Trwa ładowanie...

Co na podłogę: drewno, kamień czy płytki podłogowe?

Pierwszym trudnym wyborem, przed którym stajemy, urządzając wnętrze, jest decyzja, co na podłogę. To ona - wykończona płytkami podłogowymi, kamieniem lub drewnem, nadaje charakter wnętrzu, stając się tłem dla mebli i dekoracji oraz podstawą do dalszej aranżacji. Podłoga powinna więc być dopasowana do stylu, w jakim chcesz urządzić mieszkanie, przede wszystkim jednak - uwzględniać tryb życia i potrzeby mieszkańców.

Co na podłogę: drewno, kamień czy płytki podłogowe?Źródło: Beata Dubrawska/Beautiful Minds
d3feyck
d3feyck

Pierwszym trudnym wyborem, przed którym stajemy, urządzając wnętrze, jest decyzja, co na podłogę. To ona - wykończona płytkami podłogowymi, kamieniem lub drewnem, nadaje charakter wnętrzu, stając się tłem dla mebli i dekoracji oraz podstawą do dalszej aranżacji. Podłoga powinna więc być dopasowana do stylu, w jakim chcesz urządzić mieszkanie, przede wszystkim jednak - uwzględniać tryb życia i potrzeby mieszkańców.

Wybierając podłogę, najpierw zdecyduj się na materiał, z jakiego ma być wykonana, a dopiero potem dobierz odpowiedni kolor podłogi pasujący do mieszkania. Bogaty rynek materiałów podłogowych sprawia, że możesz mieć problem z decyzją, co na podłogę. Pomocne będą fachowe wskazówki architekta wnętrz.

Funkcjonalne płytki podłogowe

Dawnej miejsce płytki ceramicznej było w kuchni i łazience, dziś coraz więcej osób decyduje się na ceramiczne podłogi w pozostałych częściach domu. Poczciwa płytka podłogowa została zaproszona do salonu, holu, a nawet sypialni dzięki coraz ciekawszym wzorom i wysokiej jakości, przede wszystkim jednak ze względu na swoją praktyczność.

Utrzymanie ceramicznej podłogi w czystości jest niezwykle proste, co ważne w przypadku salonu otwartego na kuchnię i hol lub wtedy, gdy w domu mieszka zwierzak. Dzięki coraz bardziej popularnemu ogrzewaniu podłogowemu ceramika sprawdza się świetnie również w sypialni, gdzie często chodzi się na bosaka. Płytki podłogowe pasują do aranżacji w stylu retro, który charakteryzuje się błyszczącymi czarno-białymi powierzchniami. Sprawdzą się również w stylistyce nowoczesnej, minimalistycznej i glamour.

Oswojony kamień podłogowy

Alternatywą dla płytek podłogowych może być coraz bardziej popularny trawertyn, czyli wapień używany już w starożytnym Egipcie, a także marmur lub granit. Kamienne podłogi są niezwykle trwałe, będą więc idealne w domu, gdzie mieszkają czworonogi. Ciepłe odcienie naturalnego trawertynu i jego nieregularna powierzchnia idealnie pasują do wnętrz w stylu prowansalskim, toskańskim i shabby chic, natomiast błyszcząca marmurowa podłoga sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych z elementami glamour i bogatych gregoriańskich.

d3feyck

Ciepłe drewno podłogowe

Urządzając wnętrze w stylu klasycznym, angielskim, rustykalnym lub skandynawskim, warto wybrać podłogę drewnianą. Drewno nadaje bowiem wnętrzu przytulny, ciepły klimat. Wybór odpowiedniego rodzaju drewnianej podłogi powinien być podyktowany wieloma czynnikami, takimi jak wilgotność powietrza, temperatura pomieszczenia, tryb życia domowników lub posiadane zwierzęta.

Jeśli w domu jest sucho i przebywa w nim wielu mieszkańców, wybierz parkiet lub mozaikę, gdyż szerokie deski pod wpływem zmiany temperatur i wilgotności oraz dużego zużycia mogą się „rozłazić”, tworząc szczeliny. Układany w tradycyjną jodełkę parkiet będzie pasował do wnętrza w stylu klasycznym lub angielskim, a dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń.

Chcesz urządzić wnętrze w stylu rustykalnym bądź skandynawskim? Zdecyduj się na deski podłogowe. Im większe pomieszczenie, tym szersze i dłuższe deski należy wybrać. Bardziej wytrzymałe na zniszczenia oraz łatwiejsze w konserwacji będą deski lakierowane. Warstwa lakieru sprawia, że drewno zyskuje błyszczącą powierzchnię ochronną. Jeśli jednak lubisz naturalną fakturę drewna, możesz wybrać deski olejowane bądź woskowane. Ich powierzchnia będzie wówczas matowa, a struktura drewna i słoje będą wyczuwalne w dotyku.

Kolor podłogi

Fot. Marcin Świderski/Beautiful Minds

d3feyck

Kolor podłogi powinien być dopasowany do okien i drzwi, stylu, w jakim chcesz urządzić wnętrze, oraz wielkości pomieszczenia. Na mniejsze powierzchnie wybierz podłogę w jasnych odcieniach, na większe - w ciemnych. Decydując się na kolor desek, pamiętaj też o czworonogach. Ich sierść będzie bardziej widoczna na ciemnym drewnie. Jeśli więc w domu żyją zwierzaki, wybierz podłogę o średnim natężeniu koloru taką jak dąb, jesion lub jasny bambus.

Autor: Marta Eljasiak

Źródło: www.beautifulminds.pl Materiał pojawił się w serwisie dzięki uprzejmości Marty Eljasiak, właścicielki pracowni architektonicznej Beautiful Minds, www.beautifulminds.pl

d3feyck
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3feyck