ŁazienkaCo jest zakazane w małej łazience?

Co jest zakazane w małej łazience?

Co jest zakazane w małej łazience?

22.02.2017 10:59

Małą łazienkę najlepiej zaprojektować razem z wyposażeniem, aranżacja tak niewielkiej powierzchni nie pozostawia bowiem na ogół dużego pola manewru. Nawet odręcznie skreślony na papierze milimetrowym projekt łazienki da nam wyobrażenie, czy planowany układ elementów wyposażenia pozwoli wygodnie z nich korzystać.

Małą łazienkę najlepiej zaprojektować razem z wyposażeniem, aranżacja tak niewielkiej powierzchni nie pozostawia bowiem na ogół dużego pola manewru. Nawet odręcznie skreślony na papierze milimetrowym projekt da ci wyobrażenie, czy planowany układ elementów wyposażenia pozwoli wygodnie z nich korzystać.
Na projekcie łazienki nie staraj się nanieść jak największej liczby sprzętów. Skoncentruj się przede wszystkim na funkcjonalności. Takie planowanie pozwoli ci uniknąć licznych błędów aranżacyjnych - te najczęstsze i najbardziej dające się we znaki opisujemy w galerii.

1 / 6

Jak nie urządzać małej łazienki: drobne płytki

Obraz
© Rusuruslan.com

Mozaika czy kafelki oznaczają na ogół mniej odpadów, ale nie zapewniają jednolitej (pozornie większej) płaszczyzny, jak wielkoformatowe płytki, zwłaszcza gdy między nimi znajduje się kontrastowa fuga. Lepiej zastosować je z umiarem w charakterze dekoracyjnym lub do pokrycia krzywizn, np. obudowy półokrągłego brodzika. Metaliczne, lakierowane płytki o długich bokach, szklane okładziny ścienne czy tafle luster (bez ram!) sprawią, że mała łazienka wyda się zdecydowanie większa. Pamiętaj jednak, że zły efekt daje zawieszenie naprzeciwko siebie dwóch zwierciadeł. Wielokrotne odbicia wprowadzają bowiem niepokój do aranżacji łazienki.

2 / 6

Jak nie urządzać małej łazienki: niepraktyczne wyposażenie

Obraz
© Tg-studio.com

Urządzenia na nóżkach i postumentach, stojące blisko ścian, tworzą liczne zakamarki, w których gromadzi się brud. Z tego powodu w małej łazience trudno jest utrzymać czystość. Zabudowane wnęki, podwieszane urządzenia sanitarne, szafki i umywalki pozwolą wyeliminować trudno dostępne miejsca. Niekiedy warto wykonać meble samemu lub na zamówienie, by idealnie wypełniły wolną przestrzeń. Fronty w kolorze ścian otwierane bezuchwytowo sprawią, że zabudowa stanie się mniej widoczna, co również doda optycznie kilka cennych centymetrów, o których w projekcie łazienki nie było mowy.

3 / 6

Jak nie urządzać małej łazienki: planowanie przestrzeni

Obraz
© Kingstonbuilders.com

Ustawienie pralki czy kabiny prysznicowej naprzeciwko wejścia może sprawić, że mała łazienka wyda się jeszcze mniejsza. Oczywiście czasem nie ma wyboru, zwłaszcza gdy drzwi znajdują się na krótszej ścianie. Jednak mając możliwość manewru, lepiej zdecydować się np. na ustawienie na wprost wejścia umywalki z lustrem. Taki zabieg na ogół optycznie powiększa wnętrze. Warto także zadbać, by od progu było widać jak najwięcej wolnej podłogi.

4 / 6

Jak nie urządzać małej łazienki: rozmiary urządzeń sanitarnych

Obraz
© Shutterstock

Wąska i płytka umywalka, miniaturowa wanna czy niewielka półka, na której nie mieszczą się nawet podręczne akcesoria i kosmetyki, nie zapewniają wygody użytkowania. Brak miejsca do przechowywania sprawi, że wcześniej czy później środki czystości zaczną piętrzyć się na podłodze, co nie doda uroku łazience. Zamiast szukać jak najmniejszych elementów wyposażenia, warto rozejrzeć się za wielofunkcyjnymi. Połączenie wanny z prysznicem czy większa zabudowa, która zmieści także pralkę, nierzadko okazują się lepszymi rozwiązaniami. Zazwyczaj właśnie stłoczenie sprzętów przywodzi na myśl bałagan. Duża umywalka i obszerna kabina nakreślone na projekcie łazienki będą prezentować się w rzeczywistości znacznie lepiej niż mniejsze, obok których za wszelką cenę będziemy chcieli zmieścić jeszcze wannę.

5 / 6

Jak nie urządzać małej łazienki: ciemne kolory

Obraz
© Kmystudios.com

Ciemne barwy optycznie pomniejszają wnętrze. Zwłaszcza matowe wykończenie czy wyposażenie, które nie odbija światła, jest przytłaczające, podobnie zresztą jak duże wzory. W małej łazience lepiej sprawdzą się jasne kolory oraz ściany i podłogi z delikatnym połyskiem. Warto rozważyć wybór bieli, jasnych odcieni szarości, turkusu czy fioletu. W takich barwach projekt łazienki, nawet niewielkiej, na ogół zyskuje.

6 / 6

Jak nie urządzać małej łazienki: zbyt wiele materiałów

Obraz
© Dkorinteriors.com

Za duża liczba materiałów wykończeniowych wprowadza chaos do aranżacji. Niestety w przypadku małej łazienki wydzielenie strefy kąpielowej, WC czy porządkowej za pomocą różnych kolorów lub faktur na podłodze i ścianach nie sprawdzi się tak dobrze jak w przypadku projektu łazienki o dużej powierzchni. Zamęt wprowadza też nagromadzenie dekoracji. W małej łazience każdy element powinien łączyć cechy dekoracyjne z praktycznymi. Zamiast ustawiać tam obrazki i bibeloty lepiej zdecydować się np. na bardziej dekoracyjne oświetlenie lub baterię.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)