Co na ścianę do kuchni?

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu i z powodzeniem wraz z salonem może być określana jako jego serce. To w niej przygotowujemy posiłki, jemy je wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, więc warto, żeby jej aranżacja łączyła w sobie komfort, funkcjonalność wraz z niebanalnym designem, w którym będziemy się dobrze czuć. Urządzając ją, trzeba dokładnie przemyśleć każdy szczegół, który może mieć znaczący wpływ na jej użytkowanie. Jednym z bardzo ważnych punktów na aranżacyjnej liście jest to, jaki materiał znajdzie się na ścianach. Do wyboru jest ich wiele - od standardowych płytek, po drewno, aż wreszcie tapety, które przeżywają swój renesans popularności.

Co na ścianę do kuchni?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.10.2020 | aktual.: 05.10.2020 14:45

Tapeta dumnie zdobi ścianę w salonie, ale idealnie też wpisuje się w subtelne aranżacje sypialniane, wprowadzając do nich przykuwający wzrok, niebanalny akcent. Świetnie także radzi sobie w holu, dając przedsmak stylu wnętrz, jaki czeka nas za chwilę. A co z tapetą w kuchni? Jeszcze do niedawna nie była ona w niej mile widziana, a nawet można powiedzieć, że w ogóle nie była brana pod uwagę. Okazuje się jednak, że są na rynku tapety, które bardzo dobrze się w niej odnajdą i niestraszne im są ani specyficzne kuchenne warunki, ani też jej mikroklimat.

Tapeta do kuchni zamiast tradycyjnych płytek?

Gotowanie ma przede wszystkim sprawiać przyjemność. Łączenie poszczególnych smaków i aromatów, kulinarne eksperymenty często wymagają od nas skupienia. Niewskazane jest więc ciągłe zwracanie uwagi na to, aby na ścianach nie pojawiły się nieestetycznie wyglądające zabrudzenia, które potem ciężko będzie usunąć. W związku z tym przy wykańczaniu kuchennych ścian wiele osób stawia po prostu na trwałe i łatwe w czyszczeniu standardowe płytki ceramiczne. Coraz większą popularnością cieszą się również hybrydowe, wodoodporne farby, które dedykowane są pomieszczeniom o podwyższonej wilgotności. W nowoczesnych kuchniach ściany zdobią także takie materiały jak: kamień, panele czy też różne gatunki drewna. Czy tapety mają szansę wygrać z nimi pod względem funkcjonalności? Tak. Wystarczy, że zainwestujemy w zmywalne tapety kuchenne. Na rynku jest mnóstwo jest wzorów i kolorów, które mogą nadać kuchni niepowtarzalny, niesztampowy charakter, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

Obraz
© Materiały prasowe

Rodzaje tapet - jak dobrać tapetę do kuchni?

Tapeta do kuchni coraz śmielej wkrada się do przestrzeni zarówno pomiędzy szafkami, jak i na ściany za stołami. Są wykorzystywane więc nie tylko jako dekoracyjny akcent, ale również funkcjonalny, wygrywając batalię z tradycyjnymi płytkami ceramicznymi. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że z ich pomocą możemy imitować wszelkiej maści materiały dekoracyjne: od betonu, po drewno, kamień, marmur czy też cegłę. Ponadto wybór wzorów i kolorów również daje wiele możliwości dekoracyjnych - od pasów, po kwiaty, geometryczne wzory czy pejzaże.

Obraz
© Materiały prasowe

W kuchni świetnie sprawdzają się przede wszystkim tapety winylowe. Są odporne zarówno na szorowanie, jak i zacieki, parę wodną, wodę (z wyjątkiem bieżącej) czy też zarysowania. Łatwo je utrzymać w czystości, a w przypadku pojawienia się np. tłustego zacieku wystarczy usunąć go za pomocą ręcznika papierowego, a następnie wilgotnej szmatki z dodatkiem detergentu. Wybierając tapety do kuchni, należy również zwrócić uwagę, czy ich producent zapewnia atest niepalności. Decydującym czynnikiem podczas zakupu powinna być więc przede wszystkim jakość. Oczywiście nie bez znaczenia jest także wzór czy kolor, jednak to, czy tapeta spełni nasze oczekiwania, uwarunkowane jest przede wszystkim tym, czy została wykonana z wykorzystaniem dobrych materiałów oraz procesów. Tego typu pewność można mieć, stawiając na tapety od dobrych producentów, u których wyższa cena tapety wiąże się z jej bardzo dobrą jakością.

Połączenie kuchni z jadalnią

Tapety będą świetnym wyborem zarówno, jeśli będziemy chcieli wydzielić strefę kuchenną i jadalnianą, jak i efektownie je połączyć. Oprócz winylowych można postawić w takim wypadku na tapety flizelinowe, które również są odporne na zmywanie i nie blakną przez długie lata. Ich materiał jest w pełni ekologiczny, przepuszczalny i do złudzenia przypomina tkaninę. Wprowadzenie go na ścianę, może sprawić, że pomieszczenie nabierze niebanalnego charakteru, a przy okazji zyska dekorację, która idealnie spełni funkcję wydzielenia poszczególnych stref bądź ich spójnego połączenia. Co ważne, tego typu tapeta jest bardzo szybka i łatwa w montażu, w tym także tzw. "na sucho". Wystarczy nałożyć klej na zagruntowaną ścianę i przykleić ją.

Obraz
© Materiały prasowe

Wybierając tapetę na ścianę w kuchni, uważajmy na to, aby nie sprawić, że wnętrze stanie się zbyt przeciążone. Jeśli jest ono utrzymane w tonie minimalizmu, w którym dominują delikatne, jasne barwy, możemy pozwolić sobie na więcej. W praktyce oznacza to, że do wydzielenia stref mogą przydać się bardzo mocne akcenty zdobiące tapetę - zarówno kolorystyczne, jak i dekoracyjne. Mogą one nadać kuchni niesztampowości, stać się dekoracyjnym magnesem przyciągającym spojrzenia i często odwracającym uwagę od aranżacyjnych mankamentów. Jeśli strefy chcemy uspójnić, warto po prostu iść w bezpieczne kolory i motywy, które stworzą dekoracyjną całość. Gdy kuchnia jest dość wyrazista, obciążanie jej równie intensywną tapetą może dać efekt odwrotny do zamierzonego - kuchennego chaosu, w którym nie do końca będzie można się odnaleźć. Najważniejsza w wyborze powinna być więc nasza intuicja oraz ogólne poczucie estetyki.

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym mamy czuć się po prostu dobrze. Na komfort jej użytkowania wpływa zarówno dobrze zgrana kolorystyka, odpowiedni wybór szafek, jak i materiały, które grają główną rolę w wykańczaniu wnętrza, w tym ścian. Jeśli zdecydujemy się ozdobienie ich tapetą, zyskamy bardzo mocny akcent dekoracyjny, który będzie szedł w parze z funkcjonalnością. Żeby jednak tak się stało, warto dokładnie przemyśleć wzór tapety oraz postawić na wysoką jakość jej wykonania.

tapetaścianaco na ścianę
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)