Trwa ładowanie...

Co klasa energetyczna mówi o Twoich urządzeniach AGD?

Wybór urządzeń AGD do domu to niełatwe zadanie. Jest wiele cech, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu, ale zdecydowanie jedną z najważniejszych jest klasa energetyczna. Jak ją czytać i co oznacza w praktyce? Marka Gorenje przedstawia najważniejsze informacje, które przybliżają zgadanienie oszędzania energii.

Materiał sponsorowany przez Gorenje
 Źródło: materiały partnera
d3tockb
d3tockb

Czym jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna urządzeń to 7-stopniowa skala informująca o efektywności energetycznej urządzeń AGD bądź RTV. Wskazuje zużycie prądu potrzebne do działania danego sprzętu. Umieszczona jest na etykiecie energetycznej, która zgodnie z unijnym prawem, znajduje się na każdym urządzeniu elektronicznym. Klasa energetyczna jest podawana dla pięciu grup produktów: urządzeń chłodniczych, urządzeń pralniczych, zmywarek, telewizorów oraz monitorów. Nowa skala, która obowiązuje od 2021 roku, oznaczona jest pierwszymi siedmioma literami alfabetu, gdzie A oznacza najbardziej energooszczędne urządzenia, a G – najmniej energooszczędne. Pieczę nad klasami energetycznymi sprawuje Komisja Europejska.

Czy znajomość klasy energetycznej jest przydatna?

Bez dwóch zdań – tak! Dzięki znajomości klasy energetycznej określisz, czy dany sprzęt jest ekonomiczny. To łatwa zasada – im wyższa klasa energetyczna, tym mniej prądu pobiera sprzęt. I na odwrót – im niższa klasa, tym więcej energii potrzebuje urządzenie do pracy. Tyle z teorii, a jak przekłada się to na praktykę? Wybierając urządzenia o wysokiej klasie energetycznej, zapłacisz znacznie mniej za prąd. Co więcej, generują mniej energii, dzięki czemu są przyjazne środowisku.

Różnice pomiędzy nowymi a starymi klasami energetycznymi

Nowa skala energetyczna została wprowadzona w 2021 roku w celu uproszczenia i uwiarygodnienia ówczesnej. W użytku nadal jest wiele urządzeń sprzed zmiany, dlatego warto poznać różnice pomiędzy oznaczeniami. Obecna skala w zestawieniu z poprzednią prezentuje się następująco:

  • Klasa A – wcześniej A+++
  • Klasa B – wcześniej A++
  • Klasa C – wcześniej A+
  • Klasa D – wcześniej B
  • Klasa E – wcześniej B
  • Klasa F – wcześniej C
  • Klasa G – wcześniej D
 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Etykieta energetyczna

Klasa energetyczna znajduje się na wcześniej wspomnianej etykiecie energetycznej, która jest elementem każdego urządzenia elektronicznego. Oprócz skali przedstawiającej efektywność energetyczną, na etykiecie znajdziesz również kod QR, który po zeskanowaniu przedstawi dodatkowe informacje o produkcie. Na etykiecie uwzględniona jest również informacja o zużyciu prądu wyrażona w kWh oraz o generowanym poziomie hałasu. Dodatkowo znajdują się na niej także piktogramy z najważniejszymi informacjami dla konsumenta, np. zużycie wody czy pakowność urządzenia.

d3tockb

Klasa energetyczna to bardzo istotny czynnik, który niesłusznie jest pomijany przy wyborze urządzeń AGD i RTV do domu. Pozwala wybrać najbardziej wydajne i ekonomiczne urządzenia. Znajomość klas energetycznych to gwarancja świadomego zakupu, który w perspektywie długofalowej pozwala zaoszczędzić pieniądze i dbać o środowisko naturalne.

Więcej informacji na: https://pl.gorenje.com/

Materiał sponsorowany przez Gorenje
d3tockb
d3tockb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj