Co na podłogę: deski czy panele?

Co na podłogę: deski czy panele?

05.01.2015 12:33

Drewno na podłodze ma niewątpliwie pozycję lidera. Jest wytrzymałe, ciepłe w dotyku i zdrowe. Drewnianą posadzkę można cyklinować i lakierować, by wyglądała jak nowa. Jednak nawet nieodnawiana starzeje się niczym dobre wino, szlachetniejąc w miarę upływu lat. Drewno to dla wielu wybór oczywisty. Pytanie tylko, co sprawdzi się lepiej: deski czy drewniane panele podłogowe?

Drewno na podłodze ma niewątpliwie pozycję lidera. Jest wytrzymałe, ciepłe w dotyku i zdrowe. Drewnianą posadzkę można cyklinować i lakierować, by wyglądała jak nowa. Jednak nawet nieodnawiana starzeje się niczym dobre wino, szlachetniejąc w miarę upływu lat. Drewno to dla wielu wybór oczywisty. Pytanie tylko, co sprawdzi się lepiej: deski czy drewniane panele podłogowe?
Deski mają najczęściej grubość 2-3 cm (a zatem większą niż drewniane panele podłogowe) i są oferowane w różnych długościach i szerokościach, te z drogiego drewna egzotycznego są na ogół cieńsze (ok. 1,5 cm). Tradycyjnie deski kładzie się na legarach. Nowocześnie obrabiane, pokryte od spodu rowkami wentylacyjnymi, nakleja się bezpośrednio na wylewkę. Niektóre mają na brzegach zatrzaski ułatwiające montaż jako podłogi pływającej, czyli niepołączonej na stałe z konstrukcją ścian budynku.

1 / 6

Co na podłogę? Od deski do deski

Obraz
© Shutterstock

Najdroższe są deski przygotowywane na ten sam wymiar. Tańsze są takie różnej długości - dobrze prezentują się ułożone we wzór okrętowy, w jednej linii obok siebie. Ciekawym rozwiązaniem na podłogę są deski o nieregularnych krawędziach. Przygotowuje się je na zamówienie i dostosowuje do powierzchni pomieszczenia na wymiar. Producenci oferują też specjalne elementy profilowane umożliwiające układanie desek we wzory, na przykład pod kątem prostym.

2 / 6

Co na podłogę? Lite drewno

Obraz
© Shutterstock

Deski z litego drewna cyklinuje się i wykańcza lakierem, bejcą czy olejem. W ten sposób można uzyskać idealną powierzchnię i zniwelować ewentualne niedoskonałości posadzki po ułożeniu. Mniej czasochłonne jest układanie desek wykończonych fabrycznie, wiążę się to jednak z ryzykiem powstania nierówności na ich styku, chyba że wybierzesz takie o fazowanych krawędziach.

3 / 6

Co na podłogę? Drewno modyfikowane

Obraz
© Shutterstock

Drewniane panele podłogowe mogą przypominać deski, w przeciwieństwie do nich są jednak klejone z kilku warstw drewna, stąd też niekiedy określa się je jako deski warstwowe. Jest to produkt gotowy do użycia, niewymagający z założenia zabiegów konserwacyjnych. Deski warstwowe wykonuje się z dwóch lub trzech gatunków drewna. W dwuwarstwowych jego użytkowa warstwa ma grubość ok. 5-6 mm (jest grubsza niż w przypadku trójwarstwowych), co oznacza, że można je odnawiać poprzez szlifowanie.

4 / 6

Co na podłogę? Drewniane panele podłogowe

Obraz
© RuckZuck

Rdzeń takich paneli podłogowych stanowi na ogół płyta wiórowa, którą mocuje się najczęściej na sklejce. Warstwowa budowa sprawia, że są stosunkowo odporne na wypaczanie i nadają się na ogrzewanie podłogowe - w tym przypadku lepiej wybrać cieńsze, które mniej ograniczają przenikanie ciepła. Można montować je jako podłogę pływającą (wtedy niezbędny jest system łączenia zatrzaskowego) lub z zastosowaniem kleju na podłożu. Najgrubsze panele z drewna, powyżej 2 cm, nadają się na ogół nawet do klejenia na legarach.

5 / 6

Co na podłogę? Panele

Obraz
© RuckZuck

Wielu uważa, że nie ma jak lite deski. Nie rozwarstwiają się i można je poddawać wielokrotnej renowacji. Jednak i one nie są pozbawione wad. Nie najlepiej tłumią dźwięki, wymagają na ogół położenia warstwy izolacyjnej. Niosą większe ryzyko wypaczenia niż drewniane panele podłogowe. Nie poleca się ich na ogrzewanie podłogowe, ponieważ obniżają jego efektywność.

6 / 6

Co na podłogę? Wady i zalety paneli

Obraz
© RuckZuck

Drewniane panele podłogowe są stabilniejsze niż lite drewno. Dzięki warstwie kauczuku lub filcu są też dobrym izolatorem akustycznym i dobrze tłumią odgłos kroków. Wysokiej klasy panele podłogowe są równie odporne na użytkowanie co deski, a do ich produkcji zużywa się znacznie mniej surowca, co czyni je przyjaznymi środowisku. Niektórzy producenci dają na nie nawet 35 lat gwarancji, co dobrze świadczy o ich jakości.
Oczywiście tak samo jak w przypadku desek największe znaczenie ma gatunek i sort drewna, z którego wykonano panele podłogowe, oraz rodzaj zastosowanych preparatów ochronnych. Każdy wybór ma swoje dobre strony. Jak zawsze powinien jednak uwzględniać indywidualne preferencje.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)