastanów się, czy pięknie prezentujące się sprzęty i elementy wystroju są warte wrażenia, jakie w pierwszej chwili wywołują.

Chociaż nowości w zakresie wyposażenia wnętrz często wywołują efekt "wow", nie zawsze są warte zachwytu. Niektóre modne rozwiązania okazują się zwyczajnie niepraktyczne. Zanim przystąpisz do urządzania domu, zastanów się, czy pięknie prezentujące się sprzęty i elementy wystroju są warte wrażenia, jakie w pierwszej chwili wywołują.
Dzięki otwartym półkom kuchnia czy domowa biblioteczka zdają się nabierać życia. W katalogach takie wyposażenie wnętrz zwykle prezentuje się doskonale, zdobi je na ogół dynamiczna, świetnie skomponowana zawartość. Naczynia, książki i bibeloty na otwartych półkach i w ażurowych regałach nie mogą być bowiem przypadkowe. Co więcej, szybko pokrywają się kurzem i lepkim osadem. Nie ukryją się tam też mało atrakcyjne przedmioty. Decydując się na otwarte półki podczas urządzania domu trzeba więc wpisać sobie w grafik ich niemal codzienne odkurzanie oraz konieczność utrzymywania na nich idealnego porządku. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, pozostaw odkrytą zaledwie jedną lub dwie, a pozostałe ukryj za estetycznymi frontami.

1 / 4

Łazienkowy duet

Obraz
© Justyna Lewicka Design

Nablatowa umywalka w kształcie misy atrakcyjnie prezentuje się w towarzystwie wysokiej stojącej baterii. Żeby jednak takie wyposażenie w łazience dobrze współgrało w duecie, trzeba odpowiednio je do siebie dopasować. Zbyt płaska umywalka i wysoka wylewka sprawiają, że woda rozchlapuje się podczas mycia rąk na wszystkie strony. Chociaż nowoczesne umywalki są dostępne w najmniejszych rozmiarach i fantazyjnych kształtach, nie zawsze są funkcjonalne. Głębsze i większe zawsze okazują się praktyczniejsze niż małe i płytkie. Jeśli nie dysponujesz dostateczną ilością przestrzeni i musisz wybrać model niewielkich wymiarów, zestaw go z nieco mniej efektowną, lecz praktyczniejszą niską baterią.

2 / 4

Tablicowe zapiski

Obraz
© juliemanningstudio.com

Czarna ścianka tablicowa to marzenie niejednej osoby, która myśli o urządzaniu domu. Wspaniale prezentuje się ona tylko wtedy, gdy jest nowa i nieużywana. Chociaż stanowi praktyczną powierzchnię służącą komunikacji czy rysowaniu dziecięcych esów-floresów, prawda jest taka, że ścianę zamalowaną farbą tablicową trudno jest domyć do czysta z kredy. Ślady pocierania wilgotna gąbką pojawiają się od razu, gdy tablica zaczyna wysychać. Mniej kłopotliwe pod tym względem są tablice niebieskie, różowe czy pomarańczowe, na których zabrudzenia są po prostu nieco mniej widoczne. Kreda bardzo ponadto pyli, sprawiając, że wokół nieustannie panuje bałagan.

3 / 4

Białe spoiny

Obraz
© Pracownie Wnętrz Kodo

Chociaż białe fugi wyglądają doskonale, zarówno przy jasnych, jak i ciemnych kafelkach, urzymanie ich w czystości może doprowadzić do łez. W czasie urządzania domu pamiętaj, by białe fugi nie pojawiały się szczególnie w miejscach wrażliwych na osiadanie tłuszczu czy zachlapania, np. bezpośrednio nad płytą grzewczą. Upragniony efekt śnieżnej bieli nie utrzyma się tam bowiem zbyt długo. Białe fugi (jeśli już je masz) warto ponadto zaimpregnować zwłaszcza tam, gdzie wyposażenie wnętrz jest wyjątkowo podatne na powstawanie grzybów czy pleśni, np. pod prysznicem lub w pobliżu wanny.

4 / 4

Okienne woale

Obraz
© www.alexanderpollock.com

Mimo że spływające do ziemi firany i zasłony okalające okna czy drzwi balkonowe prezentują się luksusowo, będziesz zdumiony, jak trudno jest utrzymać ten efekt. Elegancko wijące się po podłodze draperie to prawdziwe siedlisko kurzu! Zatrzymują się na nich wszelkie zabrudzenia, w tym uciążliwa w sprzątaniu sierść domowych zwierząt. Te ostatnie lubią się tam zresztą chować, by uciąć sobie drzemkę. Zamiast sięgających podłogi tekstyliów wybierz raczej ich efektowne upięcie tuż pod karniszem. Pamiętaj też, że spływające obfitymi fałdami na ziemię zasłony potrzebują przestrzeni - nikt nie zwróci na nie uwagi, gdy przesłoni je inny element wyposażenia, fotel lub stół. W takim przypadku twój wysiłek tym bardziej nie jest wart zachodu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)