Cokół - jak go dobrać do elewacji domu?

Cokół - jak go dobrać do elewacji domu?

14.07.2016 16:39

Cokół tworzy charakter elewacji domu - jego wysokość, kolor i materiał, z którego wykonano cokół, wpływa na kompozycję fasady i decyduje o tym, czy dom wpisuje się w otoczenie. Zobacz, jak idealnie dopasować cokół do elewacji.

Cokół tworzy charakter elewacji domu - jego wysokość, kolor i materiał, z którego wykonano cokół, wpływa na kompozycję fasady i decyduje o tym, czy dom wpisuje się w otoczenie. Zobacz, jak idealnie dopasować cokół do elewacji.
Gdy cokół ma dyskretnie dopełniać kompozycję elewacji, nie zaś dominować, powinien być niski, w neutralnej, stonowanej barwie. Taki cokół jest dość popularnym rozwiązaniem w domach o nowoczesnej architekturze zbudowanych z kilku brył, gdzie każda przykryta jest dachem o innym kształcie. Tworzą one na tyle wyrazistą elewację, że cokół jest jedynie elementem dopełniającym. Podobnie wyglądają cokoły w domach o architekturze dworkowej.

1 / 5

Cokół domu: wysokość

Obraz
© Wienerberger

Tradycyjna wysokość cokołu w domach parterowych to 30-50 cm. Wyższy cokół tworzy efektowną kompozycję na elewacji – urozmaica on wówczas prostą formę domu. Cokół może też podkreślać rozrzeźbiony charakter bryły domu, odrywając się od tradycyjnie przypisywanego mu miejsca i „wchodząc” na powierzchnie murków, słupów, naroży budynku oraz podestów.

2 / 5

Cokół domu: inspirowany tradycją

Obraz
© Wienerberger

W domach o tradycyjnej architekturze cokół wraz z wyrazistym dachem tworzy ramę elewacji, co prawda nie dominuje, ale jest dobrze widoczny. Jego wysokość jest wówczas proporcjonalna do wysokości ścian oraz dachu. Powinien on nawiązywać do innych elementów elewacji – na przykład do barwy stolarki okiennej czy pokrycia dachowego. Dobrze, by były zakorzeniony w tradycji, na przykład wykonany z materiałów pochodzenia naturalnego: kamienia lub klinkieru.

3 / 5

Cokół domu: z materiałów naturalnych

Obraz
© Velux

W domach silnie powiązanych z otoczeniem cokół chętnie wykonuje się z kamienia lub klinkieru. Atutem tych materiałów jest nie tylko ich naturalne pochodzenie, lecz także kolorystyka. Ciekawym pomysłem jest cokół z kamienia narzutowego – ma on bogatą fakturę oraz melanżową gamę barw. Naturalne kształty kamienia warto podkreślić, odpowiednio układając cokół – jego wysokość powinna wyznaczać nie linia prosta, lecz kształt kamiennych elementów. Wówczas kamień „wbija się” w ścianę.

4 / 5

Cokół domu: proporcje

Obraz
© Braas

W domach z piwnicą cokół sięga zwykle stropu nad piwnicą, dlatego jego wysokość zależy od tego, na ile jest ona wyniesiona ponad poziom terenu. W domach piętrowych – często spotykanych szczególnie na niewielkich miejskich działkach – odchodzi się od tego zwyczaju, by poprawić proporcje wysokiego budynku o małej powierzchni zabudowy. Wówczas wyniesiony wysoko cokół może sięgać nawet połowy wysokości parteru – w ten sposób przesuwa się optyczny podział dna kondygnacje.

5 / 5

Cokół domu: kształt

Obraz
© Ratscheck Schiefer

Zwykle cokół tworzy na elewacji prostą linię w formie opaski, może też jednak przybierać schodkowe kształty nawiązujące do wyniesionego tarasu czy wyżej umieszczonej strefy wejścia. Zdarza się także, że cokół przyjmuje nietypowy kształt falistej linii – gdy na przykład naśladuje ekstrawagancką linię dachu.

Wybrane dla Ciebie