Trwa ładowanie...

Co na ścianę? Tynk japoński

Tynk japoński to ciekawy sposób na szybkie i niestandardowe wykończenie ścian. W jego składzie dominują minerały naturalne, które dobrze dopasowują się do współczesnych trendów eko. Podpowiadamy, gdzie najlepiej stosować tynki japońskie, jakie są ich główne atuty, cena oraz podstawowe wymagania użytkowe.

Share
Co na ścianę? Tynk japońskiŹródło: Jadecor.com
d3ul5vq

Czym jest tynk japoński?

Jest to dość nietypowa nawierzchnia, która łączy zalety tynku tradycyjnego oraz tapety. Często określa się ją mianem płynnej tapety. W składzie tynku japońskiego znajdziesz bawełnę, jedwab, włókna celulozowe, włókna mineralne, barwniki oraz ewentualne dodatki ozdobne.

Masa ma formę suchego proszku, który należy rozrobić z odpowiednią ilością wody. Nakładanie takiego produktu na ścianę nie wymaga specjalnych umiejętności. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi uzyskamy dość ciekawe wzory, które nadadzą pomieszczeniu oryginalny, lekko "nieokrzesany" charakter.

Poza tynkami japońskimi rynek oferuje wiele innych rodzajów wzorów, m.in. tynki mozaikowe, strukturalne czy zacierane. Więcej na ich temat znajdziesz tutaj.

Podstawowe zalety i wzory

Warstwa tynku japońskiego może mieć grubość do 2 cm. Świetnie maskuje wszelkie nierówności i pęknięcia ścian. Może być stosowana zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych. W przypadku nakładania tynku japońskiego w kuchni czy łazience wystarczy pokryć go bezbarwnym, akrylowym lakierem ochronnym - bez problemu można to zrobić samodzielnie.

d3ul5vq

Nielakierowany tynk japoński łatwo też usunąć (zdrapać) ze ściany, ponownie rozrobić z wodą (w proporcji 1 do 1) i użyć w zupełnie innym miejscu. Masa poprawia akustykę pomieszczeń i ma właściwości termoizolacyjne. Pomaga utrzymać ciepło w pomieszczeniu, a jednocześnie jest w pełni ekologiczna. Jej niewątpliwą zaletą jest także łatwość utrzymania w czystości. Tynki zwykłe przeciera się suchą szmatką bądź odkurza, z kolei te pokryte lakierem ochronnym - myje się na mokro.

Dobrze dobrany tynk japoński sprawdzi się zarówno w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym, jak i klasycznym. Tego typu produkty cieszą się rosnącą popularnością,a ich paleta barw jest niemal nieograniczona. Można też znaleźć praktycznie wszystkie wzory, jakie przyjdą ci do głowy. Samo nakładanie nie zajmuje zbyt wiele czasu, a ewentualne niedociągnięcia są łatwe do skorygowania.

Cena i wydajność płynnej tapety

Większość tynków japońskich dostępnych jest w opakowaniach 1 kg. Ceny rozpoczynają się od 58 zł za najtańszy produkt bez dodatkowych domieszek ozdobnych. Nieco lepsze jakościowo produkty z domieszkami ozdobnymi mogą kosztować 70-90 zł. Za 1 kg opakowanie tynku z górnej półki cenowej zapłacisz 150 zł. Im więcej dodatków zawiera masa i im lepsza jest jej jakość, tym większa cena.

Wydajność produktu zależy od grubości wykonanej nawierzchni. Ogólnie przyjmuje się, że 1 kg suchego tynku japońskiego nakładanego wałkiem bądź szpachelką wystarczy do wykończenia fragmentu ściany o powierzchni 3-5 m2. Masę można też nakładać pistoletem natryskowym. W tym wypadku średnia wydajność wzrośnie do 7-8 m2.

d3ul5vq

Symulacja kosztów

Załóżmy, że tynk japoński zostanie wykorzystany na ścianach w pokoju o rozmiarach 4x5x2,6 m. Łączna powierzchnia ścian wynosi 23,5 m2. Kosztorys wygląda zatem następująco:

  • Tynk – 5 opakowań x 85 zł = 425 zł
  • Baza podkładowa – 3 opakowania x 15 zł = 45 zł

Całkowita cena zamyka się w kwocie 470 zł. Przyjęliśmy zakup preparatów ze średniej półki cenowej. Prace wykonano przy pomocy wałka, stosując niewielkie, powierzchniowe wzory.Dla porównania koszt tapetowania (przy użyciu produktów z górnej półki cenowej) byłby bardzo zbliżony. Jednak cena samego malowania farbami lateksowymi to jedynie 60-100 zł. Powyższe wyliczenia nie zawierają kosztów robocizny – zakładamy samodzielne wykonanie prac.

Porady użytkowe

Przed wykonaniem tynku japońskiego warto dokładnie przemyśleć każdy szczegół (od koloru po preferowaną fakturę ścian). Pamiętaj, że zbyt ciemny, matowy kolor może wizualnie zmniejszyć przestrzeń i nadaje się jedynie do dużych, dobrze doświetlonych pomieszczeń. W małych, słabo doświetlonych pokojach lepiej sprawdzi się jasny tynk z połyskującymi elementami.

d3ul5vq

Przed wykończeniem ścian zapoznaj się ze stawkami kilku wykonawców. Tynki japońskie nadal nie są zbyt dobrze znane, więc stawki mogą być dość zróżnicowane. Prace nad nakładaniem tynku (szczególnie natryskowo) nie są zbyt skomplikowane. Jeśli masz odrobinę wprawy, możesz wykonać je samodzielnie. Tynk japoński nadaje się do wielokrotnego użytku, co powinno ułatwić wykonanie ewentualnych poprawek.

d3ul5vq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3ul5vq
d3ul5vq