Trwa ładowanie...

Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi

Prawe czy lewe? Pełne czy przeszklone? Przesuwne, otwierane tradycyjnie czy łamane? Jaka ościeżnica i czy konieczna jest totalna demolka, by w starym bloku wstawić nowe drzwi? To tylko kilka z wielu wątpliwości dotyczących wyboru i montażu drzwi.

Co warto wiedzieć przed zakupem drzwiŹródło: INVADO
d2494km
d2494km

Wybierając drzwi do domu zwracamy uwagę na ich wygląd, dostosowując je do aranżacji wnętrza. I dobrze, bo są ważnym elementem dekoracyjnym. Jeśli jednak mają ci dobrze służyć, musisz wziąć pod uwagę kwestie techniczne. Dzięki temu będą nie tylko ozdobą, ale też dobrze spełnią swą funkcję.

Prawe czy lewe?

Drzwi powinny otwierać się tak, by przy otwieraniu nie zderzały się z innymi i nie blokowały wzajemnie. Ważne jest też umiejscowienie włącznika światła – najlepiej przy klamce, by chcąc zapalić światło nie trzeba było obchodzić drzwi dookoła. Sprzedawca poprosi cię o określenie: prawe czy lewe? By się nie pomylić, musisz wiedzieć jak je rozróżnić. Gdy staniesz na wprost drzwi i zawiasy będziesz mieć po lewej stronie, a klamkę po prawej – będą to drzwi lewe. W sytuacji odwrotnej, gdy klamka usytuowana będzie po lewej stronie, a zawiasy po prawej – drzwi prawe.

Pełne czy z przeszkleniami?

Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety. Drzwi pełne (takie jak Versano z kolekcji Invado) pomagają stworzyć atmosferę prywatności i dobrze oddzielą każde pomieszczenie. Doskonale sprawdzą się więc w sypialni lub domowym gabinecie. Natomiast drzwi z przeszkleniami powiększają wnętrze optycznie. Jeśli twój domowy przedpokój nie ma okien, to drzwi z przeszkleniami pomogą go w naturalny sposób doświetlić. Sprawdzą się także w pokoju dziecięcym i salonie.

INVADO
Źródło: INVADO

– Każde drzwi z naszej kolekcji dostępne są w wersji pełnej i ze zróżnicowaną liczbą przeszkleń. Na przykład model Imperia dostępny jest w wersji pełnej oraz z jedno- , dwoma lub trzema przeszkleniami, dzięki czemu w ramach jednej kolekcji można wybrać drzwi optymalnie pasujące do danego pomieszczenia – podkreśla Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi Invado.

Łamane, a może przesuwne?

Łamane to dobre rozwiązanie do małych mieszkań i miejsc, gdzie nie ma możliwości wygospodarowania wolnej powierzchni ściany (na którą mogą otwierać się tradycyjne drzwi). Jak to działa? W pozycji zamkniętej tworzą równą, płaską powierzchnię, natomiast przy otwieraniu skrzydło składa się w pół. Drzwi mogą się także przesuwać. Istnieją dwie możliwości: system naścienny, w którym skrzydła na specjalnej szynie przesuwają się wzdłuż ściany oraz system chowany w ścianę. Ten drugi wymaga montażu specjalnej kasety, którą najlepiej umiejscowić za ścianką z płyty kartonowo- gipsowej. Plus jest taki, że otwierane drzwi znikają w ścianie, a ty zyskujesz wolną przestrzeń do zagospodarowania.

Ościeżnica stała czy regulowana?

Standardowo ościeżnice dopasowane są do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Jeśli tak jest w twoim domu, możesz wybrać ościeżnicę stałą, zwana też blokową. Jeśli jednak mur ma inny wymiar, zostaje ci ościeżnica regulowana. Trzeba tylko pamiętać o różnicach w montażu. Ościeżnicę stałą montuje się bezpośrednio w stropie, jeszcze przed rozpoczęciem prac wykańczających. Regulowaną wstawia się po zakończeniu wszystkich innych czynności. Jeśli mieszkasz w starym bloku, w którym są metalowe framugi, a marzy ci się ładniejsza oprawa drzwi, nie musisz robić totalnej demolki. Wybierz obudowę ościeżnicy metalowej, którą na starej framudze montuje się przy użyciu pianki montażowej.

d2494km
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2494km