Co zrobić z choinką po świętach? 4 sposoby na pozbycie się drzewka
12.01.2018 | aktual.: 12.01.2018 10:25
Gdy miną święta, przychodzi czas na rozebranie choinki. Co wtedy zrobić z drzewkiem? Sprawa nie jest tak oczywista, a w pewnych sytuacjach ryzykujemy nawet mandatem. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się choinki w odpowiedni sposób.
Najprostsza metoda to oczywiście wystawienie choinki z innymi odpadami. Możemy to zrobić przed posesją w przypadku domków jednorodzinnych albo przy altanie śmietnikowej lub w innym punkcie z kontenerami przy budynku. W pierwszej sytuacji zalecane jest jednak zawiezienie choinki do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Warto śledzić informacje i ogłoszenia osiedlowe – dowiesz się z nich, kiedy dokładnie odbierane będą takie odpady.
W zależności od rozmiarów choinka zostanie odebrana w grupie odpadów biodegradowalnych albo wielkogabarytowych. Dotyczy to zarówno choinek żywych, jak i sztucznych. Pamiętaj jednak, żeby usunąć z drzewka wszelkie dekoracje.
Ważna informacja: choinek nie można pozostawiać w dowolnym miejscu, a tym bardziej wyrzucać ich przez balkon (co niestety nie jest takie rzadkie). Grozi za to bowiem grzywna do 500 zł. Chodzi o zapisy kodeksu karnego dotyczące m.in. wystawiania bądź wyrzucania ciężkich przedmiotów bez należytej ostrożności.
Zbiórki choinek
Zwłaszcza w miastach często organizowane są akcje pod hasłem "oddaj choinkę". To o tyle dobra opcja, że nie trzeba czekać na dzień, w którym odbierane są odpady biodegradowalne czy wielkogabarytowe. Zebrane choinki są bezpiecznie utylizowane. Służą np. jako opał w elektrociepłowniach. Często też pozyskuje się z nich zrębki albo wykorzystuje w ogrodach zoologicznych, gdzie służą jako pokarm (igły) albo schronienie w klatkach czy budkach lęgowych. Jeśli w pobliżu masz zoo, warto się dowiedzieć, czy jest w nim prowadzona zbiórka choinek.
Recykling: zrób to sam
Choinkę można również "zagospodarować" w domowych warunkach. Jeśli gałązki nie straciły igieł, warto je wykorzystać do ochrony innych roślin. Świetnie sprawdzą się w roli osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych oraz niskich krzewinek. Same igły, a także mniejsze zdrewniałe fragmenty doskonale nadają się na kompost. Jeśli będzie on jednorodny, czyli tylko z roślin iglastych, warto stosować go jako ściółkę bądź nawóz dla roślin kwasolubnych.
Choinka do ogrodu lub lasu
Dotyczy to oczywiście choinek kupowanych w doniczkach. Sadzonki mogą jak najbardziej (a wręcz powinny!) trafić do swojego naturalnego środowiska. Aby się przyjęły, należy je wcześniej zahartować. Co to oznacza? Z salonu, gdzie panuje o wiele wyższa temperatura niż na zewnątrz, choinkę warto wystawić w chłodniejsze miejsce – np. do przedpokoju, a później na balkon. Dzięki temu drzewko przyzwyczai się do trudniejszych zimowych warunków. Jeśli w dobrym stanie doczeka wiosny, w marcu czy kwietniu możesz przesadzić ją do gruntu.