Co na podłogę? Niezwykłe pomysły projektantów

W ostatnich latach jednym z najczęstszych dylematów, przed którymi stawały osoby urządzające mieszkanie, było: „podłoga drewniana czy panele?”. Dzisiaj rynek pokryć podłogowych jest niezwykle różnorodny i oferuje okładziny wykonywane z rozmaitych surowców: od korka przez kauczuk aż po szkło.

Co na podłogę? Niezwykłe pomysły projektantów
Źródło zdjęć: © Neilandlee.com

19.09.2016 09:08

W ostatnich latach jednym z najczęstszych dylematów, przed którymi stawały osoby urządzające mieszkanie, było: „podłoga drewniana czy panele?”. Dzisiaj rynek pokryć podłogowych jest niezwykle różnorodny i oferuje okładziny wykonywane z rozmaitych surowców: od korka przez kauczuk aż po szkło.

Innowacyjne materiały podłogowe przeznaczone są dla osób, które mają niestandardowe podejście do aranżacji wnętrz i pragną, aby podłoga poza funkcjonalnością wyróżniała się także niebanalnym wzornictwem, a przy tym spełniała funkcję oryginalnej dekoracji. Dążenia takie są odzwierciedleniem najnowszych trendów w urządzaniu wnętrz, w których podłoga nie stanowi tylko estetycznego tła dla pozostałych elementów wyposażenia, ale staje się fundamentalnym elementem całej aranżacji. Jakie materiały proponują nam w ostatnim czasie architekci i wykonawcy?

Metal, beton, a może szkło?

Materiał na podłogę powinno się dobierać w zależności od funkcji pomieszczenia, jego rozmiaru, a także intensywności eksploatacji. Oczywiście jednym z podstawowych czynników jest też styl, w jakim wnętrze zostanie urządzone. Znaczenie ma nie tylko kolor podłogi, ale też jej faktura oraz układ elementów składowych. Skomplikowane mozaikowe kompozycje czy wysublimowane wzory będą optycznie pomniejszać pomieszczenie, natomiast monochromatyczne posadzki o wysokim połysku, odbijając padające światło, dadzą wrażenie przestronności i rozświetlą aranżację.

Ascetyczność wnętrz minimalistycznych podkreśli betonowa posadzka pokryta specjalną wyrównującą i opcjonalnie barwioną powłoką z kompozycji żywic epoksydowych. Fot. ken-dahlin.squarespace.com.

Dla amatorów ultranowoczesnego stylu hi-tech ciekawym pomysłem może okazać się podłoga z blachy, mająca najczęściej ozdobne ryflowania. Arkusze wykonane ze stali nierdzewnej bądź aluminium pozwalają osiągnąć ciekawe efekty wizualne, jednak drobne wytłoczenia mogą okazać się uciążliwe w codziennym czyszczeniu.

Blacha z efektem postarzenia ujmuje podłodze nieco industrialnego chłodu i wprowadza klimat retro.Fot. KuDa Photography

W industrialnych aranżacjach spotkać można także wykładziny kauczukowe o charakterystycznym, lekko połyskliwym wyglądzie i gęstej, zamkniętej powierzchni. Wielość wybarwień oraz niepodatność na ścieranie to atuty tego produktu, jednak swoisty „plastikowy” wygląd podłogi sprawia, że we wnętrzach domowych ciągle jest ona stosowana z dużą ostrożnością.

Do niestandardowych rodzajów pokryć podłogowych, które mają charakter nowinek, należą posadzki wykonane ze szkła, skóry czy poddanego recyklingowi plastiku. Fot. Glass-decosit.com

Nowe oblicze kamienia

Materiałem cenionym i coraz częściej polecanym przez architektów oraz wykonawców jako atrakcyjny rodzaj pokrycia podłogowego jest konglomerat kwarcowy. Kwarcyty to materiały łączące w sobie naturalne surowce, które są następnie spajane i obrabiane. Powierzchnie konglomeratowe, ze względu na niską nasiąkliwość, niepodatność na zaplamienia, antyseptyczność oraz trwałość kolorystyczną, pierwotnie stosowane były do produkcji powierzchni roboczych – blatów kuchennych oraz podumywalkowych. Szybko jednak zyskały uznanie jako materiał do tworzenia stylowych i trwałych podłóg.

Podłogi z konglomeratu łączą elegancję polerowanego kamienia z ciepłem naturalnego drewna. W przeciwieństwie do marmuru czy granitu nie są zimne w dotyku – dzięki komponentom użytym w produkcji, takim jak piaski krzemionkowe czy żywica, przejmują temperaturę otoczenia, mogą być także stosowane na ogrzewanie podłogowe. Fot. Merkam Zakład Obróbki Kamienia

Poza wersją polerowaną dostępne są także inne sposoby obróbki powierzchni, np. piaskowanie, zwiększające dodatkowo antypoślizgowość podłogi. Amatorzy stylu glamour mogą wybrać coś dla siebie spośród płyt wzbogacanych drobinkami szkła i zwierciadeł, natomiast miłośnikom wyrafinowanej elegancji przypadnie do gustu linia inspirowana szlachetnymi marmurami. Jedynym mankamentem tego typu podłóg jest ich wygórowana cena. Orientacyjnie za metr kwadratowy podłogi z konglomeratu kwarcowego trzeba zapłacić od 700 zł netto.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)