Trwa ładowanie...

Co nam najbardziej przeszkadza u sąsiadów?

Mieszkanie w bloku nastręcza wielu problemów ze względu na różnice międzyludzkie i niełatwe zjawisko współżycia w grupie. Ponadto naszym sąsiadom niejednokrotnie brak empatii. Na niektóre problemy znajdzie się jednak rada...

Co nam najbardziej przeszkadza u sąsiadów?Źródło: Shutterstock
d3xg9x1
d3xg9x1

Mieszkanie w bloku nastręcza wielu problemów ze względu na różnice międzyludzkie i niełatwe zjawisko współżycia w grupie. Ponadto naszym sąsiadom niejednokrotnie brak empatii. Na niektóre problemy znajdzie się jednak rada...

Dzisiejsze materiały wykończeniowe, w tym również wyciszeniowe, pozwalają uzyskać doskonałą izolację od otoczenia. Dzięki nim w mieszkaniu stworzysz oazę relaksu i intymności. Jeśli sąsiedzi ci się naprzykrzają, warto również poznać swoje prawa.

1. Sąsiad za ścianą
Cienkie ściany, często spotykane w budownictwie wielorodzinnym, potrafią zaskakiwać doskonałym przewodnictwem akustycznym. Z ich powodu jesteśmy świadkami sąsiedzkich rozmów, odgłosów gotowania, telewizyjnych seansów filmowych i - co nie mniej krępujące - fizjologicznych odgłosów, jakim jest np. kichanie. Przeszkadza nam u sąsiadów ich rytm dobowy, płacz dziecka, a niejednokrotnie samo przemieszczanie się po mieszkaniu.

Skrzypienie starej podłogi z desek lub ruszającej się klepki potrafi stać się bardzo uciążliwe. Większość paneli podłogowych również tworzy „głośną” posadzkę. Jeśli sąsiedzi chodzą w obuwiu o twardej podeszwie, np. w drewniakach, hałas może być nie do zniesienia. Dlatego dobrze jest wykonać izolację akustyczną. Podwieszany sufit będzie doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu przestaniesz słyszeć kroki sąsiadów nad głową. Między płytę g-k a strop należy w tym celu ułożyć wełnę mineralną. Dobrze sprawdzi się także styropian. Z powodzeniem stosuje się go również na ścianach i pod posadzką.

Warto też poznać okładziny ścienne izolujące akustycznie: wyciszeniowe panele ścienne i grube tapety. Zanim ułożysz podłogę, nie zapomnij o macie izolującej, która zapewni barierę dźwiękową. Jeśli masz już posadzkę, połóż na niej gruby dywan czy wykładzinę, na przykład korkową.

d3xg9x1

2. Zakłócenia po godzinach
Częste libacje trwające do późnych godzin, awantury, remont mieszkania prowadzony również wieczorem, o świcie oraz w niedzielę to częste utrudnienia, z którymi nie poradzisz sobie, wykorzystując jedynie materiały wykończeniowe. Krzyki i działania przeszkadzające w spokojnym życiu niejednokrotnie niosą się przez korytarz budynku, zanieczyszczenia utrudniają przedostanie się z klatki schodowej do mieszkania, a pył z prac wyburzeniowych wnika w nozdrza. W takiej sytuacji masz prawo zgłosić utrudnienia.

Awantury, przemoc i głośne świętowanie w czasie ciszy nocnej uprawniają cię do złożenia zawiadomienia do straży miejskiej lub na policję. Uciążliwe, przedłużające się i późne remonty możesz zgłosić w spółdzielni mieszkaniowej lub u gospodarza bloku. Kodeks karny określa przedział godzinowy od 22 do 6 rano jako ciszę nocną. W tym czasie nie można zakłócać spokoju, gdyż będzie to stanowić wykroczenie. Prace remontowe również nie powinny być wówczas prowadzone. Spółdzielnia może też wyznaczać godziny i dni, w które prace mogą trwać oraz określać inne zasady współdziałania i współżycia sąsiedzkiego. Osoby zakłócające spokój mogą być skazane na karę grzywny, ograniczenie wolności, a nawet areszt.

3. Głośne zwierzęta domowe
Trzymanie w mieszkaniu zwierząt, w tym ujadającego psa, nie jest zabronione. Jednak uciążliwe i przewlekłe szczekanie, skomlenie i wycie może sugerować, że zwierzę jest zaniedbane, a nie tylko niewychowane. Gdy stopery do uszu nie pomagają, warto sprawdzić, czy pies jest zdrowy i ma zapewnione niezbędne do życia warunki. Przepisy prawne w ustawie o ochronie praw zwierząt określają, jak należy dbać o domowego pupila. Jeśli pies jest pozbawiony posiłku, wody, ma ograniczony dostęp do światła dziennego, jest okaleczany lub ma ograniczony ruch, należy zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną. Zakłócanie ciszy nocnej przez zwierzęta może skończyć się też grzywną lub nawet aresztem właściciela, jeśli wezwana straż miejska lub policja o tym zadecydują. Stanowi to bowiem wykroczenie.

d3xg9x1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xg9x1