Trwa ładowanie...

Co powinniśmy wiedzieć o szlifierkach

Co powinniśmy wiedzieć o szlifierkachŹródło: CASTORAMA
d1gextp
d1gextp
Wyrównują i wygładzają różne powierzchnie. Mogą być również wykorzystywane do oczyszczania ścian ze starej farby albo polerowania karoserii samochodowej. Elektryczne szlifierki mają wiele rozmaitych zastosowań. Jednak przed zakupem warto dowiedzieć się, jaki rodzaj urządzenia najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Szlifierka mimośrodowa

Uniwersalne narzędzie do większości prac szlifierskich. Mimośrodowość to wielkość odchylenia ruchu stopy urządzenia od punktu obrotu. Im większa, tym wydajniejsza jest praca szlifierki.

Wpływ na wydajność ma również średnica tarczy – większa szybciej wygładzi dużą powierzchnię. Zwróćmy też uwagę na liczbę oscylacji, czyli wychyleń, które tak zwany talerz wykonuje w ciągu minuty. Powinna być ona jak najwyższa (niektóre narzędzia wykonują nawet 26 tys. oscylacji).

Dzięki zastosowaniu elastycznej tarczy, szlifierką można obrabiać zarówno powierzchnie wklęsłe, jak i wypukłe, metalowe oraz drewniane. Idealnie sprawdzi się przy szlifowaniu mebli, drzwi a nawet elementów samochodowej karoserii. Urządzenie może być również używane do zdzierania starych powłok malarskich. Po zmianie tarczy szlifierka zamieni się w polerkę do rozprowadzania lakieru na aucie lub wosku na meblach.

d1gextp

Niektóre egzemplarze wyposażone są w system odprowadzania pyłu, poprawiający komfort pracy.

Najtańsza szlifierka mimośrodowa kosztuje ok. 100 zł.

Szlifierka oscylacyjna

Narzędzie, które najlepiej sprawdza się w czasie pracy na płaskiej, równiej lub delikatnie zaokrąglonej powierzchni. Zastosowana w nim prostokątna stopa umożliwia również wyszlifowanie narożników. Jej wymiar ma bardzo duże znaczenie dla efektywności urządzania. Większa stopa pozwala na szybsze szlifowanie, ale jednocześnie może wpłynąć na precyzję wykonania pracy w miejscach trudno dostępnych.

Przy zakupie takiej szlifierki zwróćmy też uwagę na liczbę oscylacji, powinna być jak najwyższa.

d1gextp

Urządzenie tego typu najlepiej sprawdzi się w wyrównywaniu i wygładzaniu płaskich powierzchni: drzwi, mebli czy drewnianych blatów kuchennych.

Ceny tego typu szlifierek zaczynają się od 100 zł.

Szlifierka oscylacyjne typu „delta”

Od tradycyjnych szlifierek oscylacyjnych wyróżniają się kształtem stopy, która przypomina trochę literę delta. Ze względu na jej niewielkie rozmiary, urządzenie jest rekomendowane przede wszystkim do szlifowania niedużych powierzchni, trudno dostępnych dla innych tego typu narzędzi. W sklepach znajdziemy także tzw. stopy języczkowe umożliwiające szlifowanie elementów wklęsłych lub wypukłych oraz wkładki pomocne przy zdzieraniu starych tapet lub wykładzin.

d1gextp

Urządzenie sprawdzi się także do wygładzania krzeseł, metalowych płotów i mebli z ornamentami.

Koszt szlifierki oscylacyjnej typu „delta” to od 130 zł w górę.

Szlifierka taśmowa

Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do wyrównywania dużych powierzchni: drewnianej podłogi czy płaskiej boazerii. W przeciwieństwie do innych typów szlifierek, zainstalowana jest w nim nie płyta, ale specjalna taśma przesuwająca się w linii prostej i umożliwiające szybkie, ale także dokładne szlifowanie.

Najważniejszymi parametrami narzędzia są: wymiary taśmy (im większa, tym szybsze, ale jednocześnie mniej precyzyjne szlifowanie) oraz prędkość jej przesuwu (wyższa zapewnia lepszą efektywność urządzenia). Korzystając ze specjalnego statywu, można zamienić szlifierkę w urządzenie stacjonarne.

Najtańsze szlifierki taśmowe kosztują ok. 150 zł.

d1gextp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gextp