Trwa ładowanie...

Co zrobić w razie pożaru urządzenia elektrycznego?

Co zrobić w razie pożaru urządzenia elektrycznego?Źródło: Shutterstock
d3ab0zp
d3ab0zp
Uszkodzenia, wady i błędy w użytkowaniu urządzeń elektrycznych są jedną z częstszych przyczyn pożarów w domu. Od nadmiernego rozgrzania lub iskrzenia instalacji zapalić się może izolacja przewodów lub inne materiały znajdujące się w pobliżu. Najczęściej zdarza się to w miejscach połączeń przewodów, gdy zestyki są luźne lub zanieczyszczone. Przyczyną pożaru bywa też nieusuwanie kurzu z grzejników elektrycznych.

Najczęstsze przyczyny pożaru instalacji elektrycznej

Jeśli w instalacji elektrycznej jest zastosowane aluminium, po pewnym czasie następuje jego utlenienie, co sprawia, że przewodzenie prądu staje się gorsze. Wszystko to powoduje powstanie tak zwanej rezystancji zestykowej o dużej wartości, przez co miejsce zestyku bardzo się rozgrzewa. Na skutek tego powierzchnia materiału przewodzącego prąd intensywnie się utlenia, aż wreszcie dochodzi do utraty kontaktu elektrycznego i zaczyna się iskrzenie, a wtedy o pożar jest już bardzo łatwo – wystarczy, by w pobliżu znajdowała się jakaś łatwopalna substancja.

Do pożaru dochodzi też, gdy instalacja elektryczna jest zabezpieczona wyłącznikami nadprądowymi lub bezpiecznikami topikowymi o prądzie znamionowym zbyt dużym w stosunku do obciążalności przewodów. Może się tak zdarzyć, gdy w instalacji zastosowany zostanie przewód o zbyt małej powierzchni przekroju (za cienki) bądź oryginalną wkładkę topikową bezpiecznika zastąpi się przypadkowym przedmiotem – gwoździem czy grubym drutem. Wtedy, w przypadku wystąpienia przeciążenia lub zwarcia, zabezpieczenie nie zadziała odpowiednio szybko i materiał przewodzący prąd nadmiernie się rozgrzeje.

Przyczyną pożarów urządzeń elektrycznych są łuki elektryczne powstające w momencie zwarcia spowodowanego mechanicznym uszkodzeniem urządzenia, jego niedbałą naprawą bądź przeróbką. Do pożaru dochodzi, gdy zwarcie wystąpi w pobliżu miejsca, w którym znajduje się substancja łatwopalna lub wybuchowa.

d3ab0zp

Grzejniki elektryczne zapalają się, gdy zepsuje się zabezpieczenie termiczne i ich elementy nadmiernie się rozgrzewają. Najczęściej winny jest jednak użytkownik, który umieścił grzejnik zbyt blisko łatwopalnych materiałów. Zdarza się też, że zapala się kurz gromadzący się wewnątrz obudowy grzejnika elektrycznego, dlatego należy dbać o jego czystość.

Gdy zdarzy się pożar: co robić?

Gdy już doszło do pożaru, pierwszym działaniem powinno być odłączenie zasilania urządzenia elektrycznego. W zależności od sytuacji należy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka, wykręcić bezpiecznik albo wyłączyć główny wyłącznik na tablicy rozdzielczej. Następnie, jeśli tylko nie jest to zbyt niebezpieczne, trzeba odsunąć od płonącego urządzenia przedmioty, które również mogą się zapalić. Potem oczywiście najlepiej wezwać straż pożarną i w oczekiwaniu na nią próbować nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ognia.

Jeżeli odłączenie zasilania z jakiegoś powodu było niemożliwe albo nie masz pewności, że było skuteczne, do gaszenia nie możesz użyć wody, gaśnicy pianowej ani innych substancji przewodzących prąd, bo nie tylko grozi to porażeniem, ale może też spowodować dodatkowe zwarcia i jeszcze większy pożar. Do gaszenia urządzeń elektrycznych wolno stosować piasek oraz gaśnice proszkowe i śniegowe.

d3ab0zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ab0zp