Co w sofie piszczy, czyli jak wybrać idealną kanapę do salonu
Meble wypoczynkowe to ważny element wyposażenia wnętrz. Stawiane w centralnym miejscu salonu przyciągają uwagę formą, kolorem i wzorem. Sofa czy kanapa do salonu musi więc być nie tylko piękna, ale też wygodna i praktyczna. Niestety czasem unikalna forma nie idzie w parze z funkcjonalnością, a jedne funkcje wykluczają inne, równie ważne. Jak zatem wybrać idealną kanapę do salonu i na co zwracać uwagę?
31.01.2014 15:42
Meble wypoczynkowe to ważny element wyposażenia wnętrz. Stawiane w centralnym miejscu salonu przyciągają uwagę formą, kolorem i wzorem. Sofa czy kanapa do salonu musi więc być nie tylko piękna, ale też wygodna i praktyczna. Niestety czasem unikalna forma nie idzie w parze z funkcjonalnością, a jedne funkcje wykluczają inne, równie ważne. Jak zatem wybrać idealną kanapę do salonu i na co zwracać uwagę?
O zakupie konkretnych mebli wypoczynkowych warto zdecydować już na wczesnym etapie planowania przestrzeni w mieszkaniu. Dzięki temu kanapa czy sofa będzie idealnie wkomponowana nie tylko w styl wnętrza, ale też w jego układ funkcjonalny.
Rekamiera, sofa czy narożnik?
Kanapa jako rodzaj poszerzonego fotela, na którym mogą zasiadać jednocześnie trzy-cztery osoby, na salonach pojawiła się już w XVII wieku, a jej pierwowzorem była mało wygodna, drewniana włoska cassapanca. Od tamtej pory kanapa zmieniła się nie do poznania. Obecnie producenci prześcigają się w coraz nowszych formach, stylach i udogodnieniach, w jakie wyposażone są ich meble. Żeby więc wybrać idealną dla ciebie kanapę do salonu, najpierw musisz wybrać jej wielkość i kształt.
Kanapa do małego i dużego salonu
Jeśli salon jest niewielki, a grono zasiadających na kanapie domowników duże, warto wybrać narożnik z siedziskami 2 na 3 m z jednym tylko podłokietnikiem na końcu dłuższego boku. Zyskamy wówczas prawie 4,5-metrowe siedzisko niezabierające zbyt dużo przestrzeni. W średniej wielkości salonie, w którym czasem trzeba przenocować gości, sprawdzi się dwuosobowa rozkładana sofa i jeden lub dwa fotele.
W przestronnym pokoju dziennym możesz bawić się meblami wypoczynkowymi, wybierając kanapy modułowe, jak np. sofa BADU firmy Com40. Zestawiając ze sobą jej różnej wielkości siedziska, niczym z klocków, możesz dowolnie zmieniać kształt i układ sofy w zależności od potrzeb i upodobań. Kanapa w salonie - dodatkowe funkcje
O wyborze mebli wypoczynkowych bardzo często decyduje nie tylko wielkość i styl naszego salonu, ale też tryb życia. Wybierając kanapę do salonu, należy się więc zastanowić, jakie dodatkowe funkcje ma spełniać.
Jeśli w domu często nocują goście, warto wybrać mebel z funkcją spania i pojemnikiem na pościel. Oczywiście taka kanapa do salonu będzie znacznie twardsza od nierozkładanej sofy, dlatego dobrze jest dobrać do niej grube miękkie obicie, a do salonu dodatkowo wstawić wygodny szezlong. Ciekawym rozwiązaniem jest też stworzona do spania sofa Morfeo włoskiej firmy Domodinamica z wbudowanymi lampkami nocnymi, która po rozłożeniu przeistacza się w prawdziwe hotelowe łóżko.
Jeśli leżąc na kanapie, lubisz czytać, możesz poszukać sofy z wbudowaną w jednym boku półką. Dzięki temu książki i prasę będziesz mieć zawsze pod ręką. Na rynku znajdziesz również rozwiązania dla tych, którzy lubią podjadać przed telewizorem. Hex Sofa stworzona przez japońskiego designera Nosignera zamiast zwykłych podłokietników ma wbudowane drewniane mini stoliczki, na których śmiało można postawić talerzyk lub kubek, nie obawiając się, że jego zawartość rozleje się na tkaninę.
Meble wypoczynkowe w dobrym stylu
Ostatnią decyzją przy zakupie kanapy do salonu jest wybór tkaniny. Pamiętaj, że i w tym przypadku główną rolę odgrywa twój styl życia. Jeśli masz zwierzaki, zrezygnuj z obicia skórzanego i postaw na jasne antystatyczne tkaniny. Pikowane obicie też nie będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku czworonogów lubiących wylegiwać się na kanapie.
Jeżeli twoje dzieci lubią wyrażać emocje za pomocą kredek i flamastrów, dobrym rozwiązaniem będzie eko-skóra lub proponowane przez IKEA pokrowce, które można samemu wymieniać i prać w pralce. Pamiętaj, że design nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością i czasem warto zastosować tzw. uniwersalne rozwiązania.
Autor: Marta Eljasiak
Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl