Ciepły styl skandynawski z kominkiem w tle

Ciepły styl skandynawski z kominkiem w tle

09.02.2016 10:00

Styl skandynawski oznacza naturalność, funkcjonalność i przytulność. Dopasowanie kominka do wnętrza urządzonego zgodnie z tymi zasadami oznacza rozmaite możliwości techniczne i estetyczne.

Surowy klimat daje się we znaki nawet najbardziej wytrwałym Skandynawom. Skłonni do depresji mieszkańcy Północy, pozbawieni słońca, nieustannie konfrontujący się z niesprzyjającą pogodą, szukają w domowym zaciszu innych przyjemności, takich jak wieczory spędzone w cieple kominka. Zaspokaja on potrzebę kontaktu z naturalnym światłem i dostarcza małych radości każdego dnia.
Kominek, ale równie dobrze piec czy koza, we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim stanowi akcent wnoszący do aranżacji mnóstwo ciepła. Zwykle nie dominuje jednak w przestrzeni, stoi skromnie, roztaczając subtelny blask. Planując kominek, na początek uświadom sobie, jak wiele możliwości masz do wyboru.
Pierwszą jest opcja podłączenia urządzenia do komina. W tym wydaniu można zaaranżować tradycyjny kominek opalany drewnem, najbliższy idei naturalnych rozwiązań.

1 / 7

Kominek po skandynawsku

Obraz
© Jotul

W duchu skandynawskiej funkcjonalności możesz też zdecydować się na wygodny w obsłudze kominek elektryczny na pilota. Luksusowe modele mają nawet małe głośniki, przez które wydobywa się dźwięk przypominający trzask palonych polan. Biokominek wniesie wiele przytulności nawet do salonu zaaranżowanego w stylu skandynawskim w bloku, nie wymaga bowiem żadnych instalacji. Poza tym można też zdecydować się na jego przenośną wersję.

2 / 7

Kominek po skandynawsku

Obraz
© Dovre

W stylu skandynawskim często wykorzystuje się drewno. Są to głównie jasne i średnie gatunki, takie jak: świerk, jodła, dąb i buk. W postaci płyt lub desek znajdzie się dla nich też miejsce na kominku. Możesz zachować ich naturalny kolor albo zastosować je w wersji bielonej. Zamiast naturalnego drewna możesz też wykorzystać drewnopodobny gres. Ważne, by umiejętne łączyć elementy o pierwotnym i nowoczesnymi charakterze. Przejścia między nimi muszą być wyraźne, bez zbędnych upiększeń. Umiar to podstawa. Uzupełnieniem dla desek kominka może być np. betonowa rama paleniska. Zamiast dekoracyjnej listwy sprawdzi się prosta półka powyżej.

3 / 7

Kominek po skandynawsku

Obraz
© Nunna Uuni

We wnętrzach w stylu skandynawskim króluje biel i inne świetliste barwy. Ich uzupełnieniem są beże, szarości, niekiedy pojawiają się mocniejsze akcenty w postaci czerni, czerwieni czy amarantu. Jeśli lubisz kolorowe dodatki, zaplanuj kominek w bieli. Zastosowanie do jego obudowy płyty kartonowo-gipsowej umożliwia nadanie mu dowolnej formy oraz pomalowanie go farbą (biała będzie wymagała co pewien czas odświeżenia). Takie lekkie konstrukcje doskonale współgrają z estetyką wnętrz w stylu skandynawskim. Maksymalnie uproszczoną bryłę może ozdobić dekoracyjny gzyms.

4 / 7

Kominek po skandynawsku

Obraz
© Tulikivi

Chociaż stoi niepozornie z boku, każdy wie, że bez niego wnętrze straciłoby wiele uroku. Szary kominek doskonale prezentuje się wyłożony kamieniem, imitującym go gresem, płytkami typu Subway, a w nowocześniejszych wersjach metalem czy nawet szkłem. Hitem fińskich wnętrz są też okładziny steatytowe. Ten rodzaj skały metamorficznej pochodzi głównie ze skandynawskich złóż. Wykazuje ogromną odporność chemiczną i mechaniczną, ma ponadto zdolność kumulowania dużej ilości ciepła i jego powolnego oddawania. Zaletą steatytu jest dostępność w licznych odcieniach - od chłodnych i świetlistych po mroczne, grafitowe. Doskonale prezentuje się ponadto zarówno w postaci płyt, jak i grubo ciosanych bloków.

5 / 7

Kominek po skandynawsku

Obraz
© Jotul

Wiele uroku do wnętrz w stylu skandynawskim wnoszą piece, zarówno te nowoczesne, jak i stare urokliwe, wyłożone ceramicznymi kaflami. Wspaniale prezentują się zwłaszcza wiekowe egzemplarze z żeliwnymi drzwiczkami. Dzięki nim wnętrza od razu zyskują jeszcze więcej przytulności. Taki piec może stać zarówno w salonie, kuchni, jak i sypialni.

6 / 7

Kominek po skandynawsku

Obraz
© Jotul

Piec podobnie jak kominek stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Trzeba jednak uważać, by nie zaczął dominować w pomieszczeniu, jak ma to miejsce chociażby we wnętrzach typowo rustykalnych. Najlepiej, by charakteryzowała go prosta lekka konstrukcja oraz stosunkowo smukła obudowa.

7 / 7

Kominek po skandynawsku

Obraz
© Morso

Styl skandynawski to styl ekologiczny. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest kominek opalany ekopaliwem. Może to być pellet, czyli granulki z trocin, nieemitujące podczas spalania dwutlenku węgla. Jest wydajny i ma zapach drewna. Jego spalenie pozostawia nikłą ilość popiołu, który można wykorzystać do nawożenia ziemi. Na rynku można też znaleźć paliwa biodegradowalne oznaczane odpowiednimi certyfikatami, np. EcoFuel. Zapewniają one dobrą jakość produktu i bezpieczeństwo spalania.

styl skandynawskiaranżacja wnętrzkominek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)