Czarna Skała. Dom inspirowany górskim krajobrazem
Projekt z założenia jest niestandardowy, inny niż zwykłe domy jednorodzinne. Przybrał abstrakcyjną formę, która komponuje się z górzystym krajobrazem okolic Bielska-Białej.
29.05.2019 | aktual.: 31.05.2019 16:31
Punktem wyjścia miały być procesy górotwórcze, a nie projektowe. I tym tropem konsekwentnie podążyli architekci. Widać tu zależność pomiędzy budynkiem a otaczającym go krajobrazem.
- "Czarna Skała" ma swój rodowód w zboczu góry, na której powstała - tłumaczy Adam Zwierzyński z pracowni MUS ARCHITECTS. - Forma domu wyraźnie reaguje na otrzymane z lokalizacji bodźce. Program funkcjonalny i struktura domu zostały wbudowane w topografię terenu i miało to decydujący wpływ na geometrię budynku.
Prace projektowe rozpoczęto w 2015 r., a inwestycję zrealizowano w 2018 r. Cały plan domu oparty jest na ukształtowaniu terenu, a rzut przełamano w połowie długości. W ten sposób do domu można wejść bezpośrednio z drogi, a strefa dzienna jest połączona z ogrodem bez żadnych spadków ani schodów. Całkowity metraż użytkowy budynku wynosi 260 m kw.
Abstrakcyjna bryła
Funkcja jak i forma domu dopasowana jest więc do zbocza góry. Budynek wolnostojący zaprojektowano z dachem wielospadowym. Ściany, jak i dach wykończono w jednolity sposób tym samym materiałem. W ten sposób zyskują spójny charakter. Wnęki wykończone są deską elewacyjną modrzewiową. Od strony południowej zaprojektowano duże przeszklenia i okna zapewniające bezpośredni dostęp z salonu na taras oraz z pomieszczeń na piętrze – na balkon i loggie. Wycofano bryłę w części głównego wejścia do budynku. Tak zapewniono podcień wejściowy na elewacji frontowej (wjazd i wejście główne).
Funkcjonalności
Znaczna część działki jest niezabudowana – teren ten zajmuje ogród oraz tarasy z widokiem na góry.
Na parterze znajduje się część dzienna z otwartą kuchnią, jadalnią oraz salonem, toaletą oraz garaż dwustanowiskowy, z którego jest przejście bezpośrednio do domu.
Część nocną zlokalizowano na piętrze z trzema sypialniami, łazienką dostępną z korytarza oraz garderobą i pomieszczeniem gospodarczym (magazynem), które dostępne są z głównej sypialni. Pokoje mają dostęp do loggii z widokiem na południe. Jest także część nieużytkowa poddasza, gdzie można wejść składanymi schodami strychowymi.
- Chcieliśmy, żeby projektowany dom był niczym głaz narzutowy wbity w zbocze góry, a nie formą architektoniczną posiadającą ściany, okna i dach – opowiadają architekci z MUS ARCHITECTS. I jak widać, dobrze im to wyszło.
autor: MUS ARCHITECTS
nazwa projektu: Czarna Skała
typ: dom jednorodzinny
powierzchnia użytkowa: 260m2 (parter 168m2 + piętro 92m2)
realizacja: 2018