Trwa ładowanie...

Co zamiast azbestu? Wymieniamy pokrycie dachowe

Wiekowe pokrycia dachowe z eternitu zagrażają zdrowiu i środowisku. Konieczna jest ich wymiana, ale trzeba wiedzieć, jak ją przeprowadzić.

Co zamiast azbestu? Wymieniamy pokrycie dachoweŹródło: Shutterstock
d3ypm5w
d3ypm5w

Wiekowe pokrycia dachowe z eternitu zagrażają zdrowiu i środowisku. Konieczna jest ich wymiana, ale trzeba wiedzieć, jak ją przeprowadzić.

Azbest jest materiałem wyjątkowo trwałym. Tego typu pokrycie przez długi czas może pozostawać na dachach domów. Można przyjąć, że na naszych domach zalega nadal około miliona ton azbestu, choć nie od dziś wiadomo, że jest to materiał szkodliwy. Wynika to stąd, że zachowany w dobrym stanie eternit spełnia doskonale funkcję pokrycia dachowego. Ponadto usunięcie go wymaga wynajęcia specjalistycznej ekipy oraz profesjonalnej utylizacji. Generuje to spore koszty - za pozbycie się metra kwadratowego pokrycia azbestowego trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Nie każdy jednak wie, że gminy wspierają mieszkańców, ułatwiając im proces zmiany materiału dachowego. Można uzyskać dofinansowanie na usunięcie azbestu. Warto o tym pomyśleć zawczasu, gdyż do 2023 r. eternit musi zniknąć z polskich budynków na zawsze.

Zdejmowanie eternitu i ocena stanu dachu

Proces usuwania pokrycia azbestowego wymaga specjalistycznej wiedzy i ekipy szkolonej w demontażu. Zapewnia ona sprawny przebieg prac, bezpieczny dla ludzi oraz otoczenia. Azbest stwarza zagrożenie w momencie kruszenia. Planując wymianę materiału pokryciowego, trzeba pamiętać o konsultacji technicznej Decydującą sprawą jest ocena stanu więźby. Zniszczona lub zaatakowana przez mikroorganizmy i szkodniki nie wytrzyma procesu wymiany i nie utrzyma nowego pokrycia. Należy sprawdzić także deskowanie pod pokryciem. W tym celu niezbędne będzie zerwanie papy, która stanowiła izolację. Może się okazać, że części lub całość więźby oraz deskowanie będą wymagały wymiany.

Materiał zależny od kształtu dachu

Wybierając nowe pokrycie, które zastąpi azbest, należy kierować się przede wszystkim wytrzymałością więźby i kształtem dachu. Eternit to pokrycie stosunkowo lekkie, dlatego nie powinno się go zamieniać na najcięższe materiały, jakimi są dachówki ceramiczne i cementowe. Jeśli jednak więźba jest w doskonałym stanie lub wymieniamy ją na nową, a dach jest stromy, z powodzeniem sprawdzą się tego typu dachówki. Sęk w tym, że eternit często pokrywał dachy o mniejszym kącie nachylenia, raczej płaskie. Wówczas konstrukcja przystosowana była do niewielkiego obciążenia. Dlatego na większości takich dachów sprawdzą się nienależące do ciężkich gonty bitumiczne i blachodachówki. Dobrze będą wyglądały również arkusze z blachy płaskiej, które zalicza się dziś do bardzo modnych pokryć.

Lekkie pokrycia

Choć znajdą się sceptycy uważający jedynie ceramiczne pokrycia dachowe za trwałe i optymalne, lekkie i nowoczesne materiały dachowe też osiągają doskonałe parametry. Co najważniejsze, nie obciążają dachu, który był zaprojektowany do przenoszenia ciężaru azbestu. Zarówno gont bitumiczny, jak i blachodachówki z powodzeniem spełnią swoją funkcję. Układa się je szybko, dzięki czemu remont dachu będzie przebiegał sprawnie. Nie będą stanowiły dla konstrukcji dużego obciążenia, gdyż 1 m2 nowego pokrycia waży około 5 kg, podczas gdy 1 m2 płyt azbestowo-cementowych - około 17 kg.

Do lekkich pokryć, które również sprawdzą się po zdjęciu eternitu, należą między innymi blachy trapezowe, modułowe, płyty z włókno-cementu oraz papa termozgrzewalna.

Szukasz dostawcy materiałów lub ekipy do położenia dachówki? Wypełnij krótki formularz, a firmy z twojego rejonu same złożą ci oferty.

d3ypm5w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ypm5w